Nespavost, časté noční buzení

-můj dotaz. Večer usnu. Pak vcyklických intervalech cca 2hodiny se budím a takto se to projevuje až do rána prosím o radu.co dělat ? Toto trvá již řadu let. Ráno jsem rozlámaná-nevyspalá-apatická a bolí mne hlava.Je mi 72 let děkuji za názor

Odpověď odborníka:

Elli, pokusím se Vám nabídnout nějaké možnosti řešení Vaší nespavosti, dlouhodobější nespavost léčíme nejprve bez pomoci léků. Jde především o změnu denního režimu, to znamená, že byste neměla spát přes den, měla byste vykonávat dostatek fyzické aktivity, aby jste se přirozeně unavila, měla byste se také dostatečně vystavovat dennímu světlu a v neposlední řadě je také důležité, abyste dodržovala pravidelnost při vstávání a uléhání. Před spaním doporučujeme vyhnout se konzumaci těžkých jídel na noc a omezit kofein, kouření a větší množství alkoholu.
Důležité také je navodit před spaním optimální podmínky pro usínání. Tedy spát při vhodné teplotě na vhodném lůžku a eliminovat rušivé elementy, jako je nadměrný hluk a intenzivní světlo. Doporučuje se i teplá koupel, klidná hudba a sklenka teplého mléka s medem.
Jestliže tato opatření nepomohou, navštivte Vašeho praktického lékaře a kombinujeme je s podáváním léků. Léky navozující spánek (hypnotika) zlepšují usínání, brání častým nočním probouzením nebo brzkému rannímu buzení. Hypnotika však jsou vhodná pouze pro krátkodobou léčbu nespavosti, protože jejich denní užívání již po 3-4 týdnech může vést k návyku.
Starší lidé jsou citlivější k účinkům hypnotik, která mohou způsobovat i denní útlum a zvyšovat riziko pádů a úrazů. Je vhodné podávat hypnotika pouze obden nebo třikrát v týdnu a postupně je vysazovat. Pokud je nezbytné dlouhodobé podávání léků, doporučují odborníci u starších osob raději než hypnotika podávat jiná psychofarmaka. S pozdravem, K. Jiříčková.

MUDr. Kristýna Jiříčková
MUDr. Kristýna Jiříčková

Specializace: Praktické lékařství
Pracoviště: Monse spol, s.r.o.

 
Líbí se vám odpověď?
0 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Naposledy čtené: