Inzerce
Přihlásit se Přihlásit se přes Facebook

Zapomenuté heslo

Nemáte účet? Registrujte se

Vytvořit nový účet uLékaře.cz

Připojte se do komunity uLékaře.cz a získejte přístup k historii všech svých dotazů a odpovědí.
Již máte účet? Přihlaste se zde

Máte Facebook? Ušetřete si čas a jednoduše se přihlaste skrz něj.

Přihlásit se přes Facebook
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Chcete se přihlásit? Přihlaste se zde
Nemáte účet? Registrujte se

Inzerce

Obrna

Dětská obrna Ischemická choroba dolních končetin Krvácení z nosu Mozková mrtvice Nádor mozku Nádor na mozku Cholesterol hodnoty Počítačová tomografie Ordinace 5.7.2008 redakce uLékaře

Určitě si představíte někoho, kdo nevládne končetinou, polovinou těla nebo dolními končetinami. Je to správná představa. Obrna se týká omezení pohyblivosti, nejenom však končetin. Někdy se v češtině užívá pojem ochrnutí. Při mírnějších formách se používá i slabost. Z latiny se někdy užívá pojem „paréza“ pokud je ochrnutí částečné nebo „plegie“, když je ochrnutí úplné. A příčin vzniku je opravdu mnoho, většina z nich má neurologický původ.

dívka v posteli, bolest břicha, nemoc
dívka v posteli, bolest břicha, nemoc

Co znamená, když se řekne „obrna“?

ochrnutí

Jak taková obrna vznikne ?

mozkem

Následkem toho vzniká situace, že při postižení levé části mozku jsou postiženy končetiny vpravo a naopak. Tyto vlákna pokračují míchou dále do určené oblasti, takže vlákna pro horní končetinu končí v oblasti krční míchy, vlákna pro dolní končetiny v oblasti míchy bederní. Tam předávají vzruch na 2. nervovou buňku, která se nazývá „periferní“. Ta vysílá své vlákno, které vystupuje míšním kořenem z oblasti páteře. Vlastní nerv pak svůj vzruch předává na svalové vlákno a to se následkem toho stahuje. Výsledným efektem je pohyb.

Takže souhrnně. Impuls (třeba z jiné části mozku), který podráždí k pohybu nervové buňky mozku, se elektricky šíří po vláknech až do příslušné oblasti míchy, kde tento impuls předá buňce další, která ho dovede až ke svalu.

Jak a kde tedy vzniká porucha? Porucha může vzniknout v kterékoliv části tohoto řetězce důsledkem různých nemocí nebo procesů, které je postihují. Jaké typy obrny mohou tedy vzniknout? Jednak obrna centrální, což znamená, že postižena je buňka, nebo vlákno v oblasti mozku. Výsledkem je pak ochrnutí končetin na druhé straně těla. Dále obrna periferní, což značí , že je postižena buď druhá nervová buňka v míše nebo její vlákno. Centrální obrna obvykle postihne polovinu těla v případě, že je postižen mozek, obě dolní končetiny nebo všechny 4 končetiny, je-li porušena mícha. Periferní paréza obrna postihne buď jen jednu končetinu, nebo pokud je postiženo více nervů, obě dolní končetiny.

Obrna končetin na jedné straně těla se nazývá hemiparéza, je-li částečná, hemiplegie, je-li úplná. Pokud jsou postiženy obě dolní končetiny, nazývá se stav paraparézou nebo paraplegií při úplném ochrnutí dolních končetin. Centrální a periferní obrny se dále liší. U periferní dochází někdy k úbytku svalů, končetiny jsou chabé, „hadrovité“. U centrální parézy bývají končetiny po určité době spíše tuhé, stažené a k úbytku svalů tam nedochází nebo jen velmi málo. Existují i obrny v oblasti hlavy. Tam se jedná o ochrnutí lícního nervu, kdy nemůžete hýbat polovinou obličeje, nemůžete pískat a dovřít oko na jedné straně. Dále vznikají obrny polykání a poruchy řeči a konečně obrny, které postihují pohyby očí.

Z jakých neurologických nemocí mohu dostat obrnu a jakou?

Zánětlivé příčiny mohou postihnout jak mozek, tak míchu i nervy. Důsledkem může být celá řada obrn. Například při zánětu mozku může být postižena polovina těla. Porucha může být i v oblasti obličeje (ochrnutí lícního nervu). Zánětlivá příčina bývá provázena dalšími příznaky, často teplotou, i když to není pravidlo. U některých zánětů nervů teploty nebývají. Roztroušená sklerosa je taktéž zvláštní druh zánětu, který může vést k ochrnutí nebo neobratnosti končetiny.

Mezi další příčiny řadíme nádorová onemocnění. Ty mohou postihnout mozek. Pokud jej postihnou v místech, kde se přenáší impuls pro hybnost, pak obvykle bývá ochrnuta polovina těla. Porucha vzniká pozvolna během týdnů a měsíců. Nádory mozku nebo mozkomíšních plen mohou být původem z nervové tkáně anebo může dojít ke vzniku ložiska z jiné tkáně, například rozsevem nádoru plic či ledviny. Jiné mozkové nádory mohou způsobit třeba závratě, útlum psychiky, epileptické záchvaty, často je provází bolesti hlavy. Nádory mohou vzniknout i v oblasti míchy. To je však poměrně vzácné, projeví se poruchou citlivosti a obratnosti na dolních, nebo všech končetinách.

Existují vzácné obrny, které se vyvíjí postupně v průběhu života a jsou dědičné. Dětská mozková obrna vzniká poškozením mozku při porodu, kde dojde ke zhmoždění a nedokrevnosti části mozku. Výsledkem bývá obvykle porucha chůze, zpomalený vývoj.

K obrnám mohou vést samozřejmě i úrazy mozku, míchy či nervů. Poměrně časté jsou též obrny některých nervů. Například se ráno vzbudíte a nejste schopni zvednout ruku v zápěstí, přesedíte si nohu o ohně a pak zakopáváte. V prvním případě se jedná o otlakové poškození vřetenního nervu, ve druhém případě o poškození lýtkového nervu. Tyto obrny postihnou jen některé svaly na jedné končetině, takže se vlastně nedá hovořit ani o monoparéze. Častá je obrna lícního nervu, vzniká po prochlazení obličeje (např. otevřené okno v autě). Projeví se poklesem ústního koutku, nemožností dovřít oko a zapískat, někdy může být důvodem i zánětlivé poškození. Upravuje se po lécích a rehabilitaci několik týdnů.

První pomoc

Inzerce

V ordinaci

Při podezření na onemocnění mozku se provádí CT vyšetření mozku (počítačová tomografie), což je rentgenové vyšetření mozku, které vyloučí cévní či jinou příčinu obtíží. Dalším základním vyšetřením je EEG vyšetření (elektroencefalografie). Vyšetřují se elektrické potenciály mozku z povrchu hlavy pomocí snímacích elektrod. Vyšetření trvá asi 20 minut, je nebolestivé, spočívá v nalepení elektrod nebo nasazení zvláštní „čepice“ na které jsou elektrody umístěny. Zatímco Vy v klidu ležíte na lůžku, přístroj snímá Vaši mozkovou aktivitu v klidu, při otevřených a zavřených očích, po hlubokém dýchání a při pohledu do blikajícího světla (stroboskopu).

Další možností při podezření na postižení mozku, ale hlavně při podezření na postižení míchy, je vyšetření NMR (nukleární magnetickou resonancí). Zobrazuje mozek podobně jako CT vyšetření pomocí silného magnetického pole, míchu zobrazí daleko přesněji. Vyšetření je nebolestivé, pro organismus nezatěžující.

SONO (ultrazvuk) krčních tepen zásobujících mozek je běžné, nebolestivé a nezatěžující vyšetření snímající ultrazvukem přívodné mozkové tepny. Vyšetřuje se hlavně u cévních mozkových příhod. Důvodem je posouzení průtoku krve a změn na cévách, zejména u arteriosklerosy.

Při podezření na zánětlivý původ nebo roztroušenou sklerosu se vyšetřuje také mozkomíšní mok (lumbální punkce). Mozkomíšní mok je v kontaktu s nervovými strukturami a odráží tedy některé pochody v nervovém systému daleko přesněji než je tomu u vyšetření krve. Odliší akutní či chronické záněty (například Lymeskou borreliosu), případně roztroušenou sklerosu. Mnoho lidí se tohoto vyšetření bojí, avšak není pro to zvláštní důvod. Vlastní vyšetření se provádí spíše výjimečně ambulantně, obvykle při krátkém pobytu v nemocnici (bývá spojeno i s dalšími vyšetřeními). Spočívá v odběru několika mililitrů mozkomíšního moku jehlou, píchnutou mezi 4. a 5. bederní obratel do páteřního kanálu.

Provádí se obvykle vsedě, vzácněji vleže na boku s pokrčenýma nohama. Rizika jsou malá, infekce nehrozí (používá se jednorázová jehla, okolí vpichu se několikrát desinfikuje, užívají se sterilní nástroje a desinfekce), vpich příliš nebolí, riziko krvácení je prakticky jen u lidí, kteří jsou léčeni preparáty na ředění krve (warfarin) nebo trpí nějakou poruchou krevní srážlivosti. Poranění míchy též nehrozí, neboť mícha končí u 1-2. bederního obratle, což je asi 15 cm nad místem vpichu. Nepříjemnou komplikací mohou být „postpunkční obtíže“ tedy bolesti hlavy po provedené punkci, které jsou vázány na postavení či posazení. Tyto příznaky odeznívají plynule do týdne a nejsou nebezpečné, nehrozí následky. Některá pracoviště doporučují 24 hodin po punkci ležet v horizontální poloze na lůžku, důležitý je dostatečný přísun tekutin a zejména kofeinu či theofylinu obsažených v čaji či kávě (zvyšují produkci mozkomíšního moku, dorovnává se tím ztráta způsobená odběrem).

Posledním základním vyšetřením, které může neurolog indikovat je EMG (elektromyografie) vyšetření - provádí se při podezření na postižení jednotlivých nervů nebo svalů, je schopno určit který nerv je postižen a v jakém rozsahu, nebo jedná-li se o postižení svalu. Vyšetření má 2 základní části, v první se nalepí elektrody na sval či kůži nad nervem, malým elektrickým výbojem se aktivuje příslušný nerv a snímá a hodnotí odpověď. V druhé části vyšetření se velmi tenkou jehlou vyšetřuje elektrická aktivita svalu, zpočátku v klidu, poté při mírné a maximální kontrakci. Vyšetření není vysloveně bolestivé, může však být nepříjemné. Neurolog tak získá bližší informace k upřesnění typu obrny.

Jak se tato choroba léčí?

Můžu se nějak chránit?

A jak je to s rizikem vzniku obrny?

Riziko obrny se řídí rizikem příčiny, která k ní vede.

Doporučujeme

Čtěte více

Obézní ženy předčasně ukončují kojení. Nedobrovolně

Vyšlo najevo zajímavé poznání – oproti ostatním maminkám maminky, které kojí...

Obézním dětem chybí „déčko“ – častěji tak trpí alergiemi a astmatem

Jedním z důvodů, proč děti a teenagery s nadváhou více trápí těžké astma a alergie,...

Obezřetnost na greenu se vyplatí aneb Zranění z golfu nejsou žádnou vzácností

Pro většinu lidí je golf spjat s představou elegantního oblečení, klidným tempem...

Objevili jste podivnou vyrážku? Může jít o kožní lymfom!

Každý znepokojivý útvar či nečekaný výsev pupínků na pokožce by měl dermatolog...

Objevte kouzlo labilních ploch

Osteoporóza a nebezpečí zlomenin jdou spolu ruku v ruce. A protože zlomeniny...

Objevte skutečné důvody, proč kouříte

I když většina kuřáků moc dobře ví, že tabák je jednou z hlavních příčin velkého...

Objevte tajemství vápníku

Kalcium. Asi nejzmiňovanější prvek u osteoporózy. Nejčastěji přetrvává názor,...

Obnovte svoji vitalitu a zůstaňte fit po celý rok

Většina lékařů a dalších odborníků se shoduje, že různé detoxikační návody a...

Obrana proti stresu existuje. Stačí ji využít

Stres ve smyslu poplachové reakce složené z řady biochemických pochodů v organismu...

Obranyschopnost a strava

Dobrá imunita je nad zlato. Tam, kde slabší jedinci okamžitě uléhají s chřipkou...

Obrna lícního nervu

Mnoho z nás se setkalo s nepříjemným onemocněním, kdy nelze zavřít oko a poklesne...

Obrňte se proti mrazu

Studené počasí může být velkou zátěží pro nohy, a to nejen u lidí s křečovými...

Obřízka ve starém Egyptě

Obecně se přijímá názor, že důvody mužské obřízky byly hygienické (s cílem vyhnout...

Obřízka: Historie a fakta

Nenechte si namluvit, že obřízka je nepřirozená. Svět ji znal, když Evropě vládly...

Obřízka? Proč by ne?!

Je to jenom kousek nadbytečné kůže, ale polovina chlapů, co ji ještě nosí, se...

Obtěžuje vás zákal sklivce? Operace se nebojte

Zákal sklivce může být způsoben celou řadu méně či více závažných chorob. V...

Obtěžují vás nežádoucí účinky léčby? Svěřte se svému lékaři

Každá léčebná metoda či lék s sebou nesou i riziko vzniku nežádoucích účinků....

Obtíže Bechtěrevovy nemoci pomůže zmírnit odborná masáž

Pro hodně lidí s Bechtěrevovou chorobou představuje namasírování účinný způsob,...

Oči a sluníčko: Jak ochránit jeden z nejcennějších smyslů?

Dlouhý pobyt na slunci neškodí jen naší kůži, ale může mít neblahý vliv také...

Oči jsou nejen oknem do duše, ale i do srdce

Po staletí se říká, že oči jsou oknem do duše. Vědci věří, že oči mohou ledacos...

Naposledy přečtené dotazy z poradny

Vyšetření slinivky

Dobrý den, před nedávnem jsem prodělal zánět tlustého střeva. Na CT vyšetření...

Bílé pupínky a výrůstek ženského genitálu

Dobrý den, můžete mi poradit? Před několika týdny se mi objevil takový výrustek...

Svědící vyrážka pod kolenem

Dobrý den , chtě bych se zeptat cca před týdnem se mi objevili na nohou z kolene...

Zánět prstu

Dobrý den, včera mi začal červenat prst z ničeho nic po práci kdy jsem sbírala...

Vysvětlení RTG krční páteře - spondyloza, osteofyty, napřímení krční lordózy, osteochondroza, spondylartróza

Dobrý den. Můžete prosím vysvětlit RTG nález? Mám tam napsáno. Napřímení krční...

Ischias, vyhřezlá ploténka

Dobrý den, ráda bych se s Vámi poradila ohledně mého výsledku z CT, závěr zprávy:...

Váček pod zubem

Dobry den, asi rok sleduju na dasni pod zubem tvrdy vak bes bolesti velikosti...

Bolest v zádech

Dobrý den. Měl bych dotaz k mé nemoci.23.6.2015 jsem v práci zvednul obrobek...

Silné bolesti celé levé hýždě vystřelující do nohy

Dobrý den, obracím se na Vás s problémem který pravděpodobně není nijak závažný,...

Hodnoty PSA

Otec, ročník 1952. Kontrolován z genetických důvodů od 45 let. 8.10.2016 operace...

Zánět hltanu

Dobrý den, včera mi byl u doktora diagnostikován akutní zánět hltanu a od včerejška...

Píchání u srdce při nádechu

Dobry den,vcera me zacalo pichat u srdce pri nadechu a boli me z toho leva ruka..muzu...

Trombóza jako nemoc z povolání

Dobrý den Lze posuzovat trombózu hlubinných žil v pravé noze jako nemoc z povolání...

Bolest poloviny obličeje

Dobrý den. Již delší dobu trpím "nesnesitelnou" bolestí v levé části...

Modřiny

Dobrý den, Už par týdnů se mi dělají nebolestive "modřiny". Všimla sem si...

Rtg hrudníku

Prosí Vás chcel by som sa spýtať, aký je rozdiel pri Rtg hrudníka ak jeden...

Tetanie

Jsem muž, je mně 48, mám sedavé zaměstnání a málo pohybu. Již asi tři týdny...

Váha 5měsíčního dítěte

Dobrý den, mám synka, který se narodil 25.12.2016 s váhou 3115 g a 50 cm . Nyní...

Vícečetná ložiska v jaterním parenchymu charakteru hemangiomů

Dobrý den, chci se zeptat na Váš názor. Byla jsem na CT jater s výsledkem:...

Orální sex

Na videu jsem viděla pár, kdy žena měla v puse penis muže. To je ten orální...

Inzerce
Poslat e-mailem
Inzerce
×