Nízký krevní tlak

Je mi 15 let. Už asi víc jako rok mám nízký krevní tlak jednu dobu jsem zkoušela pít kafe(normálně je nepiji) tak 1 denně ale potom jsme přestala protože mi nechutná a už jsem z toho zvracela. Jelikož bydlím daleko od města tak je celkem těžké se dostat k doktorovi a není nikdo kdo by mě tam odvezl. Nejde si nějak ''přírodně'' zvýšit tlak nebo budu muset teda vsadit na ty prášky? PS: ještě jsem nikdy neomdlela ale nemám k tomu daleko.

Odpověď odborníka:

Milá Lenko, nízký krevní tlak je takový medicinský paradox- z lékařského hlediska pacienta nijak neohrožuje /pokud zrovna neomdlí a nezraní se/, naopak lidé s nízkým krevním tlakem se zpravidla dožívají vyššího věku. Pro nositele tohoto znaku je to ale často stav nedobře snášený, zvláště za určitých podmínek a v kombinaci s dalšími fyziologickými stavy. Nevím, jaké "prášky" máte na mysli, žádné specifické léky se neosvědčily /používal se například lék Gutron, ale většina nemocných jej neměla v lásce pro přidružené nežádoucí účinky/.
Většina obtíží je v případě poklesu tlaku krve působena snížením prokrvení určitých oblastí centrálního nervového systému, člověk je zpravidla unavený, malátný až ospalý, zimomřivý, "bez energie". Je dobré zabránit současnému prochlazení a hladovění- nervové buňky potřebují jako své základní palivo jednoduchý sacharid. Tedy- zkuste metody aktivace centrálního nervového systému, vypijte teplý sladký nápoj, dopřejte si "mlsání" /rozinky, oříšky, cereální tyčinky, sladké ovoce../, zacvičte si, klidně zvolte rychlou procházkovou chůzi- spíše než další vyčerpání Vám přinese "rozproudění". Neklesejte na mysli, lidí s podobným trápením, jaké máte Vy, chodí /běhá/ po světě docela hodně!!

MUDr. Barbora Heřmanská
MUDr. Barbora Heřmanská

Specializace: Praktické lékařství
Pracoviště: Praktická lékařka pro dospělé

 
Líbí se vám odpověď?
+18 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Kam dál
Naposledy čtené: