Cizí tělesa v dolních dýchacích cestách včetně hrtanu
V dětském věku nacházíme v dýchacích cestách především cizí tělesa (ořechy, mrkev, jablko apod.). Děti do jednoho roku nemají dobře vyvinuté stoličky, a proto nemohou tyto potraviny pořádně rozkousat. Vdechnutí cizího tělesa vyvolá záchvat intenzivního kašle a reflektorický stah hrtanu. Vzácně může dojít až k reflektorické zástavě srdce.

Je-li těleso menších rozměrů, dojde po jeho vdechnutí k fixaci tělesa v jedné z hlavních průdušek. Fixace tělesa se projeví ústupem záchvatů dráždivého kašle. Pokud není přítomen vdechnutí tělesa dospělý, může zůstat těleso v dýchacích cestách delší dobu bez příznaků a dojde k jeho opouzdření. Vylučuje-li toto těleso, jako třeba ořechy, např. mastné kyseliny, může dojít ke vzniku chronického zánětu, nereagujícího na antibiotickou léčbu.
#IMG#Jaká je první pomoc?
Jako první pomoc je nejvhodnější provést u větších dětí tzv. Heimlichův manévr. Jedná se o stlačení břicha směrem nahoru u stojícího či sedícího pacienta zachráncem stojícím za tímto pacientem. U malých dětí a kojenců je třeba položit si dítě hrudníkem na ruku a provést mírný úder mezi lopatky.
Jaká je léčba v nemocnici?
Při vdechnutí tekutiny není nutné endoskopické vyšetření, dochází k vykašlání a vstřebání zbytku tekutiny. Ve všech ostatních případech, kdy máme podezření na vdechnutí cizího tělesa, je nutné endoskopické vyšetření hrtanu, průdušnice a průdušek. Rtg vyšetření se provádí jen tehdy, nehrozí-li nebezpečí z prodlení.