Nákaza při odběru krve

Chtěl bych se zeptat, zda je možné se nakazit hepatitidou C,B nebo HIV při odběru krve? Sestra která odběr prováděla neměla nasazené rukavice. Jakmile vyndala injekci, otřela mi místo vpichu vatou a možná se dotkla prstem rány. Nevím jestli se místa vpichu nedotkla i při samém odběru krve nebo zda se nedotkla samotné jehly před vpichem (nedíval jsem se). Mám strach, že na jejích rukou mohly být stopy krve předchozího pacienta - při manipulaci s vatou a náplastí. Pochybuji, že by si mezi pacienty ruce umyla, protože se jednalo a transfúzní stanici a pacienti byli voláni okamžitě za sebou. Je toto "standardní" postup? Děkuji za odpověď.

Odpověď odborníka:

Lukáši, přenos uvedených infekcí není touto cestou možný. Přenos se děje kontaktem s nakaženou krví nebo tělesnými tekutinami (při sexu). Nejedná se o zcela standardní postup, protože sestra by měla mít při krevních odběrech na rukou rukavice. Místo vpichu vám sestra správně otřela vatou namočenou v dezinfekci, proto i kdyby náhodou byla na jejích rukou přítomna nakažená krev, byly by mikroorganismy dezinfekcí zlikvidovány.

MUDr. Jana Moravcová
MUDr. Jana Moravcová

Specializace: Vnitřní lékařství
Pracoviště: Klinika infekčních, parazitárních a tropických nemocí v nemocnici Na Bulovce

 
Líbí se vám odpověď?
-2 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Nové téma | zodpovězené dotazy
Možná nákaza z odběru krve | Od: Petra | 3.6.2015 12:25
Dobrý den, byla jsem na odběru krve ve 30. týdnu těhotenství a sestřička měla na stolku připravených více jehel. Mám strach, že u mého odběru použila jehlu, kterou odebírala pacienta přede mnou. Jaké je riziko přenosu např. HIV?
reagovat
re:Možná nákaza z odběru krve | Od: uLékaře.cz | 3.6.2015 13:57
Dobrý den, děkujeme za dotaz. Avšak aby Vám lékař
mohl odpovědět, poprosím Vás, abyste dotaz
zkopíroval a vložil jej přímo do poradny na těchto
stránkách:http://www.ulekare.cz/poradna-
rozcestnik.
V poradně se Vám bude lékař věnovat.

Děkujeme a doufáme, že vše bude v pořádku.
reagovat
 
 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Naposledy čtené: