Záchvat podobný epilepsii

V pondělí 16.12.2013 (přesné časy v kopii lékařské zprávy) jsem našel matku v bezvědomí a křeči na podlaze. Po příjezdu záchranné služby byla dotazována pouze matka, která si však záchvat nepamatovala a diagnoza byla stanovena jako kolaps. Průběh: Po zaslechnuté ráně jsem našel matku na zádech v mírné křeči při lehkých problémech s dýcháním a zvýšenou tvorbou slin. Matku jsem otočil na bok a snažil se otevřít ústa (bez většího úspěchu) max. po minutě záchvat ustal. Jedine čeho jsem si ještě všim byly rozšířené zornice. Po záchvatku následoval pocit nevolnosti na čež si matka zvládla dojit na záchod a následně se vyzvracet. Před záchvatem psala matka vánoční přání, čemuž asi předcházelo sezení za pc. Nahlý pocit nevolnosti a následné zavolání ZS jsem již párkrát řešil, nikdy tomu však nepředcházel záchvat. Matka je denní řidič z čehož plynou mé obavy dalšího záchvatu za volantem, případně když nikdo nebude v dosahu.

Odpověď odborníka:

Pokud měla vaše maminka křeče, jistě se mohlo jednat o epileptický záchvat nebo tzv. konvulzivní synkopu, záleží na charakteru křeči, zda byla zaťatá, nebo zda sebou škubala, zda byla pomočená, nebo měla po záchvatu pokousaný jazyk. Nicméně jistě je vhodné neurologické vyšetření včetně CT mozku, aby se vyloučilo postižení mozku třeba nádorem a EEG vyšetření.
je běžné, že pacienti po epileptickém záchvatu si na něj nepamatují. je tedy nejvhodnější, abyste maminku k neurologovi doprovodil a vše pečlivě popsal.

MUDr. Magdaléna Hlavačková
MUDr. Magdaléna Hlavačková

Specializace: Neurologie
Pracoviště: neurologická ambulance Uherský Brod

 
Líbí se vám odpověď?
-1 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Naposledy čtené: