Krční páteř

Mohu se zeptat na překlad rtg popisu, děkuji Osa pateře je v celku příma, napřímení C lordozy až naznačená lehká paradoxní kofýza v useku C3-C5, naznačen ventrální posun C3 proti C4, v.s. při blokovem postaveni v dolni polovine CP Drobná přihrocení těl ve stRední části CP Susp. lehce nižší MOP C4 C5, diskrétní známky poč.def.spondylozy, poč. chondrozu disku C4 C5,

Odpověď odborníka:

Nález na snímku je jedna věc, důležitější jsou ale potíže "zobrazeného" pacienta. Ale k požadovanému překladu: rozpačitě je popsáno to, že díky změnám na krční páteři, která má v normálním stavu tvar lehce prohnutý vpřed (tzv. lordóza), je tato křivka napřímena a v úseku mezi třetím až pátým obratlem až opačná (prohnutí vpřed, tzv. kyfóza). Proč je nazvaná paradoxní, nevím. Naznačený posun mezi obratli může být jen v rámci kompenzace změněné křivky, tj. když je část páteře ve tvaru jako při předklonu, zbytek křivku vyrovná tak, aby hlava byla zpříma a tvář nesměřovala k zemi nebo "do nebe". Sám posun nemusí být podstatný, nicméně pro Vašeho ošetřujícího lékaře to může být podnět k dalšímu vyšetřování stability krční páteře. Přihrocení těl obratlů - pod tím bych si představil snížení přední části obratle. Může být součástí tzv. degenerativních změn páteře a možná tento tvar je příčinou zmiňované kyfózy. MOP je pro mne dost neoblíbená zkratka meziobratlového prostoru. Jeho snížení je nepřímou známkou změn meziobratlové ploténky. Známky počínající (def. asi bude spíše deg. jako degenerativní?) spondylozy, tj. kostních změn jako jsou výrůstky. Počínající chondroza disku C4/5 je nejspíše popis už zmíněných změn meziobratlové ploténky.
Ačkoli popis vypadá pro laika hrůzostrašně, musím znovu zdůraznit, že nejdůležitější jsou obtíže pacienta a neurologický nález. I s takovýmto nálezem RTG může jíž o běžné změny páteře, které pacienta nijak zvlášť nelimitují. Naopak i menší změny, které vedou k útlaku nervových struktur nebo limitují pacienta provokovanou bolestí, jsou významné a potřebují léčit.

MUDr. David Bludovský
MUDr. David Bludovský

Specializace: Neurochirurgie
Pracoviště: Neurochirurgické oddělení, Lékařská fakulta v Plzni Univerzity Karlovy v Praze a Fakultní nemocnice v Plzni

 
Líbí se vám odpověď?
+2 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Naposledy čtené: