Inzerce
Přihlásit se Přihlásit se přes Facebook

Zapomenuté heslo

Nemáte účet? Registrujte se

Vytvořit nový účet uLékaře.cz

Připojte se do komunity uLékaře.cz a získejte přístup k historii všech svých dotazů a odpovědí.
Již máte účet? Přihlaste se zde

Máte Facebook? Ušetřete si čas a jednoduše se přihlaste skrz něj.

Přihlásit se přes Facebook
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Chcete se přihlásit? Přihlaste se zde
Nemáte účet? Registrujte se

Inzerce

Úrazy dětí

Otrava Váha dítěte Váha dětí Jízda na kole Dlouhodobý kašel u dětí Endiaron pro děti Děti Opar na těle Medicína 28.5.2007 redakce uLékaře

Úrazy se staly jednou z hlavních příčin úmrtnosti nejmladších věkových skupin obyvatelstva ve všech průmyslových zemích v Evropě i v zámoří. Data z USA uvádí celkem 11 000 usmrcených, 50 000 trvale postižených a 19 milionů zraněných dětí ročně. SRN uvádí 800 mrtvých a 3000 trvale postižených a Rakousko 130 mrtvých a 250 000 zraněných dětí v důsledku úrazů ročně.<

Děvčata, děti, hra,skluzavka,
Děvčata, děti, hra,skluzavka,

Nedávné sledování úrazovosti české dětské populace umožňuje zhodnotit okolnosti úrazů dětí školního věku u nás. Výsledky ukázaly, že během jednoho roku utrpí v naší republice úraz okolo 17 % dětí školního věku. Vyšší úrazovost byla zjištěna u chlapců.

O jaké druhy poranění se většinou jedná...

Při hodnocení podle druhu úrazu je nejvyšší počet ve skupině zhmoždění, vykloubení a zlomenin (55,2 % všech úrazů). Tyto druhy poranění vznikají v souvislosti se sportovními aktivitami. Zajímavý je relativně vyšší podíl tohoto druhu úrazu u dívek při porovnání s jinými druhy zranění, jako jsou např. poranění hlavy nebo povrchu těla.

Dalším často se vyskytujícím následkem úrazu je poranění povrchu těla (23,8 %). Do této skupiny patří také pokousání psem nebo kočkou. Hlavní zásadou je nenechávat nikdy dítě se zvířetem o samotě.

Jako třetí v pořadí jsou poranění hlavy a lebky (10,7 %). Příčinou jsou nejčastěji úrazy dopravního charakteru a pády z výše. Nejzávažnější je situace u smrtelných úrazů dětských cyklistů, na nichž se podílí poranění hlavy až v 80 %. Z výsledků tříletého sledování úrazů hlavy ve Spojených státech vyplývá, že při nošení ochranné přílby pro dětské cyklisty mohlo být zachráněno 184 z 247 zemřelých a 116 000 ze 140 000 zraněných dětí, které byly postiženy úrazem hlavy.

Relativně často se vyskytuje poranění úst, zubů a dalších orgánů dutiny ústní (6,1 %). Nejčastější příčinou je jízda na kole, dopravní úrazy a úrazy při sportu.

Dalšími úrazy podle četnosti výskytu jsou popálení a opaření (2,5 %), jejichž těžší formy, zejména u malých dětí, patří mezi poranění vážná s dlouhodobými nebo trvalými následky.

Z úrazů smyslových orgánů (2,1 %) jsou nejvážnější poranění oka. Důvodem je nebezpečí vážných následků. Proto je nezbytné při každé rizikové činnosti dodržovat bezpečnostní předpisy a používat ochranné brýle či štít.

Otravy a uštknutí (0,4 %), poranění břicha (0,5 %), poranění hrudníku (0,3 %) a tonutí (0,1 %) představují u školní mládeže jen promilové hodnoty, ale přesto se často jedná o úrazy velmi vážné a život ohrožující.

Kde nejčastěji dochází k úrazům...

Nejčastějším místem, kde úraz vzniká, je škola. Zde je evidováno 26 % všech hlášených úrazů. Účinnou prevencí je úprava prostředí i aktivní působení pedagogů, trenérů, psychologů a školních i sportovních lékařů, aby si děti osvojily a uvědomily možná rizika.

Úrazy v domácím prostředí jsou druhé v pořadí (21,5 %). Na snížení domácí úrazovosti mají největší vliv opatření tzv. pasivního charakteru, jako je např. bezpečná konstrukce kuchyňských pomůcek a přístrojů a domácích zařízení i jejich vhodné umístění a bezpečný způsob ovládání.

Na třetím místě jsou úrazy, k nimž došlo na ulici nebo silnici (19,4 %). V této kategorii hrají velmi závažnou roli úrazy dopravní. Je známo, že právě zde dochází nejčastěji ke smrtelným zraněním a také procento trvalých následků je ve srovnání s ostatními úrazy relativně vysoké. Riziko úrazu je pro dítě-chodce v místě s velkou dopravní zátěží (velkoměsta) až 14krát větší než v lokalitách s menším dopravním ruchem. Redukce dopravní zátěže v městských oblastech významně snižuje riziko dopravního úrazu dětských chodců. U dopravních úrazů, kde je dítě postiženo jako spolujezdec v motorovém vozidle, je nezbytné prosadit potřebná opatření týkající se bezpečnosti a trvale kontrolovat jejich dodržování (autosedačky).

Hřiště je dalším místem, kde relativně často dochází k úrazům (12 %). Zde je třeba podtrhnout užitečnost vhodného dohledu na děti sportující na hřištích.

Inzerce

Jaké jsou rizikové aktivity...

Nejčastěji dochází k úrazům při školní tělesné výchově a organizovaném sportu (29,4 %). Téměř stejný je výskyt úrazů při neorganizovaném sportu a hře bez dohledu (28,6 %). Třetí v pořadí jsou úrazy vzniklé za jiných okolností (13 %). Úrazy při jízdě na kole (9,9 %) mají sestupný charakter v závislosti na zvyšujícím se věku žáků základní školy. Vysoký a alarmující je také počet zranění vznikající jako následek konfliktu s jiným dítětem (7,4 %).

Rozdíly ve věku - zvláštnosti a rizika...

Chování dítěte orientované na bezpečnost závisí na tělesných a duševních vlastnostech a schopnostech, které se ale od dětství vyvíjejí postupně. K úkolům dětských lékařů, učitelů a dalších odborníků pracujících v oblasti péče o dítě patří umožnit rodičům získat vědomí o nebezpečích hrozících dítěti určité věkové kategorie.

U malých dětí až do 7 let převládá egocentrické myšlení a dítě se domnívá, že jeho vlastní vjemy jsou přenášeny na ostatní osoby. Jako příklad může posloužit situace, kdy dítě vidí přijíždět auto a je přesvědčeno, že řidič jej také zpozoroval, i když je schované za hustým keřem. Také schopnost hloubkového stereoskopického vidění, která se vyvíjí až od 10 let, je příčinou vysokého počtu chybných odhadů vzdálenosti. Výsledkem je skutečnost, že dítě považuje velká auta za bližší a malá za vzdálenější. Děti také špatně odhadují rychlost jedoucího auta a neumí bezpečně odlišit stojící auto od jedoucího. Zorné pole je u dětí zúženo asi o 30 % oproti dospělým, což znamená, že mnohá nebezpečí, která vidí dospělý, nejsou pro dítě vůbec viditelná.

Reakční doba (tj. doba, za kterou dítě začne na nebezpečí reagovat) je např. u 5letého dítěte v porovnání s dospělým až dvojnásobná. Navíc u dívek je tato doba delší než u chlapců. To vysvětluje, proč dítě např. vyběhne za míčem do vozovky s relativním zpožděním, což u řidiče přijíždějícího vozidla vzbudí pocit, že dítě auto vidělo a zůstalo stát. Také schopnost sluchového vnímání je u dítěte snížena asi o 10 dB ve srovnání s dospělým jedincem.

Těžiště těla je v dětském věku umístěno výrazně výše než u dospělého, což je jedním z důvodů, proč dítě snadněji ztrácí rovnováhu a častěji padá. V logickém myšlení, postřehu, soustředění a předvídání nebezpečí se blíží děti dospělým až po 12. roce věku. Úrazem jsou ohroženy zejména děti hyperkinetické, hyperaktivní, agresivní, vystavené stresu nebo velké duševní zátěži. Důležité je, aby při výchově dítěte nebyla opatrnost zaměňována se strachem. Strach totiž často vede k váhavému, nekoncentrovanému, nejistému chování, jež zvyšuje riziko úrazu a je typické pro děti, které jsou právě úrazem často postiženi.

Stále je třeba mít na paměti, že dětská fantazie je nevyčerpatelná a jako zdroj rizik nemá hranice.

Doporučujeme

Čtěte více

Univerzální recept na správné sezení neexistuje. Klíč je v návodu šitém na míru

Lidské tělo je uzpůsobeno k pohybu. Už sice ne ke šplhání po stromech jako naši...

Úpal a úžeh – obojí ohrožuje srdce

Letní dny s sebou přinášejí zvýšené riziko nemocí z vedra. Patří k nim hlavně...

Úpal hrozí všem, kardiakům ale více

V horkých letních dnech si přivodit úpal i běžnými denními činnostmi není nic...

Uplavte osteoporóze!

Nezbytnou součástí prevence a léčby osteoporózy je aktivní pohyb. Rády byste...

Úporné zvracení může ohrozit život. Účinné léky ho zastaví

Zvracení nikomu na pohodě nepřidá, zvlášť když trvá delší dobu nebo se opakuje....

Upoutal vás na lůžko úraz? Správná výživa vám pomůže vrátit se zpět do kondice

Obvazy i bandáže, ledové obklady, klid na lůžku a rehabilitace – to všechno...

Upozorněte své blízké na riziko osteoporózy

Osteoporóza postihuje nejčastěji ženy po menopauze, tedy v období přibližně...

Úprava životního stylu by měla předcházet léčbě neplodnosti

Fakt, že ženy, které trpí nadváhou nebo podváhou, mají problémy s reprodukcí,...

Úrazové pojištění: podle čeho vybírat

Kromě toho, že každý úraz znamená bolest, nepříjemnosti a zdravotní komplikace,...

Úrazům na lyžích předejdete fyzickým tréninkem

Pokud se řadíte mezi vášnivé lyžaře, pod stromečkem na vás možná čekala nová...

Úrazy mozku

Úrazy mozku jsou závažným činitelem invalidity a smrti pacientů. Mnoha úrazům...

Úrazy na horských svazích – lze jim předcházet!

Lyžování a snowboarding patří k nejoblíbenějším zimním radovánkám zejména mladší...

Úrazy se nevyhýbají ani svátkům, lze jim ale předcházet

Zachranáři i hasiči mají každý rok o Vánocích plné ruce práce. Koktejl stresu,...

Úrazy se nevyhýbají ani škole

Spousta spolužáků, legrace, ale i pranice a možné úrazy. To všechno je reálnou...

Úrazy ze služební cesty se počítají mezi pracovní. Ty na cestě z práce nikoli

V mnoha zaměstnáních lze předpokládat, že se nám pracovní úraz spíše vyhne....

Určení krevní skupiny

Určení krevní skupiny je lékařské vyšetření prováděné za účelem stanovení příslušnosti...

Určení příčiny pylové alergie může být obtížné

Pylová alergie je jednou z nejčastějších alergií a její výskyt ve vyspělých...

Uroflowmetrie

Uroflowmetrie, měření močového proudu je jednoduchá urologická metoda, která...

Uroinfekce

Bolest při močení může být způsobena různými faktory, z nichž některé jsou u...

Urologické vyšetření

Urologie je lékařský obor zaměřující se především na diagnostiku a léčbu onemocnění...

Naposledy přečtené dotazy z poradny

Svědění nohou

Dobrý večer,mám problém,svědí mi nohy od kolen dolu,nejvíc v oblasti kolem kotníků.Nic...

Bolest kolena z vnější strany

Dobrý den, bolest kolen při sportu pociťuju delší dobu, ale nikdy to nebylo...

Pervitin, bolesti hlavy, dezorientace, brnění rukou

Dobrý den, upřímně a stručně, nejsem na to hrdá, ale jsem občasnou konzumentkou...

Polycystoza ledvin

Dobrý den , můj výsledek sono ledvin- ledviny obvykleho uložení,parenchym...

Dlouhodobé bolesti břicha

Dobrý den, začínám už být zoufalá, proto bych se ráda zeptala Vás na Váš názor....

Bolesti od páteře

Ráda bych věděla, zda skolioza a spondylosa páteře způsobuje bolesti na srdci,...

Mini UPT a krvácení

Dobrý den, dne 7.8. 2014 jsem podstoupila miniinterupci. cca do 24.8. jsem slabě...

Silná menstruace, anemie, bolest břicha

Zdravim Vas. Rada bych vas pozadala o posouzeni spravneho postupu me lecby-...

Zlomenina obratle

Dobrý den, před 14 dny jsem si poranila páteř. Na rentgenovém snímku to zřejmě...

Zastavení silného krvácení při menstruaci

Dobrý den, vážený pane doktore, minulý měsíc mi můj gynekolog zavedl nitroděložní...

Únava a bolest nohou

Dobrý den, prosím Vás o pomoc. Před rokem jsem měl pozitivní výsledky na boreliozu....

Krvácení při antikoncepci

Dobrý den, beru již 3. druh antikoncepce, ale vždy při ní začnu krvácet. První...

V zubu se stále tvořil zánět

Dobrý den chodím už ke třetímu zubaři a ani a jedním z nich jsem nebyla spokojená...

Růže

Dobrý den, moje maminka asi před 4 týdny dostala do nohy růži. Má už asi 4 antibiotika,...

Krevní tlak a kapsaicin

Dobrý deň.Prosím o informáciu či štiplavé papriky bežné alebo čili papričky...

Střevní chřipka

Dobry den, pred 6 dny jsem mela strevni chripku (nakazila me pravdepodobne...

Svědění konečníku po peraci anální píštěle

Dobrý den, jsem týden po operaci anální píšťele a začalo mě to svědit je známka...

Po operaci slepeho streva

Dobry den,jsem půl roku po operaci slepeho streva a cyste,a chtela bych se zeptat...

40° horečka bez jiných příznaků

Dobrý den máme devíti měsíční holčičku která má už 5 dní a 40 ti stupňové horečky...

Zánět mazové žlázy

Dobry den,mam zrejme zapalenu mazovu zlazku na velkom pysku ohanbia, svrbi to...

Inzerce
Poslat e-mailem
Inzerce
×