Otec je agresivní

Dobrý den, dotaz se týká mého otce. Problémy začaly tak před osmi lety, kdy začal být agresivní. Sama si to pamatuji, když si teta v autě dala ruku na obličej a on na ní začal nepříčetně křičet a vyhodil jí z auta, nebo křičel na mamku a vyhrožoval jí pěstí. Situace se po pár měsících zlepšila. Problémy se ale začali opakovat a stupňovat, nejhorší na tom bylo, že se s ním o ničem nedalo mluvit. Jednou ho dokonce zaměstnavatel poslal k psychiatrovi a nějaký čas bral léky a bylo nám řečeno, že má lehkou depresi. Naše rodinná situace je složitější, on pracoval v Německu a jezdil na víkendy domů. V Německu žil u našich prarodičů. Asi před dvěma měsíci přijel domů, že už do práce nejde na stůl položil peníze a od té doby leží na pohovce a sleduje filmy. S mamkou jsme se mu chtěli nějak pomoct například se s ním bavit, zeptat se ho, co se stalo, ale to on buď začne křičet a nebo mluví opravdu nesouvisle a nejde z jeho řeči vůbec poznat o čem mluví. Myslela jsem si, že by pomohlo říct "Tati, mám tě hrozně ráda a vážím si tě", ale je to vážně těžké pořád mi rozkazuje, říká pouze "umej", "ukliď, "udělej". Dělá naprosto nepochopitelné věci, například mazací sýr z krabičky přendavá do skleničky a říká, že se to tam nezkazí a mě minule chytil hrubě za ruku, protože jsem mu řekla ať se uklidní. Nesmíme se před ním bavit o penězích, protože on začne křičet. Chtěli jsme ho s mamkou vytáhnout ven. Před pár lety miloval lyžování a dokonce i závodil, nabídla jsem mu, že spolu pojedeme na hory a on, že jim tolik peněz dávat nebude, a když řeknu, že to zaplatím z peněz z brigády křičí ještě víc. Opravdu nevíme, jak mu máme pomoci a o doktorovi nechce vůbec slyšet navíc je pojištěn v Německu a tam podle všeho neplatí zdravotní ani sociální. Nevíte prosím, jakou poruchu by náš táta mohl mít? Jak mu pomoci bez toho, aniž by musel k lékaři? Moc vám děkuji za odpověď a omlouvám se, pokud jsem text napsala chaoticky.

Odpověď odborníka:

Vážená a milá Iveto, obávám se, že bez toho, že by Vašeho otce viděl lékař, nejlépe psychiatr, se žádná svépomocná aktivita nenabízí. Z Vašeho popisu nevyplývá jednoznačně, která nemoc by mohla způsobovat uváděné poruchy jednání, protože to může být opravdu cokoliv od špatného přizpůsobení se životním podmínkám na něž nebyl při práci v Německu zvyklý, starosti, depresi, o níž píšete až po organické změny na mozku. Pokud svého otce nepřesvědčíte o nezbytnosti návštěvy lékaře, nebo se nedohodnete se svým praktickým lékařem na jeho návštěvě u vás (kdybyste mu vysvětlila, co vás doma s otce trápí, možná by si dal říct), jsou podmínky nastavené tak, že nezbývá než čekat, až bude situace opravdu kritická a pak zavolat rychlou záchrannou službu a trvat na tom, že má být vyšetřen, i kdyby se s jejím příjezdem zklidnil. Přeji Vám, abyste to zvládla a hlavně aby se věci rychle vyřešily.

MUDr. Radkin Honzák, CSc.
MUDr. Radkin Honzák, CSc.

Specializace: Psychiatrie
Pracoviště: asistent Ústavu všeobecného lékařství 1. LF UK Praha, sekundární lékař PL Bohnice, ambulantní psychiatr IKEM, ambulantní psychiatr REMEDIS

 
Líbí se vám odpověď?
+1 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Kam dál
 
 
Chřipka a sport
Články: Chřipka a sport
Pravidelný pohyb obecně...
12 faktorů zhoršujících hojení ran
Články: 12 faktorů zhoršujících hojení ran
Každý z nás si za svůj...
Biologická léčba se ordinuje stále častěji – nyní i u rakoviny vaječníků
Muzea, hrady, zámky .... 30.000 památek z celé ČR
24 hodin s revmatoidní artritidou – 5 tipů na pomoc
Články: 24 hodin s revmatoidní artritidou – 5 tipů na pomoc
Pokud trpíte revmatoidní...
Zdraví srdce si můžete hlídat i podle očí
Články: Zdraví srdce si můžete hlídat i podle očí
Po celá staletí byly pro...
6 otázek a odpovědí o rakovině plic
Články: 6 otázek a odpovědí o rakovině plic
Typ rakoviny, o kterém se...
Pěšky nebo na kole - Tipy na výlety
Naposledy čtené: