Nadměrná produkce mužských hormonů?

Od malička trpím příznaky, o kterých jsem se později dozvěděla, že mohou být znaky zvýšené produkce mužských hormonů. Jsou to obezita v oblasti břicha, nadměrné ochlupení mužského typu, nepravidelná menstruace, vyšší krevní tlak. Moje matka má stejné problémy. Později se přidaly problémy s kojením a dlouhodobě mi po dvou porodech padají vlasy (jsem dva a půl roku po druhém porodu a jako antikoncepci mám nitroděložní tělísko Mirena). Stravuji se poměrně racionálně, trochu pomohlo omezení stravy s lepkem. Nicméně např. zhubnout se mi nedaří. Bylo by vhodné nějaké vyšetření a existuje smysluplná léčba, která by zmírnila příznaky? Obvodní ékařka mne na mou žádost vyšetřila na štítnou žlázu, hodnoty jsem měla v pořádku. Děkuji za vaše doporučení.

Odpověď odborníka:

Nejlepší zhodnocení možné nadprodukce mužských hormonů (androgenů) u žen je určení míry ochlupení. Používá se na to Ferriman-Gallway skore
pro ilustraci http://www.hirsutism.com/hirsutism-biology/ferriman-gallwey-score.shtml. Hodnoty do 8 bodů se považují za širší normu.
Pokud zjistíte, že máte nadměrné ochlupení, můžete se nechat vyšetřit endokrinologem, zejména pokud byste měla pocit, že stav se zhoršuje.
Základní doporučení na Vaše potíže je ale bohužel přesně to, co se Vám nedaří - zhubnout. I když pomoc by mohl i pravidelný pohyb, byť by nedošlo k výraznějšímu poklesu hmotnosti. Mělo by to mít pozitivní vliv i na výši krevního tlaku.
Další možností je hormonální antikoncepce obsahující gestagen s účinkem potlačujícím tvorbu mužských hormonů, resp. čistý gestagen tohoto typu bez antikoncepčního účinku. Tady může být ale omezením Výše krevního tlaku a je třeba počítat s tím, že tyto léky mají svoje nežádoucí účinky.
Ochlupení doporučujeme řešit laserovým ošetřením.
Bohužel, kromě redukce hmotnosti je každá léčba jen symptomatická.
Samozřejmě, pokud by se při zhoršující tendenci příznaků prokázalo, že se jedná o důsledek např. nádoru produkujícího androgeny, léčba by byla operativní.
Držím palce.

MUDr. Viktória Ďurovcová Ph.D.
MUDr. Viktória Ďurovcová Ph.D.

Specializace: Endokrinologie
Pracoviště: Soukromá endokrinologická ambulance, Praha

 
Líbí se vám odpověď?
+1 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Kam dál
Naposledy čtené: