Inzerce
Přihlásit se Přihlásit se přes Facebook

Zapomenuté heslo

Nemáte účet? Registrujte se

Vytvořit nový účet uLékaře.cz

Připojte se do komunity uLékaře.cz a získejte přístup do lékařské poradny, možnost účastnit se soutěží a mnoho dalších výhod. Již máte účet? Přihlaste se zde

Máte Facebook? Ušetřete si čas a jednoduše se přihlaste skrz něj.

Přihlásit se přes Facebook
Zapomenuté heslo

Zadejte prosím e-mail, který jste používal(a) pro přihlášení na stránku

Chcete se přihlásit? Přihlaste se zde
Nemáte účet? Registrujte se

Potvrzeno: štítná žláza a osteoporóza spolu souvisí!

redakce uLékaře

Problémy se štítnou žlázou mohou přivodit řídnutí kostí. Napovíme, jak se potížím vyhnout a co je důležité pro zdraví kostí. Jen správná terapie štítnice totiž nestačí.

Problémy se štítnou žlázou mohou přivodit řídnutí kostí. Napovíme, jak se potížím vyhnout a co je důležité pro zdraví kostí. Jen správná terapie štítnice totiž nestačí.

Osteoporóza se lidově nazývá „řídnutí kostí“. Procesy odbourávání a novotvorby kostní hmoty, které jsou oba nezbytně potřebné k obnově zdravé, pevné a pružné kosti, jsou při ní v nerovnováze. Odbourávání převažuje, v kosti přibývá dutinek, trámce kostní hmoty se ztenčují a mizí. Kosti začínají být velmi náchylné ke zlomeninám.

Ohroženi jsme všichni

Osteoporóza se nejčastěji vyskytuje u starších lidí, a to převážně u žen po menopauze. Na vině je prudký pokles ženských pohlavních hormonů, které do té doby působily jako ochrana pro kosti. Existují však i jiné příčiny a rizikové faktory osteoporózy. Z těch nejvýznamnějších je to třeba nevhodná strava, kouření a alkoholismus či dlouhodobá léčba kortikoidy. Nebo může jít o nadměrnou činnost štítné žlázy.

Od štítnice ke kosti

Hormony produkované štítnou žlázou zvyšují obrat kostní hmoty. Když je jich v těle nezdravý nadbytek (hypertyreóza), odbourávání kosti se urychlí natolik, že s ním novotvorba nestíhá držet krok. Kostní hmoty ubývá a vzniká osteoporóza. Můžeme zde vidět jistou podobnost s hubnutím, ke kterému při hypertyreóze též dochází. Ačkoliv proces probíhající v těle je odlišný, výsledkem je také zvýšená aktivita metabolismu, která vede k úbytku na váze. Nadměrně činná štítná žláza zkrátka „vybičuje“ organismus k činnosti přesahující únosnou míru.

Pozor na špatnou terapii

Hypotyreóza (snížená činnost štítné žlázy) sama o sobě riziko osteoporózy nepředstavuje. Při špatně nastavené léčbě se však může stát, že uměle dodaných hormonů bude v krvi nadbytek. Vznikne stav, který tělo nedokáže odlišit od zvýšené činnosti štítné žlázy – se vším, co k ní patří, včetně řídnutí kostí. Proto jsou při léčbě hypotyreózy potřeba pravidelné kontroly a krevní testy.

Předcházet, diagnostikovat a léčit

  • Osteoporóze obecně lze předcházet zdravou stravou, pohybem, dostatečným přísunem vápníku a vitaminu D, vyhýbáním se kouření a alkoholu.
  • Existuje i několik skupin speciálních léků určených pro osoby ve zvýšeném riziku nebo pro ty, které již osteoporózou trpí.
  • Ke zjištění osteoporózy slouží vyšetření zvané denzitometrie či DEXA – speciální rentgen s velmi nízkou zátěží zářením, který je k dispozici v odborných centrech.

Pokud jste delší dobu trpěli neléčenou hypertyreózou nebo máte z jiného důvodu obavy z osteoporózy, nestyďte se promluvit si se svým lékařem.

(luko) 

Zdroj:
www.btf-thyroid.org

Doporučujeme