Zdravé dásně – klíč ke zdravým zubům

  • Redakce uLékaře.cz
  • 4.1.2017
  • Aktualizace: 4.1.2017
  • uLékaře.cz

Krvácejí vám dásně? Pokud ano, jsou nemocné. Gingivitida neboli zánět dásní se naštěstí dá zastavit a vyléčit. Zlepšete hygienu ústní dutiny včas, než se zánět rozšíří.

Zuby si čistěte alespoň dvakrát denně – ráno a večer.
Zuby si čistěte alespoň dvakrát denně – ráno a večer.

Krvácení dásní se projevuje různě. Někdy se krev objeví jen při čištění zubů, jindy i při jídle, nebo dokonce samovolně. Nutno dodat, že zdravá dáseň bez hrubého poranění nekrvácí.

Pokud tedy plivete při čištění zubů krev, navštivte svého zubaře nebo dentální hygienistku. Poradí vám, jak si udržet zdravý a hlavně vlastní chrup do vysokého věku. Zánět dásní totiž může vyústit v parodontózu. To je stav, kdy zánět postihne také kost, ve které jsou zuby ukotveny. Úbytek kosti pak vede k předčasné ztrátě i jinak zcela zdravých zubů.

 

Jak předejít zánětu dásní?

  1. Zánět dásní vzniká při nedostatečné hygieně. Nejdůležitější je proto pravidelné odstraňování zubního povlaku mechanickým čištěním.
  2. Správná volba zubního kartáčku je velmi důležitá. Váháte mezi elektrickým a „obyčejným“ kartáčkem? Zbytečně, oba jsou stejně účinné. Hlavní je, aby kartáček měl malou hlavičku s měkkými vlákny.
  3. Zuby si čistěte alespoň dvakrát denně – ráno a večer. Pracujte s kartáčkem tak dlouho, dokud chrup nebude zcela čistý. Jak to poznáte? Jednoduše přejeďte jazykem po povrchu zubů – měly by být hladké jako sklo.

Při správné hygieně se vám vyhne zubní kaz, dásně nebudou krvácet a váš dech bude příjemný.

Nit je dobrá, mezizubní kartáček lepší

Používat jen běžný kartáček nestačí. Opravdu dokonale vyčistíte chrup s pomocí mezizubních kartáčků. Při potížích s dásněmi je vhodné na mezizubní kartáček nanést i protizánětlivý gel, který je zklidní. Nit se hodí do takových prostor mezi zuby, do kterých se nevejde ani nejmenší kartáček. Každý mezizubní prostor je jiný, proto je možné, že k vyčištění celých úst využijete hned několik velikostí kartáčků. S výběrem těch správných a vhodných právě pro vás opět poradí stomatolog nebo dentální hygienistka. Ti vás také upozorní na případné nedostatky v hygieně a poradí, jak je odstranit.

(brbr)

Zdroj:
www.bsperio.org.uk

Autor článku:

MDDr. Barbora Reitmeierová

Líbí se vám článek?
+2 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Nové téma | zodpovězené dotazy
Krvácení dásní | Od: Eva | 19.4.2017 18:18
Dobrý den, máte prosím někdo
zkušenosti s používáním zubních
olejů při krvácení dásní?
Používám pouze pastu a zlepšení
vidím. Na netu píšou, že oleje jsou
vhodnější, jelikož u pasty se může
stav dásní paradoxně postupem
času zhoršit a oleje neobsahují
tenzidy, barviva a konzervační
látky, které jsou prý škodlivé.
reagovat
Krvácení dásní | Od: Lenka | 4.1.2017 15:17
Mám velmi citlivé dásně, často mi krvácely. Začal jsem používat pastu Cannadent od cannadermu, protože jsem se dočetl, že obsahuje kamenec a je bez brusných částic, tudíž pro moje dásně ideál a musím říct, že od té doby bez problémů.
reagovat
 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Naposledy čtené: