Nadměrná plynatost, problémy s trávením, zácpa - průjem

Dobrý den, ráda bych se Vás poprosila o radu. Z mých trávících problémů se totiž stává i problém společenský. Již delší dobu (přibližně 2 roky) trpím plynatostí a problémy s trávením. V posledních měsících se plynatost ale natolik zhoršila, že jde o problém i společenský. Neustále každý den bojuji s plynatostí a nadýmáním, střídáním zácpy a průjmu, krvácením při stolici (stopy na toaletním papíře - někdy ve velké míře), nutkání ke stolici mívám i po probuzení hned po ránu i s bolestí břicha (v podbřišku ale i v po stranách v okolí pupku). Nevím zdali to může souviset s touto plynatostí, ale často mě svědí kůže na nohou i rukou a mívám křeče v nohou. Neuvědomuji si, zdali by to mohlo být způsobeno určitou potravinou, na kterou bych byla alergická, jelikož tento stav plynatosti trvá v kuse, bez náhlé příčiny. Jím zdravě a pravidelně 5x denně, sportuji pravidelně 3-4x týdně. Při sportu jsou mé problémy ještě horší, v poslední době mi také přijde, že přibírám (sice nepatrně) na váze. Prosím o radu. Zda-li jsou tyto problémy jen banální nebo bych měla zajít na určité vyšetření? Známí mi říkal, že bych mohla mít příznaky celiakie, ale to doufám, že ne. Mnohokrát předem děkuji. Budu Vám moc vděčná za radu, jelikož nevím na koho se obrátit. S pozdravem a přáním pěkného dne, K.

Odpověď odborníka:

Vážená slečno/paní Kateřino, z popisu Vašich obtíží nelze spolehlivě určit jejich příčinu. Může se jednat o tzv. syndrom dráždivého střeva (=nezhoubné, i když obtěžující onemocnění), ale stejně tak o céliakii (=doživotní nesnášenlivost obilovin s obsahem glutenu) nebo nespecifický střevní zánět. Doporučuji Vám absolvovat komplexní gastroenterologické vyšetření (klinické, laboratorní, zobrazovací a endoskopické). S pozdravem, Milan Hrubý.

MUDr. Milan Hrubý
MUDr. Milan Hrubý

Specializace: Nefrologie
Pracoviště: Všeobecná fakultní nemocnice v Praze 2, IV. Interní klinika, Ambulance nutriční podpory

 
Líbí se vám odpověď?
+5 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Nové téma | zodpovězené dotazy
Prádlo, které filtruje pachy z nadýmání | Od: My Shreddies | 5.6.2014 13:21
Dobrý den,

už jste slyšela o novém deodoračním spodním prádle, které dokáže 100% filtrovat zápachy z nadýmání / plynatosti, ale i slabší inkontinence a jiné tělesné pachy? Pokud Vaše problémy s plynatostí stále přetrvávají, tak toto je řešení, protože potom můžete dát své plynatosti volnost klidně i ve společnosti a nikdo o tom neví.

S pozdravem

Shreddies
reagovat
 
 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Naposledy čtené: