Kuřákům s kardiovaskulárními nemocemi při odvykání významně pomáhá vareniklin
Kouření cigaret je známý rizikový faktor kardiovaskulárních chorob. Podle studií lze u kuřáků s kardiovaskulárním onemocněním snížit riziko smrti o 36 % v případě, že se kouření vzdají.

Lékaři pacienty pravidelně poučují ohledně škodlivosti kouření, a to zejména ty, kteří byli postiženi srdeční příhodou nebo iktem. Nemocní však často i v těchto případech znovu s kouřením začínají nebo v něm pokračují, a tím se vystavují riziku sekundární příhody.
#IMG#Stěžejní studie na zdravých kuřácích s vareniklinem ukázaly, že tento lék signifikantně pomáhá při odvykací léčbě. Autoři letos na vědeckém setkání v Orlandu představili výsledky multicentrické, dvojitě slepé a placebem kontrolované studie, jíž se zúčastnilo celkem 714 dospělých pacientů ve věku 35–75 let.
Všichni byli kuřáky minimálně jeden rok a denně vykouřili aspoň 10 cigaret. Všichni se chtěli kouření vzdát, ale nesnažili se o to v posledních třech měsících. Současně u všech byla diagnostikována stabilní kardiovaskulární nemoc (srdeční příhoda, stav po operaci srdce, bolest na hrudi, periferní vaskulární nemoc, iktus nebo tranzitorní ischemická ataka). Pacienti byli randomizováni k dvanáctitýdenní léčbě buď vareniklinem, nebo placebem a byli pak sledováni do 52. týdne ve slepé poléčebné fázi. Všichni pacienti se v průběhu léčby účastnili odvykacích konzultací.
Výsledky byly povzbudivé. V období posledních čtyř týdnů léčby abstinovalo 47 % kuřáků ve skupině s vareniklinem ve srovnání s 13,9 % pacientů ve skupině s placebem. Na konci 52. týdne nekouřilo 19,2 % pacientů ve skupině s vareniklinem, zatímco ve skupině kontrolní vydrželo nekouřit pouze 7,2 % pacientů. Vareniklin byl obecně dobře snášen. Nejčastějším nežádoucím příznakem byla nauzea (29,5 % ve skupině pokusné vs. 8,6 % u skupiny kontrolní). Mezi méně časté nežádoucí účinky (v obou skupinách) se řadila cefalea, nespavost, zvracení, neobvyklé sny, únava, nazofaryngitida, zácpa, průjem, závratě a dyspepsie.
(jos)
Zdroj: American College of Cardiology (ACC) 58th Annual Scientific Session. March 29–31, 2009; Orlando, Florida.