Hematurie

v r.2006 jsem prodělal radikální prostatektomii (C61) a následné ozařování. Loni v listopadu došlo k masivní hematurii-močil jsem prakticky jen krev. Trvalo to asi 3 měsíce, cca 1-2x týdně, silněji i slaběji. Většinou po námaze. Dotaz -proč došlo ke krvácení a proč až po pěti letech

Odpověď odborníka:

Dobrý den, Josefe. Na váš dota nelze jendoznačně odpovědět- nevím, jaké byly nálezy při vyšetřování hematurie- jaké byly výsledky usg? cystoskopie? močový nález? Někdy můžou pacienti v průběhu radioterapie trpět postradiační cystitidou, která může vést ke krvácení- do 2 měsíců po ukončení léčby odznívá. Pozdní komplikací radioléčby, vznikající několik let po ozáření, je radiační fibróza, projevující se atrofií sliznic (zmenšením vnitřní výstelky orgánů), stenózami (zúžením - např. v močové trubici), tvorbou teleangiektázií nebo v nejtěžší formě tvorbou postradiačních vředů či píštělí, které se taky můžou projevouvat krvácením do močových cest.

MUDr. Michaela Bobelová
MUDr. Michaela Bobelová

Specializace: Vnitřní lékařství
Pracoviště: Dialyzační a nefrologické centrum při NsP Havířov

 
Líbí se vám odpověď?
+1 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Naposledy čtené:
Doporučený článek:

Soutěžte s Belcurou

 celý článek
Doporučený článek:

Soutěžte s Belcurou

Atopická, suchá nebo podrážděná pokožka bezesporu vyžaduje důslednou péči. Svědění v těchto případech dokáže být velice nepříjemné. Kůže je navíc zranitelná a náchylnější k...  celý článek

x