Záškrt: nemoc, která zabíjí i dnes

  • Redakce uLékaře.cz
  • 13.3.2017
  • Aktualizace: 20.3.2017
  • uLékaře.cz

Myslíte si, že se záškrtem nemůžete nakazit, protože tuto chorobu nikdo kolem vás nemá? Opak může být pravdou.

Ilustrace
Ilustrace

O základním způsobu šíření záškrtu si přečtete kdekoli: nemocný přenese kapénkami nebo přímým kontaktem bakterie na vnímavého jedince. Vždy to ale tak není.

Jedovatá bakterie

Onemocnění záškrtem (difterií) způsobuje bakterie Corynebacterium diphtheriae. Její nebezpečí spočívá v toxinu, jedu, který v sobě mají některé kmeny této bakterie. Teprve s ním mohou způsobit záškrt, proto se neočkuje proti celé bakterii, ale jen proti jejímu toxinu. V populaci přitom koluje řada kmenů, které toxin netvoří, ale mohou začít. Co to znamená?

  1. To, že kolem vás nikdo nemá záškrt, ještě nemusí nic znamenat. Můžete mít kolem sebe infikované jedince, u kterých se díky očkování nerozvinula infekce, ale bakterie šíří stejně jako nemocní. Pokud jako jediní nejste očkovaní, pouze vy dostanete záškrt.
  2. I bakterie, které neumějí tvořit difterický toxin, mohou tuto schopnost získat. Přenese ji na ně bakteriofág. Že nevíte, co to je? Představte si, že i bakterie mohou být nemocné, prostě chytí nějaký virus a ten je může i zabít! A právě viry, které nakazí bakterie, se nazývají bakteriofágy. Při této infekci může dojít ke změnám vlastností bakterií. U původce záškrtu to může být právě odstartování tvorby toxinu.

Úplně zbytečná smrt

Připadá vám to příliš fantastické? Nedávný případ je bohužel dokladem obou těchto tvrzení: 31. května 2015 byl ve Španělsku diagnostikován záškrt u šestiletého chlapce, který nebyl na přání rodičů očkován. Byla mu věnována špičková péče za mezinárodní spolupráce, jeho léky urazily tisíce kilometrů, ale marně. Chlapec po čtyřech týdnech zemřel.

 

Jeho úmrtím však práce epidemiologů neskončila, bylo nutné vystopovat všechny kontakty a hledat možné nositele infekce. Před onemocněním navštěvoval chlapec školní tábor. V kontaktu s ním bylo přes 150 osob a 8 z nich bylo skutečně nakaženo. Naštěstí byly všechny očkovány, proto se u nich záškrt nerozvinul. Rodiče zemřelého chlapce poté vydali tiskové prohlášení, v němž vyjadřují hlubokou lítost nad svým rozhodnutím syna neočkovat. 

(pez)

Zdroje:
www.szu.cz
www.thespainreport.com

DiRita V. J. Classic Spotlight: Phage Bring Punch to the Party. Journal of Bacteriology 2016; 198 (2): 202, doi: 10.1128/JB.00644-15.

 

Autor článku:

MUDr. Tereza Kopecká

Líbí se vám článek?
+3 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Naposledy čtené: