Mnoho žen si své těhotenství představují tak, že se během něho s úsměvem na rtech a nezdolnou vitalitou budou nadále věnovat všem svým dosavadním aktivitám, jen jim k tomu jednoduše přibude „bříško“. Představy ale v těhotenství často naráží na realitu. Nejinak je tomu u těhotenských nevolností, které ženy často přimějí zastavit se a od základu změnit svůj každodenní program. Když se ale začnou řešit včas, nemusejí do života těhotné výrazně zasáhnout.
Nevolnosti postihují většinu těhotných
Těhotenské nevolnosti bývají jedním z prvních příznaků těhotenství (v jeho 4. a 6. týdnu) a obvykle vrcholí mezi 10. a 11. týdnem. Od samého počátku těhotenství nás naše okolí ujišťuje, že nás brzy opustí (obvykle v 16.–20. týdnu), ale neplatí to vždy; u 15–20 % těhotných mohou přetrvat až do 3. trimestru těhotenství a u 10 % dokonce až do porodu.
Těhotenské nevolnosti (nauzea) jsou zcela běžným průvodním jevem těhotenství, setkává se s nimi 8 z 10 těhotných žen, postihují je v různé míře a různým způsobem zasahují do jejich běžného života a tím snižují jeho kvalitu.
O těhotenské nevolnosti se někdy mluví jen jako o „ranní“, ale naprostou většinu těhotných (80 %) trápí po celý den. V některých případech mohou být nevolnosti tak úporné, že si mohou vyžádat hospitalizaci. Není tedy na místě ji bagatelizovat.
Každá žena si může v těhotenství udržet kvalitu života
Téměř každá žena, která někdy byla těhotná, si vybaví zážitek spojený s těhotenskou nevolností. Vzpomene si, jak během cesty do práce musela několikrát kvůli stupňujícímu se nutkání ke zvracení vystoupit z tramvaje. Při poradě se vytratila na toaletu a snažila se co nejrychleji zahnat kyselost ve svých ústech. V těhotenství měla problém vařit pro rodinu kvůli nevolnostem vyvolaným nepředvídatelnou směsí aromat jídla. Každé zvednutí batolete na klouzačku znamenalo rozhoupání žaludečních kyselin. A mohli bychom pokračovat dále. S odstupem času mohou vzpomínky na nevolnosti působit komicky, ale ve chvíli, kdy tyto situace zažívaly, jim do smíchu rozhodně nebylo. Zamyslet se nad tím, jak těhotenské nevolnosti co nejlépe zvládnout, za to určitě stojí.
Při nevolnostech se nespoléhejte na babské rady
Z běžně dostupných informací o těhotenské nevolnosti to občas vypadá, že je možné se upínat jedině k babským radám, případně pomocníkům typu zázvorových lízátek. Ty však působí velmi individuálně – co jedné ženě skutečně pomůže, u jiné nefunguje. Neváhejte se obrátit na svého gynekologa, který vám doporučí bezpečný a efektivní způsob, jak vím od nevolností pomoct. Neztrácejte čas, začnete je řešit co nejdříve, protože časné řešení je to nejúčinnější. Požádání o pomoc v této oblasti není výrazem slabosti, ale naopak začnete-li řešit již mírné nevolnosti, předejdete jejich rozvinutí do závažnější formy. O tom ale více příště...
(pok)
Zdroj:
Těhotenská nevolnost. Těhotenská nevolnost trápí až 80 % žen. Těhotenská nevolnost, 2024. Dostupné na: https://www.tehotenskanevolnost.cz