Podráždění očí
Zánět spojivek se projevuje červenýma a podrážděnýma očima. Tento stav je spojen s mírným diskomfortem, svěděním, slzením a někdy různě intenzivní bolestí. Potíže často doprovází i přecitlivost na světlo. Pokud dojde k zánětu očního víčka (blefaritidě), jde o závažnější stav a na vině jsou zde většinou bakterie.
Příčinou podráždění očí mohou být:
- bakterie a viry,
- alergie,
- suchý vzduch – jak například v horkém létě, ve větrném počasí nebo v kancelářích a klimatizovaných prostorách,
- vyzařování počítačových monitorů a displejů – zde se jako příčina přidává i přetížení očí upřeným pohledem,
- prašné prostředí,
- horko a jasné světlo – například u hasičů či pracovníků ve slévárnách a sklárnách, případně při pobytu na ostrém slunci.
Homeopatika na oči
Mezi základní homeopatické léky na podráždění očí a zánět spojivek patří:
Apis mellifica 15 C – jde o homeopatikum na podráždění, které se projeví zarudnutím, případně otokem víček s pichlavými bolestmi. Zlepšení přináší chladný obklad. S těmito problémy se můžeme setkat například po delším pobytu na vodě či u vody za jasného slunečného dne (nebo i v zimě na horách při lyžování za jasného a slunečného počasí). Případně může být na vině alergie či je to první fáze bakteriálního či virového zánětu.
Belladonna 9 C – je homeopatickým lékem na náhle vznikající výraznější podráždění se zarudnutím, které je horké i na dotek. Potíže většinou doprovází pulsující bolesti. Může se jednat o podráždění či počínající zánět, například při zánětu spojivek či ječném zrnu.
Euphrasia officinalis 9 C – jde o přípravek určený již pro katarální stadia zánětu (s přítomností hlenu) s intenzivním vodnatým a dráždivým slzením. Oči a oční víčka pálí a jsou zanícené. Potíže se v tomto případě zhoršují na čerstvém vzduchu.
Ruta graveolens 9C – homeopatický lék na podráždění a únavu očí z umělého osvětlení nebo z dlouhodobého koukání do monitorů.
Pulsatilla 9 C – přípravek na zánět, kde je již přítomný sekret, který je žlutý, ale nedráždivý. Na vině zde nejčastěji bývá neřešené podráždění například prachem nebo nějaká bakterie či virus. Sekret může zasychat do strupů, zejména ráno, bolesti zlepšuje chlad a celkový stav pacienta a především čerstvý vzduch.
Ječné zrno
Jedná se o zánět žlázek v očním víčku. Projevuje se jako bulka v okraji očního víčka, která je různě bolestivá a zarudlá a často ji doprovází pocit přítomnosti cizího tělesa v oku. Původcem zánětu jsou nejčastěji stafylokoky.
Příčinou, která umožní bakteriální „útok“, může být snížená imunita, špatná hygiena, kontaminované roztoky na oční čočky či nesterilní manipulace s nimi, případně nevhodná kosmetika. Záněty a sklony ke vzniku ječného zrna mají často pacienti s cukrovkou.
Při výskytu ječného zrna mohou pomoci tato homeopatika:
Staphisagria – přípravek je vhodný jak pro akutní stadia zánětu, tak i jako prevence opakování tohoto onemocnění. V akutním stadiu jej podáváme v dávkování, jak je uvedeno na konci článku v ředění 15 C, jako prevenci dáváme dlouhodobě v ředění 30 C jednou týdně.
Hepar sulfur 9 C – jde o homeopatikum na hnisání s velmi silnou bolestí, která připomíná třísku vraženou do oka. Ječné zrno je zde silně citlivé na dotek.
Belladonna 9 C – tento homeopatický lék, již výše zmíněný, lze použít i v této indikaci.
Poranění oka
Při poranění oka můžete užívat tato homeopatika:
Aconitum napellus 15 C – jde o hlavní lék na bolesti spojené s přítomností cizího tělesa v oku, ať už je to zrnko písku nebo muška. I po jeho odstranění je oko zarudlé, citlivé a bolestivé.
Staphisagria 9 C – homeopatický lék na řezná poranění spojivky či rohovky, například hranou papíru či po nechtěném drápnutí nehtem. Při zranění ostrým předmětem nebo drápkem domácího mazlíčka je samo sebou vhodné nejdříve navštívit očního lékaře.
Ledum palustre 9 C – přípravek na klasický monokl, například po rvačkách atd. Samoléčba je opět vhodná pouze tam, kde se jedná o banální úraz a mj. není narušeno vidění. Jinak je opět vhodné oční vyšetření. Zlepšení zde přináší ledový obklad.
Všechny léky na poranění oka lze kombinovat s homeopatikem Arnica montana 9 C.
Přípravky na výše uvedené potíže podáváme standardně v dávce pěti granulí třikrát až čtyřikrát denně.
(MUDr. Jaroslav Čupera)