Úrazy ucha
Příčiny poranění ucha bývají různé. U poranění boltce se nejčastěji jedná o úrazy spojené s pádem, vzácná nejsou ani ztrátové poranění způsobená napadením psa. Vzhledem k tomu, že zvláště malé děti si často strkají různé předměty nejen do úst, ale také do uší, je tento mechanismus poměrně častý při poranění zvukovodů a bubínků.

Co je to akustické trauma...
Zlomeniny skalní kosti vznikají ve většině případů v souvislosti se zlomeninami baze lebeční. Zvláštní příčinou je tvz akutní akustické trauma. Vzniká po náhlém třesku nebo při výbuchu. Silný výbuch může poškodit bubínek i středouší.
Příznaky...
Při poranění zevního ucha jsou dominujícími příznaky bolest a krvácení. Při proražení bubínku dochází k poruše sluchu, bolesti. Postižené ucho může být zalehlé. Zlomeniny kosti skalní jsou provázeny krvácením či vytékáním moku z ucha nebo z nosu, poúrazovou ztrátou sluchu, závratěmi a poruchami rovnováhy.
Po akutním akustickém traumatu dojde k velké bolesti ucha a následnému zahlušení. Z ucha může vytékat krev.
Co dělat ihned na místě...
Při ztrátových poraněních zevního ucha je nutné sebrat všechny kousky ucha, ránu sterilně krýt a poraněného co nejdříve dopravit na chirurgické oddělení (nejlépe oddělení plastické chirurgie). Při poranění středního a vnitřního ucha je třeba rovněž ucho krýt a poraněného dopravit na specializované ORL pracoviště.
A co pak...
Cizí tělesa ve zvukovodu je nutné nechat šetrně odstranit na ORL ambulanci. Při vážnějších poraněních je nutné po zajištění základních životních funkcí (dech, puls) zavolat rychlou záchrannou službu.