Ztráta čichu

Dobrý den, během dospívání jsem trpěla často chronickými rýmami. Před asi půl rokem mě byly zjištěny alergie a astma. Brala jsem nějaké léky, které mě předepsala obvodní lékařka (už ale bohužel nevím, jaké to byly, ale vím, že byly nějaké kortikoidy). Následně na alergologii mě byly předepsány: Giona, aerius -tablety a Mommox - kapky (ty ale se snažím používat co nejméně) + pro případ nutnosti ventolin inhalátor. Již asi před 4 měsíci jsem poznala, že čich nemám 100%. A nyní necítím nic, jen občas něco, ale jen výjimečně. Před užíváním léků jsem neměla žádný problém. Je možné, že ta ztráta je vyvolána těmi léky? Děkuji

Odpověď odborníka:

Dobrý den, místně užívané léky na chronickou alergickou rýmu (Mommox - ten se ale dle svých slov snažíte neužívat...) mohou mít tento vedlejší účinek, pravděpodobnější ale je, že za to může postižení nosní sliznice při alergii jako takové (a že tedy jde o opačný problém, než předpokládáte...). Příčin ztrát čichu může být více. Doporučuji stav konsultovat s Vaším ošetřujícím lékařem, Gionu nevysazujte (zde je souvislost málo pravděpodobná), Aerius event. (nevím, jaké přesně máte potíže) můžete zkusit na nějakou dobu vysadit a ověřit tak, zda potíže nesouvisejí s tímto lékem.

MUDr. Aleš Ducháček
MUDr. Aleš Ducháček

Specializace: Všeobecné lékařství
Pracoviště: Praktický lékař, Praha

 
Líbí se vám odpověď?
-2 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
 
Kam dál
Naposledy čtené: