Klíšťovka mívá u dětí lehčí průběh. Zanedbat nákazu se ale nevyplácí
Klíšťová encefalitida se jen velmi zřídka vyskytuje u dětí mladších jednoho roku. I očkování proti této nemoci se doporučuje provádět až u dětí starších dvanácti měsíců. Trochu paradoxní je, že klíšťová encefalitida má u malých dětí zpravidla mnohem lehčí průběh než u dospělých.
Riziko těžkého poškození existuje i u dětí
Přestože mívá klíšťová encefalitida u dětí a mladých lidí spíše lehčí průběh, neznamená to samozřejmě, že se nákazy nemusí vůbec obávat. I u dětí byly již popsány případy těžkého onemocnění, které mělo za následek trvalé nervové poškození, nebo končilo dokonce smrtí, a také proto by měly být všechny děti proti klíšťové encefalitidě chráněny očkováním. Uvádí se, že přibližně dvacet procent všech případů tohoto onemocnění se vyskytne u dětí mladších šestnácti let, a ze statistických záznamů vyplývá, že klíšťovou encefalitidou o něco častěji onemocní chlapci než děvčata.
Děti po nákaze klíšťovkou častěji onemocní zánětem mozkových blan (meningitidou) na rozdíl od dospělých, kteří mají vyšší riziko zánětu mozku (encefalitidy). Mezi hlavní příznaky klíšťovky u dětí patří bolesti hlavy, nevolnost a zvýšená teplota nad 38 °C. Po prodělané klíšťové encefalitidě nejsou u dětí trvalé následky časté. Přesto vědecké studie prokázaly, že děti po prodělané infekci mají zhoršenou pozornost, která může negativně ovlivnit jejich školní výsledky, a jsou známy i případy, kdy byla u dítěte důsledkem klíšťové encefalitidy poměrně závažná deprese.
Očkování u dětí
Očkování proti klíšťovce se provádí u všech dětí obvykle starších jednoho roku, ale ve zvláštních případech je možno očkovat již dítě v šesti měsících. Protože mladý imunitní systém tvoří snadněji protilátky, používá se pro očkování dětí speciální očkovací látka, která obsahuje pouze poloviční dávku inaktivovaného viru ve srovnání s vakcínou pro dospělé.
(vek)