Pampeliška lékařská (Taraxacum officinale)
O tom, že je pampeliška nejen krásná ale i léčivá bylina věděli už staří Řekové. V Antice se mléko z pampelišek doporučovalo proti pihám a k léčbě očních zánětů. Šťáva z čerstvých rostlin se používala proti únavě a celkové slabosti. Oblíbené byli zejména jarní bylinné kúry.

O tom, že je pampeliška nejen krásná ale i léčivá bylina věděli už staří Řekové. V Antice se mléko z pampelišek doporučovalo proti pihám a k léčbě očních zánětů. Šťáva z čerstvých rostlin se používala proti únavě a celkové slabosti. Oblíbené byli zejména jarní bylinné kúry.
#IMG#Čím pomáhá
Pampeliška obsahuje široké spektrum léčivých látek. Obsah inulinu v podzimních měsících je až 40 procent. Množství vitamínu C je naopak nejvýznamnější hned na jaře. Z dalších látek je známá přítomnost aminokyselin, hořčin, tříslovin a kaučuku. Některé druhy pampelišky byly dokonce pěstovány v bývalé SSSR k výrobě kaučuku v období válečných konfliktů.
Kde roste
Pampeliška, botanickým názvem smetanka lékařská, je často vnímána jako luční plevel. Zkrášluje zahrady, ale zároveň často i ničí anglické trávníky. Díky typickým, padáčky opatřeným semenům dokáže putovat na dlouhé vzdálenosti a pokrýt tak během pár let i poměrně rozlehlé plochy.
Jako léčivou surovinu sbíráme nejčastěji pampeliškové kořeny, a to buď na jaře nebo na podzim. K přípravě pampeliškového salátu se sbírají listy v období od května do června.
Jak pampeliška pomáhá
Pro léčivé účinky byliny svědčí už její botanický přívlastek - lékařská. Extrakt se užívá k léčbě ekzémů, zmírnění žlučníkových a ledvinových kolik, při nemocech jater a sleziny, zvýšené kyselosti žaludku a pálení žáhy.
Mladé listy jsou bohaté na obsah vitamínu C a minerálních látek. Z minerálních látek je významný zejména mangan a draslík. Jarní salát připravený z těchto listů v mnohých zemích zastupuje salát hlávkový. Povzbuzuje trávení a podporuje chuť k jídlu.
Na co dát pozor
Správná příprava a uskladnění byliny jsou velmi důležité. Nedostatečně vysušené kořeny snadno plesnivějí. Stejně jako u ostatních léčivých bylin je třeba je chránit před škodlivým hmyzem.
K čemu se dá použít
Dnes se droga nejčastěji používá jako součást žlučníkových a močopudných čajů. Využívá se i jejího chuť povzbuzujícího působení. Jako podpůrný lék se užívá při léčbě cukrovky.
Nálev se připraví ze 2 čajových lžiček sušené byliny na jeden šálek vody. Při zánětlivém postižení močového ústrojí, ledvinových a žlučových kamenech, při zvýšené kyselosti žaludku a pálení žáhy se užívá čaj nejlépe v dávce jeden šálek dvakrát denně.
Pampeliškový salát z mladých lístků se pro vysoký obsah vitamínu C připravuje nejčastěji na jaře. Příprava je jednoduchá - mladé listy pampelišky nadrobno nakrájíme, přidáme trochu najemno nasekané cibule, trochu octa a oleje a špetku soli a cukru.
mar