Salmonelóza - jak se léčí a možnosti prevence
Obzvláště v období letních měsíců se lékaři setkávají ve svých ordinacích s vyšším výskytem průjmových onemocnění. Jedná se o onemocnění vyvolaná bakteriemi přenášenými potravou, nejčastěji infikovaným drůbežím nebo vepřovým masem. Salmonelami může být infikováno ale i koření, ovoce nebo zelenina, stejně jako vejce a výrobky z těchto potravin. Nákaza se přenáší požitím syrových nebo nedostatečně tepelně upravených potravin, jako jsou saláty, majonézy, omáčky, zmrzliny či salámy.
Salmonelóza je typickým střevním onemocněním letních měsíců. Vyvolávají ji potraviny infikované bakteriemi rodu Salmonella, které jsou vysoce odolné vůči zevnímu prostředí, dobře snášejí teploty až do výše 70 °C. Typicky se onemocnění projevuje horečkou, bolestmi břicha, průjmy a zvracením. Důležitou součástí léčby je náhrada tekutin ztracených průjmy a zvracením, která dokáže výrazně zlepšit zdravotní stav nemocného.
Co jste o salmonelóze možná netušili…
Jméno onemocnění a bakteriím, které jej vyvolávají, dal americký veterinář a patolog Daniel Elmer Salmon. V roce 1884 objevil původce zhoubného onemocnění prasat. Na jeho počest zvolila počátkem 30. let 20. století vědecká rada označení bakterií jeho jménem. Až do současnosti byly na celém světě popsány více než 2 tisíce různých typů salmonel. Infekce u lidí však vyvolávají asi jen čtyři z nich.
Salmonelóza je nejčastějším průjmovým onemocněním v České republice. Projevuje se jako ojedinělé onemocnění i větší epidemie. Zdrojem hromadných nákaz bývají obvykle velké stravovací provozy, například školní nebo závodní jídelny, salmonelóza tak často postihuje celé žákovské nebo pracovní kolektivy.
Jak salmonelóza vzniká
Salmonely se z nakaženého člověka nebo zvířete uvolňují do stolice nebo do moči. K dalšímu šíření dochází kontaminovanými potravinami nebo prostřednictvím neumytých rukou. Bakterie jsou velmi odolné vůči nízkým teplotám, což umožňuje jejich přenos zmrzlinou nebo mraženými potravinami. Častým zdrojem infekce jsou výrobky z nakažených vajec (majonézy, pomazánky, krémy) nebo maso zpracovávané při nižších teplotách (salámy, sekaná, uzené maso apod.).
Do těla pronikají bakterie výhradně ústy. Velké množství bakterií zlikvidují účinky kyseliny chlorovodíkové v žaludku. Zbývající se dostávají do střeva, kde se rychle množí a vyvolávají místní zánět.
Jak se salmonelóza projevuje
Mezi typické příznaky salmonelózy patří zánět dolní části zažívacího traktu projevující se průjmem, křečemi v břiše, teplotami, eventuálně zvracením. Obvykle dochází k prvním projevům infekce 8–48 hodin po požití infikovaných potravin. Stolice je typicky kašovitá až vodnatá po dobu dvou až tří dnů. Skupinami nejvíce ohrožených onemocněním jsou malé děti a starší dospělí, kterým hrozí rychlá dehydratace. Základní prevencí proti salmonele je dodržení správných postupů zpracování potravin, stejně jako dodržování základních hygienických návyků.
Jak se salmonelóza potvrdí
Při pátrání po původci průjmového onemocnění může významně pomoci anamnéza – lékař se cíleně vyptává na nedávnou konzumaci rizikových potravin. V případě větších epidemií se snaží nalézt faktory společné všem nemocným (například návštěvu jednoho stravovacího zařízení nebo konzumaci určitého druhu jídla).
Pro stanovení diagnózy je však nejdůležitější mikrobiologické vyšetření stolice a krve. Významnou výpovědní hodnotu má i stanovení protilátek proti salmonelám v krvi.
Jak se salmonelóza léčí
Nekomplikovaná salmonelóza nevyžaduje žádnou zvláštní léčbu. V případě potřeby lze proti průjmům podat léky dezinfikující střeva – např. Endiaron. Lékař vám může doporučit i živočišné uhlí. Nečekejte antibiotika. Pro léčbu střevních salmonelových infekcí nebývají vhodná. Mohou naopak prodlužovat dobu vylučování salmonel z těla.
Důležitou součástí léčby je náhrada ztracených tekutin, která zabraňuje dehydrataci, nejvhodnějším prostředkem k tomu jsou čaje a minerální vody bez bublinek.
Komplikace salmonelózy ohrožují především malé děti a staré lidi. Rychlá dehydratace způsobí křeče ve svalech, zrychlené dýchání a pokles krevního tlaku. Nedostatek tekutin může způsobit nevratné poškození ledvin. Rozvíjí se šok a nemocný bez léčby do několika dní umírá.
Salmonely lze najít ve stolici ještě dlouho (týdny až měsíce) po odeznění infekce. V případě, že jste zaměstnáni ve zdravotnictví, potravinářství nebo některých dalších vybraných oborech, předepíše vám lékař nejspíše několikatýdenní antibiotickou léčbu a poté kontrolní vyšetření. Jedná se o opatření proti dalšímu šíření infekce. V případě trvalého nosičství vám může doporučit i odstranění žlučníku, který bývá častým „úkrytem“ salmonel.
Jak se salmonelóze vyhnout
Prevence šíření salmonel spočívá v hygienické kontrole potravin. Základem přitom je dodržování technologických postupů jejich zpracování. Vznik hromadných nákaz bývá často důsledkem lidské chyby.
Snížit riziko salmonelózy můžete i sami. Před každým jídlem a po použití toalety si pečlivě umývejte ruce. Důkladně tepelně upravujte potraviny. Zvýšené riziko nákazy představují zejména čerstvá a mražená drůbež, slepičí a kachní vejce, mleté maso, zvěřina a ryby. K zahubení salmonel stačí ohřátí potravin na 75 stupňů po dobu 4 minut. Používejte jen vejce ze známého zdroje nebo z produkce kontrolovaných provozů. V letních měsících se raději vyhněte konzumaci majonézových výrobků (např. tatarské omáčky) a cukrářských krémů.