Inzerce
Přihlásit se Přihlásit se přes Facebook

Zapomenuté heslo

Nemáte účet? Registrujte se

Vytvořit nový účet uLékaře.cz

Připojte se do komunity uLékaře.cz a získejte přístup do lékařské poradny, možnost účastnit se soutěží a mnoho dalších výhod. Již máte účet? Přihlaste se zde

Máte Facebook? Ušetřete si čas a jednoduše se přihlaste skrz něj.

Přihlásit se přes Facebook
Zapomenuté heslo

Zadejte prosím e-mail, který jste používal(a) pro přihlášení na stránku

Chcete se přihlásit? Přihlaste se zde
Nemáte účet? Registrujte se

Inzerce

Refluxní choroba jícnu

Kýla příznaky Operace kýly Hořko v ústech Hořko v ústech Hořko v ústech příčiny Pálení žáhy v těhotenství Crohnova choroba příznaky Tříselná kýla příznaky Ordinace 24.4.2008 redakce uLékaře

Pálení žáhy neboli pyróza se vyskytuje denně u jedné desetiny obyvatelstva. Nejméně polovina těhotných žen má příznaky refluxní choroby a z toho jedna čtvrtina je má dokonce denně. Jak je vidět, nejedná se o problém nijak vzácný a přehlédnutelný.

hranolky, brambory, tuk, smažení
hranolky, brambory, tuk, smažení
pyróza

Pálení žáhy vzniká v důsledku tzv. gastroesofageálního refluxu neboli refluxní choroby jícnu. Tento na první pohled složitý termín přesně popisuje, k čemu v našem těle dochází. „Gaster“ znamenná v překladu z latiny „žaludek“, „oesophagus“ je „jícen“ a „reflux“ znamená „zpětný návrat“. Volný překlad by tedy mohl znít: Zpětný návrat ze žaludku do jícnu. Ano, je to v podstatě jakési neúplné zvracení. Žaludeční obsah uniká volně do spodní části jícnu a zase se vrací zpět do žaludku.

Proč Vás pálí žáha?

Příčinou nepříjemného pocitu pálení žáhy - pyrózy - je zpětný návrat kyselého žaludečního obsahu do jícnu, který je tímto obsahem bolestivě drážděn. Proč k tomu dochází? Důvodem je porucha uzávěrového mechanismu v dolní části jícnu. V důsledku nedokonalého těsnění neproniká žaludeční obsah pouze po směru, tj. do dvanáctníku a dalších částí tenkého střeva, ale krátce se vrací i zpět do dolních partií jícnu.

Jednou z příčin poruchy uzávěrového mechanismu může být tzv. hiátová kýla. Jde o stav, kdy se žaludek vysouvá otvorem v bránici podél jícnu vzhůru z břišní dutiny do hrudníku. Kýla je způsobena určitou poruchou vývoje vazivového aparátu. Podílí se na ní i nadváha. Samotná přítomnost hiátové kýly ovšem ještě nemusí znamenat současnou přítomnost refluxu.

Příznaky refluxní choroby

Refluxní choroba jícnu je porucha, při které uniká žaludeční obsah opačným směr, tj. do jícnu. Žaludeční kyseliny dráždí nepřipravenou sliznici jícnu a vyvolávají tak pyrózu.

Pyrózu, známou jako pálení žáhy, pociťujete jako nepříjemný bolestivý pocit pálení za hrudní kostí, který se pohybuje od oblasti žaludku směrem vzhůru až do krku. Může se u Vás objevit i nepříjemný hořkokyselý pocit v ústech podobný pocitům krátce po zvracení.

Pokud je dráždění sliznice jícnu žaludečními kyselinami dlouhodobé, může dojít k jejímu vážnému poškození. Dochází k přeměně vnitřní výstelky drážděného úseku jícnu, ve které může vzniknou vřed i zhoubný nádor. Takový nález vyžaduje účinnou léčbu refluxní choroby a pravidelné gastroskopické kontroly (viz níže).

Inzerce

Pomoc doma

Samotný ojedinělý výskyt refluxu nebývá nebezpečný. Úlevu většinou přináší zvýšená poloha horní poloviny těla nebo vypití sklenky vlažné vody. Pokud máte tyto obtíže již opakovaně, většinou sáhnete po lécích, kterými Vás vybavil lékař (viz níže).

Spíše než obtížně bojovat s nepříjemným pálením, je výhodnější těmto stavům předcházet (viz níže). Pomocí několika režimových opatření, která Vás většinou ani příliš neomezují, můžete dosáhnout docela dobrých výsledků. Zabráníte tak situacím vyžadujícím dlouhodobé podávání léků.

Pomoc u lékaře

K lékaři Vás přivedou nejčastěji dlouhodobé problémy s pálením žáhy. Mnoho z Vás jistě nejdříve vyzkouší reklamou propagované volně dostupné preparáty. S návštěvou lékaře byste však neměli příliš otálet. Dlouhodobé dráždění sliznice jícnu může způsobit i vážné poškození jícnu.

Lékař se Vás nejdříve zeptá na přesný a podrobný průběh potíží. Jak obtíže začaly, jak dlouho trvají, co je způsobuje, zmírňují se nebo spíše narůstají?

Podle intenzity a délky trvání obtíží Vás lékař při první návštěvě asi nejprve poučí o základních režimových opatřeních (viz Co ovlivníte). Předepíše Vám léky a poučí Vás o specializovaném endoskopickém a retgenovém vyšetření (viz níže).

Léky používané k léčbě refluxní choroby jícnu zasahují do celého problému na několika úrovních. Jedna skupina léků snižuje kyselost žaludečního obsahu. Jsou to tzv. antacida a využívají reakce kyseliny a zásady. Příkladem léků z této skupiny je např. Anacid podávány mezi jednotlivými jídly ve formě suspenze dávkované v malých sáčcích.

Další skupiny léků potlačují tvorbu žaludeční kyseliny. Jsou to blokátory H2 receptorů a blokátory protonové pumpy. Z první skupiny je známý ranitidin a famotidin (preparáty Ranisan, Famosan), z druhé skupiny omeprazol (preparát Helicid). Zvláště poslední jmenovaná skupina velmi silně a účinně snižuje obtíže a může napomoci i úplnému uzdravení.

Další významnou skupinou jsou tzv. prokinetika, např. cisaprid (preparát Prepulsid). Tyto léky podporují pohyblivost trávicího traktu ve správném směru. Usměrňují tak i posun stravy a omezují tak návrat žaludečního obsahu do jícnu.

Pokud obtíže trvají nebo jsou již od začátku velmi výrazné, může Vám lékař doporučit specializované endoskopické a rentgenové vyšetření. Rentgenové vyšetření se provádí při polykání speciální kontrastní látky, např. báriové kaše. Je to kaše připomínající sádru. Pro lepší přijatelnost se k ní přidávají nejrůznější ovocné příchutě. Vyšetření je bezbolestné a má zhodnotit jednotlivé fáze Vašeho polykacího reflexu a dostatečnost dolního jícnového uzávěru.

Endoskopické vyšetření se nazývá gastroskopie. Jeho význam v posouzení závažnosti a komplikací refluxní choroby je nenahraditelný, čímž je jistě vykoupena jeho jistá nepříjemnost. Pokud je Vám doporučeno gastroskopické vyšetření, připravte se na lehce nepříjemné polykání dlouhého kabelu. Jedině tak je však možné pečlivě prohlednout Váš jícen a žaludek a posoudit dostatečnost dolního jícnového uzávěru.

Kabel gastroskopu je opatřen kamerou a světelným zdrojem. Je možné jím zavést i tenké nástroje, pomocí nichž Vám lékař při vyšetření odebere nepatrné vzorky jícnové nebo žaludeční sliznice. Tento odběr je nebolestivý. Samotné zavedení gastroskopu se provádí po lokálním znecitlivění, čímž se nepříjemnost vyšetření podstatně zmenší.

Pokud obtíže trvají i při dlouhodobém podávání léků a úpravě životního stylu nebo se dokonce zesilují, bývá namístě zvážení chirurgického výkonu.

Principem chirurgické léčby refluxní choroby je zpravidla vytvoření manžety kolem dolního jícnu, která zabraňuje pronikání šťáv ze žaludku do jícnu a tím zabraňuje dalšímu dráždění sliznice. Manžeta se vytváří z horní části žaludku přiléhající k jícnu. Ta se přiloží kolem břišního konce jícnu a připevní stehy. Manžeta pak tvoří jakýsi ventil, nahrazující nedostatečnou funkci uzávěrového mechanismu.

Operace se provádí na většině pracovišť laparoskopicky. Principem je ošetření pomocí dlouhých tenkých nástrojů zaváděných z drobných vpichů do břišní dutiny. Celý výkon sleduje operatér na televizní obrazovce a nevyžaduje proto velkou operační ránu. Výhodou tohoto přístupu je zmenšení pooperačních bolestí a brzký návrat z nemocnice domů.

mar

Poradna uLékaře.cz

Kýla - Léčba

Rychlá odpověď
již do 6 hodin

Zkušení lékaři odpovídají
na vaše dotazy

Cena již
od 39 Kč

Přečtěte si více

Doporučujeme

Čtěte více

Rány lze dnes ošetřit už bez bolesti

Většina z nás má s pojmem dezinfekce spojeny pocity štípání a pálení. Moderní...

Rány potřebují dobře „nakrmit“

Aby naše tělo správně fungovalo a my se cítili dobře, je potřeba dodávat našemu...

Reálná očekávání při léčbě růstovým hormonem

Pokud rodiče nesledují, jak jejich dítě roste, může se kvůli tomu příliš pozdě...

Recept na dobré trávení? V české kuchařce ho nehledejte

Pálení žáhy, nadýmání, průjem, zácpa, bolesti břicha, … Špatné trávení může...

Recept s modrým pruhem aneb Vysoká úroveň substituční léčby

Substituční léčba je pro mnoho závislých šancí, jak získat zpět svůj život pod...

Receptor A3AR: opravdu našli vědci vypínač bolesti?

Bolest. Jeden z vjemů, které člověka provázejí celým životem. Někdo se s ní,...

Recepty na vánoční cukroví bohaté na vápník

Ani při osteoporóze se nemusíte vzdávat oblíbeného vánočního cukroví. Jen si...

Redukce embryí snižuje komplikace vícečetného těhotenství

Vícečetné těhotenství není ani tak úspěchem léčby neplodnosti, jako spíše její...

Reflexní terapie umí ulevit při artritidě

Probouzíte se s palčivou bolestí, klouby máte oteklé a každý pohyb se stává...

Refluxní choroba (Pálení žáhy)

Refluxní choroba jícnu, v anglické zkratce GERD, je onemocnění vyvolané návratem...

Regulace LDL cholesterolu – nový směr řešení!

V roce 2013 byly po devíti letech aktualizovány rady k léčbě zvýšené hladiny...

Rehabilitace u dětí s hemofilií

Pro malé hemofiliky jsou léčba jejich onemocnění i vhodná rehabilitace klíčové....

Rehabilitaci po operaci prsu nešiďte!

Součástí léčby nádoru prsu bývá často i chirurgický zákrok. Po něm mohou pacientky...

Rehabilitační vyšetření

Rehabilitační vyšetření je soubor lékařských úkonů prováděných k ověření...

Rekonstrukční operace zachraňuje prsy a ženské sebevědomí

Prsy jsou pro ženu velmi důležité. Mnohé si je spojují se svým ženstvím a mateřstvím....

Rektální formy při léčbě střev: méně oblíbené, zato účinné!

Příznaky spojené s nespecifickým střevním zánětem, ulcerózní kolitidou, dokážou...

Rektoskopie

Rektoskopie je endoskopická metoda k vyšetření konečníku (rekta). Vyšetření...

Relaxace pomáhá zmírnit návaly spojené s chemoterapií

Chemoterapie používaná v léčbě karcinomu prsu má množství nežádoucích účinků,...

Relaxujte! Při roztroušené skleróze to opravdu pomáhá

Změny, které do života vnese roztroušená skleróza, se dotýkají téměř všech činností...

Remise u střevní choroby: čas nabrat dech

I tak lze charakterizovat období, kdy se Crohnova nemoc či ulcerózní kolitida...

Naposledy přečtené dotazy z poradny

Výsledek kolonoskopie

Kolonoskopie (IKEM) jsem "přežil" bez problémů. Bylo odstraněno několik malých...

Dušnost v horké vodě a při námaze

Dobrý den. Poslední měsíc mám problémy s dýcháním. Vždy, když vlezu do teplé...

Jděte příkladem svým dětem a přestaňte kouřit

Každý den začne v České republice kouřit přibližně sto dětí, nejčastěji ve věku...

MUDr. Jarmila Šťastná

Revmatologická ordinace

Bolesti v levém podbříšku

Dobrý den, už od minulého roku mě trápí bolesti v levém podbříšku. Asi jednou...

Chronický průjem

Dobry den jiz nekolik let mam problem se strevami vzdy me to zacne bolet v levem.boku...

Stav po zlomenině zánártní kůstky

Dobrý den, zlomil jsem si 5. nártní kost a jsou to 3 dny co mi sundali sádru....

Chemikálie v oku

Při zasažení oka chemikálií nebo žíravinou poskytněte rychle první pomoc, pak...

Antidepresiva a přibírání

Dobrý den, chtěla bych se Vás prosím zeptat, jestli antidepresiva můžou mít...

Úraz palce levé nohy

Dobry den,vcera (8.7.2017) jsem si skopl palec. Do dneska se mi to krasne vybarvilo,nijak...

Dávka Norethisteronu pro posunutí menstruace

Je mi 14, mám od svého lékaře předepsaný Norethisteron na posunutí menstruace....

Krev ve stolici, bolest v boku

Dobrý den,mám doraz už jsem zoufalá...!V roce 10/2016 mi po velké námaze začalo...

Tři tipy, jak předejít vzniku metličkových žil v těhotenství

Hormonální výkyvy během těhotenství mají vliv nejen na kůži a metabolismus,...

Máme kouření v genech?

Že kouření způsobuje rakovinu plic, je dobře známo. Ale co způsobuje samotné...

Bolest kyčle

Dobry den, pane doktore. Mam jiz nekolik let bolesti kolem leveho kycelniho...

Ruplo mi v oblasti kořene penisu

Dobrý den, asi před týdnem při ranní erekci mě při močení a manipulaci s penisem...

Bolest kostrče

Dobrý den, před pár lety jsem utrpěla zlomeninou kostrče (asi 12 let). V nemocnici...

Padání vlasů

Dobrý den, je mi 32 let a vždy jsem měla krásné zdravé vlasy dlouhé do půl pasu....

Otřes mozku - simulace

Dobrý den, chtěl bych se Vás zeptat, jestli je možné simulovat lehký otřes mozku...

Výrustek

Objevil se mi u řitního otvoru podlouhlý výrustek, nepatrně se zvětšující. Stydím...

Inzerce
Poslat e-mailem
Inzerce
×