Klíšťová encefalitida

P. doktorko, mám dva dotazy ohledně očkování proti kl. encefalitidě. Já jsem byla očkována třetí dávkou FSME-IMMUN v květnu 2010. Bylo mi řečeno, že na další dávku mám přijít až po 5 letech, ačkoliv všude jsem se dočetla, že první přeočkování je stejné pro všechny věkové skupiny a to po 3 letech. Nyní jsem se ptala p. doktorky, zda teda mám přijít až v květnu 2015. Prý je ale nějaké nové doporučení a mám přijít hned. Zajímá mne, zda je to tak v pořádku a mám i po té době protilátky. Druhý dotaz se týká syna. Ten byl očkován 2 dávkou Encepur letos v únoru s tím, že máme přijít počátkem příštího roku. Jenže ho čeká někdy po novém roce velká operace (bohužel termín neznáme). Problém je i navíc i s lhůtou mezi očkováním a operací (dřív než po 3 týdnech po aplikaci ho p. doktorka nevezme na operaci a druhá p. doktorka ho zase nenaočkuje hned po operaci - což samozřejmě chápu). Je tedy lepší přijít na 3 dávku po devíti-deseti měsících nebo je možné ji "odložit"? Pokud by totiž dostal termín leden - únor je to takové "natěsno". Děkuji za odpovědi. Šárka.

Odpověď odborníka:

Paní Šárko,
v případě očkování Vašeho syna je možné využít podání 3. dávky za 9-12 měsíců od podání 2.dávky , nemusíte čekat do začátku příštího roku ale realizovat očkování v průběhu listopadu.
Ve Vašem případě bylo skutečně vhodné podat první dávku přeočkování za 3 roky po 3.dávce. Skluz v očkovacím schématu nemusí nutně znamenat snížení účinnosti návazné dávky, ale pokud je prodleva delší než 1 rok, jako tomu bylo ve Vašem případě, doporučuji ověřit hladinu ochranných protilátek. Přeji hodně zdraví.

MUDr. Hana Ševčíková
MUDr. Hana Ševčíková

Specializace: Vakcinace a cestovní medicína
Pracoviště: Avenier, a.s., Centrum očkování a cestovní medicíny Ostrava - Hornická poliklinika

 
Líbí se vám odpověď?
+1 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Kam dál
 
 
Zčervenání kůže po alkoholu nemusí znamenat alergickou reakci
Co je to Helicobacter pylori?
Články: Co je to Helicobacter pylori?
Od roku 1983, kdy Warren a...
Osteoporóza jako důsledek těhotenství?
Články: Osteoporóza jako důsledek těhotenství?
Tělo ženy chrání své kosti...
Pěšky nebo na kole - Tipy na výlety
Naposledy čtené: