Zase horečka? Zbavte se jí pomocí homeopatik

  • Redakce uLékaře.cz
  • 19.2.2014
  • Aktualizace: 19.2.2014
  • uLékaře.cz

Horečka není nemoc, ale pouze příznak mnoha onemocnění. V převážné většině případů je příčinou horečky akutní infekční onemocnění, a tak je léčba horečky vhodnou indikací pro použití homeopatie. Normální tělesná teplota může během dne lehce kolísat a nikdy nepřesahuje 37,5 °C. O horečce mluvíme tehdy, když tělesná teplota přesáhne 38 °C, a pokud tělesná teplota přesáhne 41 °C, hovoříme o hyperpyrexii čili vysoké teplotě. Ta je již závažnou záležitostí.

Příčinou horečky bývá nejčastěji probíhající infekce – ať už virová, nebo bakteriální
Příčinou horečky bývá nejčastěji probíhající infekce – ať už virová, nebo bakteriální

Do boje s nepřítelem

Příčinou horečky bývá nejčastěji akutně probíhající infekce – ať už virová, nebo bakteriální – a jde vlastně o odpověď imunitního systému na setkání s nepřítelem. Hlavní snahou tohoto stavu je zničit nepřítele. Pokud je to jen možné, je vhodné nechat tělu možnost reagovat a umožnit tak imunitnímu systému správně fungovat. Není proto vhodné hned podávat léky na snížení teploty, tzv. antipyretika, tělesnou teplotu se doporučuje snižovat, až pokud přesahuje 39 °C.

Závažná horečka: kdy k lékaři?

Většinu horečnatých onemocnění můžeme začít léčit doma a mnohdy ani náhlá horečka kolem 40 °C nemusí být důvodem okamžitého vyhledání lékaře, protože pacienti, často děti, mají dobře reagující imunitní systém a i takto vysoká horečka u nich znamená normální reakci na běžnou infekci. Vyhledat lékařské ošetření je ale nutné co nejdříve, pokud horečka postihuje malé dítě cca do 2–3 měsíců věku anebo se jedná se vysoké horečky kolem 41 °C. Dále pokud jsou k horečce doprovodné průjmy, ztuhlý krk, náhle vzniklá bolest hlavy či náhle se objevivší vyrážka, světloplachost, ospalost a letargie. To jsou příznaky, které mohou signalizovat závažnou až život ohrožující infekci, například meningokokovou.

Dále je vhodné obrátit se na lékaře v případě, že domácí léčba a homeopatika nezlepší stav nemocného do 48 hodin a také v případě, že se horečky vrací opakovaně i přes náležitá vyšetření a zavedenou léčbu, protože v těchto případech může být příčinou horečky i závažnější onemocnění než infekce.

Základní opatření při horečce

Nemocného je i v domácím prostředí třeba vždy alespoň laicky vyšetřit. Tedy přesně změřit tělesnou teplotu, optimálně 3× denně, všimnout si, zda se potí, či nikoliv, jestli má další příznaky, jako je rýma, kašel, bolesti v krku, bolesti hlavy nebo uší, eventuálně se podívat i do krku a udělat si svoji „pracovní diagnózu“. Podle ní pak můžeme zvolit další postup a příslušnou léčbu.

Pacient s horečkou patří samo sebou do postele a měl by dodržovat klidový režim.

Zejména u dětí a tehdy, když se pacient hodně potí, je nutno dbát na dostatečnou hydrataci a nabízet mu tekutiny, nejlépe ve formě bylinných čajů, ředěných džusů anebo čisté vody. Chutě nemocného a intenzita jeho žízně jsou pro homeopata důležitým vodítkem pro výběr správného léku.

Horečky jsou povětšinou doprovázeny nechutenstvím a tady je třeba poslechnout „hlas těla“ a nemocnému dávat spíše lehčí stravu, někdy dokonce jen ovocné a zeleninové šťávy. Vždy je vhodné omezení tuků, rafinovaného cukru, čokolády, kávy a černého čaje, které nejvíce spotřebovávají zinek, tak potřebný pro boj s probíhající infekcí.

Homeopatická léčba horečky

Pro boj s infekcí je dobré podpořit imunitní systém. U všech infekčních horečnatých onemocnění se podává vždy Oscillococcinum – 1 tubu po 8 hodinách po dobu 48–72 hodin. Ve vědeckých studiích bylo právě Oscillococcinum potvrzeno jako účinný lék pro prevenci i léčbu chřipky, nicméně pomůže při infekcích jakéhokoliv původu.

 

Podle stavu nemocného pak vybereme některý z následujících léků. Podáváme je v ředění 9CH či 15CH, zpočátku i třeba v intervalu 30 minut, až do zlepšení stavu.

Aconitum napellus

Se stavem vhodným pro léčení tímto lékem se můžeme setkat především jako následkem prudkého prochlazení, jako je například po pádu do ledové vody, profouknutí ledovým větrem nebo promoknutí. Také se může použít pro léčbu první fáze nějakého infekčního onemocnění u jinak zdravého a dobře stavěného dospělého či dítěte s dobrou obranyschopností, kdy horečka nastupuje převážně po půlnoci, náhle a je velmi vysoká, nezřídka nad 40 °C. Je doprovázena zarudlým obličejem, suchým kašlem, celkovým neklidem a úzkostí. Charakteristické je, že pacient se nepotí a má velkou žízeň, kterou mu zažene pouze čistá voda.

Belladonna

Lék vhodný proti horečce, která opět nastupuje prudce a je vysoká, horkost vyloženě sálá z nemocného, který je červený, má lesklé oči a silně se potí. V tomto stavu mu vadí jakékoliv světlo a hluk a dožaduje se klidu a tmy, může si stěžovat i na bušivou bolest hlavy a suché a pálící sliznice horních cest dýchacích.

Bryonia alba

Tento lék je indikovaný spíše v průběhu nějakého infekčního onemocnění než na jeho počátku. Je vhodný pro jedince, kteří mají opakující se vysoké teploty s pocením, jež jim přináší alespoň částečnou úlevu, nicméně teplota je doprovázená bolestí hlavy a celého těla. Bolesti jsou velmi intenzivní a sebemenší pohyb je pro tohoto nemocného utrpením, stejně jako je pro něj velmi bolestivý suchý kašel, který též patří do obrazu léku. Velkou charakteristikou je zde silná žízeň, pacient je schopen vypít naráz velké množství vody.

Gelsemium sempervirens

Tento lék se hodí pro pacienty, kteří mají vysokou horečku s celkovou schváceností, zmateností a otupělostí. Bolest hlavy doprovázející horečku je lokalizovaná především do zadní části hlavy a šíje. Velmi zvláštním a pro předpis tohoto léku důležitým příznakem je to, že nemocný nemá i přes horečky pocit žízně.

Mercurius solubilis

S obrazem tohoto léku se můžeme setkat zejména při angíně, ale v podstatě v průběhu jakéhokoliv infekčního onemocnění. Pacient mívá velkou žízeň, hodně sliní a má velice páchnoucí dech. Horečka je vysoká, se zimnicí, nemocnému vadí jak teplo pod přikrývkou, tak i odkrytí, které vyvolává onu zimnici. I pot nepříjemně páchne a po vypocení se nemocnému moc neuleví.

Ferrum phosphoricum

Tento lék je pro pacienty, kteří nemají moc vysokou teplotu, maximálně do 38,5 °C. Horkost cítí spíše „v sobě“, můžeme si na nich však všimnout červených tváří z překrvení, ale celkově nejsou moc zchvácení. Zejména děti si mohou stěžovat na bolesti oušek, dalšími doprovodnými příznaky jsou suchý kašel usazený v průdušnici a může se objevit i krvácení z nosu.

Po prodělané infekci…

China rubra 9CH je lékem na slabost způsobenou ztrátou tělesných tekutin, v tomto případě silným a opakovaným pocením. Podáváme 5 granulí 3× denně až do zlepšení stavu.

Sulfur iodatum 9CH je lékem na doléčení zánětu po prodělané infekci, kdy i po uzdravení přetrvávají lehce zvýšené teploty a kašel, eventuálně i bolesti kloubů. Opět podáváme 3× denně 5 granulí až do zlepšení stavu, nejlépe do vybrání tuby.

Autor článku:

MUDr. Jaroslav Čupera

Specializace: intenzivní medicína

Lékař se věnuje intenzivní medícíně a homeopatii. Je členem Rady Homeopatické lékařské asociace, o.s., Aktuálně působí v AGNI centru v Rosicích u Brna

Líbí se vám článek?
+20 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Nové téma | zodpovězené dotazy
Kaloba | Od: Darina | 31.3.2014 11:12
http://www.primazena.cz/zdravi-a-krasa/pece-o-
telo/clanek/onemocneni-hornich-cest-dychacich/

Četla jsem zrovna tento článek a mažu do lékárn
pro kalobu. Raději prevence...
reagovat
Kaloba | Od: Helca | 31.3.2014 10:00
Doma taky užíváme kalobu.hlavně jako prevenci,
jsou to přírodní kapky, takže ani nijak nězatěžují
organismus.
reagovat
Kaloba | Od: Markys | 27.3.2014 11:49
Já jsem teda taky ted nedávno poprvé začala užívat
Kalobu. V podsattě nemoc ani nepopukla. Takže za
mě super.
reagovat
re:Kaloba | Od: Jana | 31.3.2014 09:42
JJ, přeně jako u nás, když se to podchytí včas,tak
Kaloba je opravdu nejlepší lék. Za mně jednička a
palec nahoru :)
reagovat
Kaloba | Od: Jitka | 25.3.2014 09:57
Teda holky, já jsem asi objevila ameriku. Tu
kalobu, co tu doporučujete už asi dva měsíc užívám
a jak jsem byla před tím nemocná, tak ted vůbec :ú
no prostě super...
reagovat
re:Kaloba | Od: Dana | 26.3.2014 14:00
Tak to je paráda, my jsme to měli taky podobně.
Kaloba nám doma hodně pomohla.
reagovat
re:Kaloba | Od: Blanka | 25.3.2014 10:03
jj, tak vidíš, někdy se vyplatí sledovat diskuze, já
jsem na kaobu taky narazila v diskuzi a jsem za to
fakt ráda :)
reagovat
Kaloba | Od: Síma | 19.3.2014 13:10
Já jsem hrozně ráda žesem na kalobu narazila
minulý rok, s ní jsemměla zimu daleko
snesitelnější. Sice to bude asi jako lít vodu do
rybníka ale taky říkám že doporučuju :)
reagovat
kapky | Od: Alena | 14.3.2014 15:39
Berto jestli hledáš přírodní prodkt tak kaloba je
určitě dobrá volba, takže jak říkáš, alou do lékárny.
reagovat
Kaloba | Od: Berta | 13.3.2014 11:26
Kapky Kaloba. Zrovna hledám nějaký přírodní lék a
Kaloba je všude. Jaktože ji neznám? Alou do
lékárny :)
reagovat
zkušenosti | Od: Elen | 12.3.2014 16:25
Podle mé zkušenosti, když se Kaloba začne užívat
hned, jak člověka začne škrábat v krku, tak je to
do 2-3 dnů pryč a člověk ani neonemocní.
reagovat
re:zkušenosti | Od: Simona | 13.3.2014 11:00
Jakože ještě když je nemoc v počátku? TO zní teda
dobřlné síle.
reagovat
Kaloba | Od: Lenka | 10.3.2014 10:21
Tak podle mě je ideální kombinace obého...tedy jak
přírody tak vědeckých farmaceutických poznatků.
Pokud to lék splňuje, má pozitivní výsledky v boji s
nemocí a nemá vedlejší účinky, pak je to podle mě
dobrý lék...Kalobu z vlastní zkušenosti neznám,
taže se na ni ráda podívám a případně, budu-li
nemocná, využiju.
reagovat
re:Kaloba | Od: Alena | 10.3.2014 14:32
Jo Lenko to je zajímavý a dobrý názor a s tím
sohhlasím. Nejlepší je vzít to nejlepší z obého a
hlavně když to účinkuje a pomáhá. Jestli budeš
koukat, tak nejlépe mrkni rovnou na
www.kaloba.cz
reagovat
Kaloba | Od: Danka | 10.3.2014 10:00
Kaloba je prej přírodní lék? Já teda preferuju raději
přírodu před chemií. Budu si tu kalobu muset
proklepnout :-) Je potřeba předpis nebo se dá
koupit volně? díky
reagovat
re:Kaloba | Od: Alena | 10.3.2014 14:24
Danko přírodní opravdu je a předpis na ni
nepotřebuješ, můžeš ji volně kupit v lékarně.
reagovat
reakce | Od: Kamila | 7.3.2014 17:01
U nás žádná negativní nebo alergická reakce na
Kalobu. vše ok
reagovat
alergie | Od: Františka | 7.3.2014 16:58
Obča mívám takhle na ty přírodní bylinné produkty
alergickou reakci... Neměl třeba někdo z vás reakci
na tu Kalobu?
reagovat
bronchitidy | Od: Tereza | 5.3.2014 14:58
Já ještě slyšela, že tyhle kapky by měly pomáhat i
při bronchitidách, osobně to odzkoušeno nemám...
reagovat
re:bronchitidy | Od: Kamila | 6.3.2014 14:01
Můj syn, 3 roky, právě míval ošklivé bronchitidy,
pískal, modral, vždycky jsme skončili na
antibioticích a Ventolinu. Je fakt, že co jsem
zkoušela mu dávat Kalobu, těch antibiotik bylo
minimálně.
reagovat
... | Od: Max | 4.3.2014 16:26
Já mám nejlepší zkušenost s Kalobou, když malou
bolí v krku, v krku je to jen zarudlé, ale není to
klasická angína s horečkou a těmi povlaky na
mandlích.
reagovat
epidemie | Od: Alena | 3.3.2014 15:10
Jo Sandro to je pravda mi Kaloba při minulé
jarnězimní chřipkové epidemii hodně pomohla :)
reagovat
Kaloba | Od: Sandra | 28.2.2014 15:00
Ja dporučuju všem, kteří mají slabší imunitu a
semtam na ně něco vleze, při jarních epidemiích je
to ideální prevence, která nezatěžuje organismus.
reagovat
super | Od: Barbora | 28.2.2014 13:43
Jo Kaloba je super, letos sme unás doma nebrali
ani jendou antibiotika ! A to je paráda.
reagovat
doporučení | Od: Marie | 28.2.2014 09:42
I já bych tímto chtěla tyto kapky doporučit. Tuto
zimu nezimu nám byly velmi nápomocny.
reagovat
kaloba | Od: Markéta M. | 27.2.2014 10:59
Byla jsem se podívat na těch stránkách, pršla jsem
sije, koukla i na video a ted vím, že ty kapky chci
vyzkoušet...
reagovat
složka | Od: Alena | 26.2.2014 14:22
Účinnou složkou by měl být právě výtažek z
Pelargonium sidoides pokud vím. Pokud by tě o
tom zajímalo něco víc, tak se podívej na
www.kaloba.cz tam je k tomu všechno napsané :)
reagovat
Kaloba | Od: Radka | 25.2.2014 14:45
Já teda kapky Kaloba používám právě proto, že
jsou přírodní a zabírají skvěle.
reagovat
Kaloba | Od: Jitka | 25.2.2014 14:20
Já jsem o kapkách Kaloba slyšela, že jsou přírodní
z pelrgonie, ale jaká je tam účinná látka?
reagovat
re | Od: Lucina | 25.2.2014 13:31
Kaloba pomáhá u prvních příznaků nemocí jako je
chřípka bo angína. Prostě pomáhá kyž máš kašel,
rýmu , nachlazení a ano je dobrá, mě teda pomáhá
hodně vždykcy
reagovat
... | Od: Žraločice | 25.2.2014 13:02
A na co ta kaloba hlavně pomáhá? Je dobrá?
reagovat
příroda | Od: Lucina | 24.2.2014 16:09
U nás doma dámhodně na přírodu, takže využívám
hodně zázvora, křen, meden a když už jde do
tuhého tak sázím na přírodní kapky Kaloba :)
reagovat
 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Kam dál
Naposledy čtené: