Stres

Dobrý den, Mám velice stresující zaměstnání, za poslední asi půlrok, musím se přiznat, zhoršit můj psychycký stav y důvodu de facto neustálého stresu, kdysi jsem sportoval a to zanechalo na mé páteři známky, velmi časté bolesti v bederní oblasti (snad výhřez) Bohužel velice často pociťuji nespecifické bolesti v břiše, celý pás pod pupkem, všiml jsem si, že tyto bolesti jsou hlavně když mě rovněž bolí páteř a když jsem ve stresu, což je téměř pořád. A zde je můj dotaz= je možné že psychika má takový vliv na tělo a bolest? Je možné že "díky" stresu cítím tyto bolesti ( byl jsem na sono břicha i na krevních testech a vše v pořádku) je možné že z páteře vedou nervy přes břicho a já cítím bolesti střev ačkoliv to střeva asi nebolí ale přísahal bych že ano, chci podotknout, že když mám chvilku kdy se mi podaří se úplně uklidnit tak i bolesti téměř necítím... Dále se chci zeptat a poradit, tento stres u mě přerostl do takových rozměrů že i když jsem např. v čekárně u lékaře, nebo kdekoliv jinde (na místě, kde se prakticky nemám čeho obávat a kde mi nikdo nechce ublížit) tak mi začne bušit srdce, cítím jak se mi stáhnou cévy v hlavě a zeslábnu, udělá se mi nevolno, téměř až na zvracení, dokonce přemýšlím o útěku, a když pak vše skončí a vycházím ven, vše ze mě opadne a cítím se normálně, dost mě to omezuje, co mám dělat, jsou na to nějaké prášky? (jsem řidič) terapie?

Odpověď odborníka:

Vážený pane Martine, Vy jste si vlastně odpověděl sám; víte že obtíže se stupňují když jste v napětí a ustupují v klidu. České slovo NAPĚTÍ postihuje krásně jednotu těla a duše, začne to „v hlavě“ a přeskočí do těla, tím se zas posílí duševní napětí a tak to jde dokola. Stres je vlastně přípravou na rvačku nebo úprk, tak se dostáváte do stavu maximální pohotovosti. Je to jako kdybyste stál jednou nohou na plynu a druhou na brzdě, motor bude řvát, čoudit, mít spotřebu jak nikdy předtím a nehnete se z místa. S Vašim problémem může pomoci jak psychiatr, tak psycholog. Energie máte zřejmě dost, jde o to ji správně nasměrovat. K psychiatrovi můžete zajít bez doporučení a máte vše hrazené pojišťovnou, psychologa buď můžete platit, nebo se za ním nechat poslat psychiatrem. Nebojte se ani jednoho z nich a ve svém zájmu se u některého objevte co nejdřív.

MUDr. Radkin Honzák, CSc.
MUDr. Radkin Honzák, CSc.

Specializace: Psychiatrie
Pracoviště: asistent Ústavu všeobecného lékařství 1. LF UK Praha, sekundární lékař PL Bohnice, ambulantní psychiatr IKEM, ambulantní psychiatr REMEDIS

 
Líbí se vám odpověď?
+2 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
  • Vlčí zrno Prosím o radu. Na konci září se mi udělalo na očním víčku vlčí zrno...
  • Operace menisku V březnu tohoto roku jsem byl na operaci vnitřního menisku...
  • Bíle pupínky na penisu Můžete mi prosím poradit, co by to mohlo být? Sex jsem...
  • Lék zaldiar Ortoped mi předepsal lék Zaldiar, na bolest kyčle. Mám nedůvěru k...
  • Poševní výtok Mám dotaz už asi půl roku mám vaginální výtok který nesvědí ani...
  • Vysoký tep Mám takový problém. Trápil mě vysoký tep,který se pohyboval okolo 115...
 
Naposledy čtené: