Cestujte bezpečně: virová hepatitida A
HedvabnaStezka.cz pro vás připravila seriál o zákeřných nakažlivých nemocech, které vás mohou na cestách (i jinde) potkat. Buďte opatrní a nebezpečí nepodceňujte.

HedvabnaStezka.cz pro vás připravila seriál o zákeřných nakažlivých nemocech, které vás mohou na cestách (i jinde) potkat. Buďte opatrní a nebezpečí nepodceňujte.
Nemoc se vyskytuje celosvětově, i ve vyspělých zemích. Se stoupajícím hygienickým standardem klesá její výskyt, snižuje se promořenost obyvatelstva a zároveň stoupají vnímavost populace a riziko epidemií. Nejčastěji se nákaza přenáší přímo od osoby k osobě tzv. fekálně-orální cestou nebo nepřímo kontaminovanými potravinami, vodou či předměty. Inkubační doba (období od nákazy po objevení prvních příznaků) je 15–50 dnů, nejčastěji kolem 30 dnů.
Virus se vylučuje ve stolici 14 dnů před propuknutím prvních příznaků a nejméně 1 týden po něm. Nákazu může tedy přenášet i člověk netušící o své nemoci a infekčnosti. Je to také období největší nakažlivosti. Nedávno se virovou hepatitidou A nakazila klientka cestovní kanceláře při pobytu ve čtyřhvězdičkovém hotelu v Egyptě. Kvůli její nemoci bylo nutné zajistit několik desítek osob, včetně rodinných příslušníků (z toho v jednom případě šlo o těhotnou ženu) a kolegyň z práce – nemocná totiž chodila s potížemi celý týden do práce. Navíc byl seznam klientů cestovní kanceláře, kteří pobývali v daném hotelu ve stejném termínu, předán spádové hygienické stanici k dalšímu šetření.
Virus je odolný v zevním prostředí (v mrazu přežívá léta), je celkem termostabilní a acidostabilní. K inaktivaci je potřebný až pětiminutový var. Vnímavost k onemocnění je všeobecná, specifická léčba neexistuje.
Léčba a prevence
K základním epidemiologickým opatřením při výskytu této infekce patří
izolace nemocného na infekčním oddělení (ze zákona), lékařský dohled u
kontaktů v nejbližším okolí nemocného po dobu 50 dnů (nejdelší inkubační
doba), zvýšený zdravotnický dozor u osob vykonávajících činnosti
epidemiologicky závažné (např. vyřazení potravinářů z výkonu práce) a
opatření k ochraně vodních zdrojů před kontaminací splaškovými
(odpadními) vodami.
Jedinou jistotou v prevenci nákazy je očkování, které se provádí neživou vakcínou ve dvoudávkovém schématu
v průběhu jednoho roku. Ochrana po očkování nastupuje do 14 dnů po
aplikaci první dávky, po aplikaci druhé dávky za 6 až 12 měsíců je ochrana proti hepatitidě typu A dlouhodobá (desetiletí) až doživotní. Cena
1 dávky očkovací látky se pohybuje kolem 1 100 Kč (plus aplikace) a
někdy na toto očkování přispívají zdravotní pojišťovny v rámci svých
preventivních balíčků.
Virová hepatitida A je akutní zánětlivé onemocnění jater, příznaky pramení z poškození funkce jaterních buněk. Převládají symptomy postižení zažívacího systému (nechutenství, nevolnost, zvracení) a chřipkové příznaky – zvýšená teplota, slabost, únava –, méně potom kloubní, kožní a nervové. Lehčí průběh obecně bývá u dětí, s věkem naopak závažnost onemocnění stoupá. Výjimečně může probíhat pod obrazem těžké hepatitidy s fatálním průběhem.
Izolace na infekčním oddělení, omezení pro všechny kontakty (očkování, odběry krve a vyšetřování po dobu 50 dnů) a ušlý výdělek při práceneschopnosti, nemluvě o finanční náročnosti všech opatření, jež mají zamezit dalšímu šíření do vnímavé populace, kterou ta naše rozhodně je, mluví jednoznačně ve prospěch preventivního očkování.
Doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D.
Docent MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D., se specializuje v oborech epidemiologie, prevence a kontrola infekčních nemocí, cestovní a tropická medicína. Je vedoucím lékařem Očkovacího centra v Ostravě-Hrabůvce a odborným garantem největší sítě očkovacích center (jež jsou současně i ambulancemi cestovní medicíny) v České republice. Od roku 2004 vede neziskovou mezinárodní humanitární organizaci International Humanity a o dva roky později byl zvolen prezidentem Fóra infekční, tropické a cestovní medicíny. Je autorem více než 350 vědeckých a odborných publikací, včetně vysokoškolských učebnic a skript. Je aktivním cestovatelem, navštívil 70 zemí na všech kontinentech s výjimkou Antarktidy. Je také autorem 10 cestopisů publikovaných v časopisech Cestovatel, Diastyl a Cestopisy.
Partnerem této sekce je Avenier.