Klíšťová encefalitida táhne Evropou, obyvatelé se zatím nebojí
Klíšťová encefalitida byla po mnoho let vnímána jako záležitost vybraných (vesměs východo- a středoevropských) oblastí, a velké země západní Evropy jí proto nevěnovaly mnoho pozornosti. Bohužel se klíšťatům i viru, který přenášejí, daří stále více pronikat na nová území a ohrožovat tak stále více lidí.
O problematiku klíšťové encefalitidy se v poslední době začíná více zajímat také Světová zdravotnická organizace.
#IMG#
Šíří se na sever, na západ a do hor
V současné době se klíšťata a s nimi i klíšťová encefalitida vyskytují v dalekých severních oblastech a také ve značných nadmořských výškách. Mnozí odborníci mají za to, že příčinou tohoto postupu jsou globální klimatické změny, i když někteří s tímto názorem nesouhlasí. Počet případů klíšťové encefalitidy se v jednotlivých rizikových oblastech velmi různí, ale obecně jich bylo neobyčejně mnoho v letech 1996 a 2006, zatímco v roce 2007 došlo v mnoha zemích k jednorázovému nevysvětlitelnému poklesu.
S klíšťovou encefalitidou se musejí postupně stále více potýkat také skandinávské země, které byly pro klíšťata dlouho příliš chladné a nehostinné. Nejvíce patrný je tento trend ve Finsku, kde se několik vážných případů klíšťovky objevilo v oblasti jen asi 100 km jižně od polárního kruhu.
Lidé se nechávají očkovat, harmonogram ale ignorují
Přestože povědomí obyvatel ohrožených zemí o riziku klíšťové encefalitidy je celkem vysoké, skutečná proočkovanost populace není právě ideální. Mnoho lidí absolvuje první, druhou a někdy i třetí dávku očkování, následná přeočkování už ale ignorují. Podle odborníků chybí veřejnosti informace o tom, kolik očkovacích dávek je potřeba k dosažení plné ochrany před infekcí a v jakých časových intervalech je třeba očkování podstoupit.
Češi jako odstrašující příklad
Ve věci očkování nevychází Česká republika ve srovnání s ostatními evropskými zeměmi vůbec dobře. Zatímco v Lotyšsku je proti klíšťové encefalitidě očkováno zhruba 40 % obyvatel a dalších 20 % jej plánuje podstoupit v nejbližší době, Česká republika bývá uváděna jako odstrašující příklad. Očkovat se dosud nechalo jen 16 % lidí.
Nízká proočkovanost Čechů, říkají zahraniční odborníci, má za následek neustálý růst případů onemocnění v této vysoce rizikové zemi. Zhruba stejně malou proočkovanost obyvatel má sice například také Švédsko (13 %), díky své severní poloze však zatím pociťuje klíšťovou encefalitidu jako mnohem menší problém (Švédsko má asi 200 případů klíšťovky ročně, v České republice je to okolo tisíce případů ročně).
(vek)
Zdroj:
Kunze U.: Tick-borne encephalitis: The impact of epidemiology, changing lifestyle, and environmental factors. Conference report of the 12th Annual Meeting of the International Scientific Working Group on Tick-Borne Encephalitis (ISW-TBE). Vaccine 2010 Dec 31. [Epub ahead of print]