Proč se srdeční selhání projevuje dušností? Krev při něm neproudí v dostatečném množství nejen od srdce, ale hromadí se také před ním v plicích, což se projevuje dušností.
Potíže s ní se u Jiřího rozvinuly plíživě: Nejdřív se jenom při chůzi do kopce více zadýchal, pak už mu začaly dělat problémy i schody k bytu. Přisuzoval to ale svojí neslavné fyzické kondici a věku a dál se tím nezabýval. Jenže pak mu přestal dech stačit i při obyčejných činnostech, jako je oblékání, a to ho už znepokojilo natolik, že se rozhodl situaci řešit a zavolal svému praktickému lékaři.
Praktický lékař ho nasměroval ke specialistovi
Ještě před vstupem do jeho ordinace se musela vyloučit infekce covid-19, takže Jiří podstoupil PCR test. Následovala návštěva u praktického lékaře, který ho zahrnul spoustou otázek. Ptal se mimo jiné na to, jak dlouho jeho obtíže trvají a kdy se dušnost objevuje. Zajímalo ho také, zda neprodělal covid-19 v minulosti. Bylo totiž třeba vyloučit tzv. postcovidový syndrom, jehož je dlouhodobá dušnost častým projevem.
Jiří si nebyl vědom, že by covid-19 někdy prodělal, aktuální PCR test měl také negativní. Ani základní laboratorní testy a rentgenový snímek plic nepřinesly zásadnější vodítko. A dušnost stále přetrvávala, proto Jiřího lékař odeslal do plicní ambulance.
Z plicní do kardiologické ambulance někdy vede krátká cesta
U pneumologa podstoupil spirometrii k vyšetření plicních objemů, kapacit a průtoků, ale žádné plicní onemocnění, jako například chronická obstrukční plicní nemoc, se neprokázalo. Na řadu tedy přišla návštěva kardiologie.
Po rozšířených laboratorních testech, natočení EKG a echokardiografii byla jeho diagnóza konečně na stole – chronické srdeční selhání.
A se správnou diagnózou se Jiřímu dostalo i adekvátní léčby a konečně se mu ulevilo. Do života mu sice přibyly denně užívané tabletky, ale za vymizení dušnosti to stálo. Schody přestaly být nepřítel a běžné činnosti už ho neomezují. Jenom ho mrzí, že se na srdeční selhání nepomyslelo dříve.
Při dušnosti by se nemělo zapomínat na srdeční selhání
Počet nových případů srdečního selhání za rok se pohybuje kolem 1–2 %. To není zase tak malé číslo, aby se dalo přehlížet. Pokud vás delší dobu trápí:
- dušnost po námaze,
- klidová dušnost,
- noční dušnost, kdy si musíte dávat pod hlavu více polštářů,
- a další z projevů srdečního selhání – únava, kašel, otoky nohou, bušení srdce, …, kterým bude v tomto seriálu věnovanému příznakům srdečního selhání ještě věnována detailnější pozornost,
mohlo by se jednat i o srdeční selhání. Upozorněte na své podezření svého lékaře, aby vaše cesta ke správné diagnóze mohla být co nejkratší.
(jala)