Nitroděložní tělísko a jeho výhody z pohledu hematologa
Vyšší obeznámenost žen s možnými riziky užívání antikoncepce zvyšuje jejich zájem o podrobnější debatu s lékaři a také snahu o výběr nejvhodnějšího (nejbezpečnějšího) typu antikoncepce. Citlivými uživatelkami antikoncepce jsou zejména ženy se zvýšeným rizikem žilní trombózy.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Co je to žilní trombóza
O žilní trombóze hovoříme tehdy, když se vytvoří krevní sraženina (trombus) v žilním systému, nejčastěji v žilách dolních končetin. K tomu může dojít spontánně (bez vyvolávajícího momentu), ale častěji v některé rizikové situaci, jako třeba při obezitě, nádorovém onemocnění, vrozeném trombofilním stavu, užívání kombinované hormonální antikoncepce, imobilizaci dolní končetiny, operaci apod. Trombóza ohrožuje možným vznikem plicní embolie, výskytem posttrombotického syndromu, ale také rizikem nadměrného krvácení v průběhu antikoagulační terapie.
Jak žít s trombofilním stavem?
Při trombofilních stavech se krev sráží více, než by bylo žádoucí, a tito pacienti tak mají větší sklon k trombóze. V naší populaci je cca 5–8 % jedinců s vrozenou predispozicí k žilní trombóze. Naštěstí jde ve většině případů jen o mírnější formu onemocnění, přesto je třeba na ni myslet. Ke vzniku sraženin dochází většinou v rizikové situaci, mezi které u žen patří mimo jiné užívání hormonální antikoncepce a těhotenství.
Ideální antikoncepce pro ženy s trombofilií
Ženy mají dnes na výběr širokou paletu antikoncepčních prostředků, ale s trombofilní mutací není možné bohužel užívat jakoukoli antikoncepci, je třeba volit mezi bezpečnějšími čistě gestagenními formami antikoncepce. Její ideální formou je nitroděložní hormonální tělísko s lokálně (do dutiny děložní) uvolňovaným gestagenem.
Antikoagulační terapie a menstruace
Pokud žena již trombózu prodělala, pak je léčená antikoagulační terapií, která má za cíl zabránit další trombóze. Dnes je tato terapie vedena nejčastěji moderními léky, nazývanými přímá antikoagulancia (DOACs), která mají jednoduché dávkování a terapii není nutné monitorovat. Nicméně ani tato terapie není bez rizika krvácení, zejména slizničního. Asi 20–30 % takto léčených žen má velmi silné menstruační krvácení, které lze upravit zavedením nitroděložního hormonálního tělíska. Tím lze „zabít dvě mouchy jednou ranou“, protože tím zabráníme i nechtěnému otěhotnění. Tato nová antikoagulancia se nedoporučují podávat v těhotenství.
Krvácivé stavy a menstruace
Opakem trombofilních stavů jsou stavy krvácivé, tedy stavy s vrozenou či získanou predispozicí ke krvácení. Také tyto ženy, zejména s von Willebrandovou chorobou, mají silnější menstruační krvácení. I pro ně je výhodné nitroděložní hormonální tělísko. Tyto pacientky jsou sledovány u hematologa kvůli své chorobě a většinou i pro anémii z nedostatku železa.
A co na nitroděložní tělísko říká hematolog?
„Nitroděložní hormonální tělísko je z pohledu hematologa ideální antikoncepcí s vysokou účinností pro ženy jak s trombofilním, tak krvácivým stavem. Také úprava intenzity krvácení, a to i při užívání antikoagulační terapie, je výhodná, a to pro všechny věkové skupiny,“ říká prof. MUDr. Petr Dulíček, hematolog, Fakultní nemocnice Hradec Králové.