Trichomonóza
Trichomonóza urogenitální je sexuálně přenosná nemoc. Původcem je bičenka poševní (Trichomonas vaginalis), která se šíří při pohlavním styku, mimopohlavní cestou jen výjimečně. Mimo člověka trichomonády hynou během několika minut, nejvýše několika hodin.

Jak toto onemocnění probíhá?
U ženy se za 4 až 14 dnů po nákaze vytváří zvýšené množství poševního sekretu, který způsobuje výtok z pochvy. Sekret je bělavé až nažloutlé barvy, je prostoupen bublinkami plynu a nepříjemně páchne. Dostavuje se pocit svědění a pálení při močení. Může se přidružit nákaza bakteriální či mykotická. U muže zůstává nákaza zpravidla bez příznaků. Zřídka vzniká zánět močové trubice. Při akutním průběhu nemoc připomíná kapavku.
#IMG#Jakým způsobem se určí diagnóza?
Diagnóza se opírá o mikroskopické vyšetření poševního sekretu a sekretu z močové trubice. U mužů lze trichomonády prokázat i u bezpříznakového průběhu ve stěrech z močové trubice po vymočení.
Jaká je léčba?
Vhodným lékem je chemoterapeutikum v tabletách po 250 mg 2–3krát denně po dobu 7 až 10 dnů. V případě potřeby se dávka zvýší na čtyři tablety na den. Osvědčila se i jednorázová léčba 8 tablet. Je vhodné tyto léky kombinovat s místní aplikací baktericidních či antimykotických prostředků.
Jaká je prevence?
Preventivní opatření spočívají v důsledném léčení infikovaných žen a jejich sexuálních partnerů a ve vhodné výchově zaměřené proti sexuální promiskuitě.