Extrémní hodnota bazálního metabolismu

Vážená paní doktorko, výzkumně jsem se podrobil měření bazálního metabolismu metodou nepřímé kalorimetrie, abych vyšel vstříc jedné studentce medicíny. Vyšetření nebylo nikým předepsáno. Byla mi prý naměřena extrémní hodnota asi 38000 kJ bazálního metabolismu. Jsem od dětství obézní (akutálně 127 kg, 180 cm), dlouhodobě stabilní váha s výkyvy max. 2 kg. Jsem pod stálou kontrolou internisty, 2x ročně interní vyšetření (krev, moč, interní fyzikální vyšetření, ekg v tom 1x ultrazvuk břicha a 1x rtg srdce a plíce). Všechny výsledky v normě, jen občas mírné zvýšení CRP (tuším že do 4 jednotek), zvýšený cholesterol (asi 6,2 mmol/l), glykemie normální (5,2 mmol/l), hypertenze. Dlouhodobě užívám Lokren 20 mg a Gensi 10 mg. Cítím se zdráv, jen někdy mírná únava, ale nebrání mi vykonávat běžné činnosti. Chtěl jsem se tedy zeptat, zda se mám hodnotou bazálního metabolismu nějak dále zabývat, jaké mohou být příčíny tohoto zjištění, když vyloučíme chybu měření? Zatím mi nikdo nedokázal dát odpověď. Předem děkuji. Aleš P.

Odpověď odborníka:

Dle mého názoru je to opravdu chyba v měření, pokud by to bylo o nulu méně a v kcal, tak je hodnota přijatelná.
Pokud byste měl totiž takto vysokou hodnotu bazálního metabolismu, tak by Vaše tělo muselo denně spotřebovat tolik jídla, že byste to fyzicky snad ani nemohl spořádat (viděla bych to tak na 4 kance, tunu sladkostí atd.... prostě něco jako Obelix) a nebo byste musel být extrémně hubený, nebo naopak extrémně obézní (musel byste vážit přes 600 kg, abyste takový bazální metabolismus měl)
Teoreticky co můžete udělat, je nechat si vyšetřit štítnou žlázu, protože ta má vliv na metabolismus - vyšetření (v případě zjištění nějakých výkyvů v hodnotách hormonů) by Vám mohlo pomoci v boji s obezitou
Pokud se chcete hodnotou BM dále zabývat (dle mého soudu je to zbytečné), zajděte si na obezitologii a zažádejte si o nové změření bazálního metabolismu a následnou konzultaci s obezitologem.

MUDr. Vendula Bartáková
MUDr. Vendula Bartáková

Specializace: Praktické lékařství
Pracoviště: Postgraduální studium na Ústavu patologické fyziologie LF MU

 
Líbí se vám odpověď?
+3 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Naposledy čtené: