Čepy na mandlích

Dobrý den, ráda bych se Vás zeptala, jak mám postupovat. Už půl roku se mi v krku objevují čepy. Krk nebolí, teploty nemám, pouze cítím nepříjemný pocit v krku. U obvodního lékaře jsem byla, stěry vyšly dvakrát negativní, proto mě odeslala na ORL. Zde doktor pouze čep srazil a řekl, že je třeb mandle vyndat, když se budou problémy opakovat. Jedna mandle byla mírné zvětšená, jinak normální. Obvodní lékařka mě ještě poslala na infekční, kde mi řekli, že trhání mandlí je podle nich předčasné řešení. Udělali mi všemožné testy a konstatovali, že z jejich pohledu jsem zdravá. Doporučili pouze brát wobenzym a céčko. Nicméně čepy se objevují dál . Prosím tedy o radu, jestli zkusit ještě nějakou alternativu či navštívit jiné oddělení orl. Děkuji za odpověd.

Odpověď odborníka:

Dobrý den, slečno/paní Kláro. Postup by měla každopádně koordinovat Vaše praktická lékařka - s ní se domlouvejte na potřebě a účelnosti jakýchkoliv specializovaných vyšetření. Příčin tvorby "čepů" na mandlích může být celá řada (důležité je zde zpětně vyhodnotit, za jakých okolností potíže začaly...) a pokud nepozorujete žádné další přidružené potíže (a výtěry a další - dle Vašeho popisu velmi podrobné - vyšetření nepřineslo žádnou zvláštní informaci), není myslím třeba s tím nic zvláštního dělat, čepy samotné nejsou "nebezpečné". V léčbě bych preferoval spíše místní přípravky - pravidelné kloktání (dobře poslouží i jen obyčejná osolená voda, možný také naředěný roztok Betadine aj...) a také šetrné čištění mandlí (podle toho, jak to snášíte - čepy možno setřít či vyjmout třeba pevnější vatovou štětičkou....). Můžete ale samozřejmě navštívit jiné ORL pracoviště k získání druhého názoru - tam případně ale miřte vybavena všemi dosavadními výsledky z vyšetření a doporučením od PL.

MUDr. Aleš Ducháček
MUDr. Aleš Ducháček

Specializace: Všeobecné lékařství
Pracoviště: Praktický lékař, Praha

 
Líbí se vám odpověď?
+4 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Kam dál
 
 
Když se řekne srdeční infarkt
Články: Když se řekne srdeční infarkt
Srdeční infarkt je běžně...
Opakované bolesti hlavy? Nechte si zkontrolovat krční páteř!
Dráždivý tračník
Články: Dráždivý tračník
Nejodvážnější lékařské...
Pěšky nebo na kole - Tipy na výlety
Naposledy čtené:
 
Doporučený článek:

Soutěžte s Belcurou

 celý článek
Doporučený článek:

Soutěžte s Belcurou

Atopická, suchá nebo podrážděná pokožka bezesporu vyžaduje důslednou péči. Svědění v těchto případech dokáže být velice nepříjemné. Kůže je navíc zranitelná a náchylnější k...  celý článek

x