Zavřít
uLékaře
Stáhněte si mobilní aplikaci uLékaře.cz
Lékařská poradna a objednání
Nainstalovat
Reklama
Přihlásit se Přihlásit se přes Facebook

Zapomenuté heslo

Nemáte účet? Registrujte se

Vytvořit nový účet uLékaře.cz

Připojte se do komunity uLékaře.cz a získejte přístup k historii všech svých dotazů a odpovědí.
Již máte účet? Přihlaste se zde

Máte Facebook? Ušetřete si čas a jednoduše se přihlaste skrz něj.

Přihlásit se přes Facebook
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Chcete se přihlásit? Přihlaste se zde
Nemáte účet? Registrujte se

Zánět spojivek (konjunktivitida)

Ordinace 30.7.2008

Co bychom měli vědět o zánětu spojivek? Zánět spojivek prodělal aspoň jednou určitě každý z nás. Zánět spojivek má obrovskou škálu forem: od několikadenního lehkého pocitu nepohody a cizího tělíska v oku, přes hnisavou, velmi nepříjemnou, ale krátkodobou konjunktivitidu, až po dlouhodobé chronicky obtěžující problémy spojené s poruchou tvorby slz.

Reklama
oko
oko

Základní informace

Zánět spojivek prodělal aspoň jednou určitě každý z nás. Zánět spojivek má obrovskou škálu forem: od několikadenního lehkého pocitu nepohody a cizího tělíska v oku, přes hnisavou, velmi nepříjemnou, ale krátkodobou konjunktivitidu, až po dlouhodobé chronicky obtěžující problémy spojené s poruchou tvorby slz.

Samoléčba je často úspěšná. Někdy ale pacienti zamění zánět spojivek za jinou oční chorobu, jako je například začínající nebezpečný vřed rohovky. Pozor však v případě, že jste nositeli kontaktních čoček. Nebo máte-li zánět víček či podezření na zabodnuté drobné cizí tělísko v oku. Pak je nutné vyhledat odborníka.

#IMG#

Jaká je příčina zánětu spojivek

Spojivka je tenká blanka, která se táhne z okraje víčka po jeho vnitřní straně. Vytváří spojivkový vak a dále pokrývá oční bulbus až k rohovce. Příčina zánětu spojivek může být velmi pestrá: infekční, neinfekční, alergická, přidružená k nějakému celkovému onemocnění…

Infekční zánět spojivek je nejčastěji způsoben viry. Jen asi pět procent infekčních zánětů tvoří bakteriální záněty. Infekční záněty spojivek se přenášejí kontaktem a některé vznikají přenosem ze zánětu genitálií.

Mezi neifekční záněty spojivek patří zánět alergický, zánět suchý, zánět ze sebepoškozování.

Alergická konjunktivitida může vzniknout u lidí s alergickou dispozicí při použití nového kosmetického přípravku, z alergie na domácí zvířata nebo na rostlinné pyly. Alergické konjunktivitidy na přírodní materiály mají sezónní výskyt. Vyskytují se hlavně na jaře, kdy je v přírodě množství různých pylů, a na podzim z podráždění plísněmi.

Zánět spojivek může vzniknout také jako následek chronického zánětu víček. Slzy mají v takovém případě poškozenou tukovou složku. Přestože je slz dost, oko je drážděné, protože slzy nejsou dostatečně kvalitní a nezajišťují dobré svlažování rohovky.

Jako suchý zánět spojivek označujeme situaci, kdy oko má nedostatek nebo špatnou kvalitu slz a povrch oka není normálně svlažován. Suchý zánět spojivek nejčastěji vzniká bez zjevné příčiny u žen v klimakteriu. Suchý zánět spojivek méně často je součástí Sjogrenova syndromu, který způsobuje vysychání slz a slin a může být také spojen ještě s postižením vnitřních orgánů.

Jaké jsou příznaky zánětu spojivek

Zánět spojivek nejčastěji začíná pocitem cizího tělíska v oku, řezáním a začervenáním spojivek. To je dobře patrné hlavně při lehkém odklopení dolního víčka. Postižení bývá často obdobné na obou očích. Zánět bývá spojen s nadměrnou tvorbou hlenu, u bakteriálních zánětů i s tvorbou žlutobělavého vazkého hnisu.

Sekret slepuje řasy a ráno je pak obtížné otevření očí. Někdy jsou jediným problémem velké ospalky po probuzení. Hlen, který je rozptýlený v slzách, může způsobovat lehce zhoršené vidění, které se ale po zamrkání na chvíli zlepší.

Alergický zánět spojivek má několik typických příznaků: Oči a kůže kolem víček svědí (svědění se u jiného zánětu spojivek téměř nevyskytuje). Po jemném odklopení dolního víčka vidíme, že víčková spojivka je hrbolatá, to je způsobeno nahromaděním buněk, které se účastní alergické reakce. Alergie způsobují bledý měkký těstovitý otok víček, často oboustranný. Oteklá bývá také spojivka, která vypadá sklovitě. Při alergickém zánětu spojivek může být ve spojivkovém vaku hlen, nikoliv však hnis.

Suchý zánět spojivek se projevuje sníženým slzením, což způsobuje pocit písku v očích. U některých pacientů, u kterých je problém v kvalitě slz, může být jejich množství normální nebo zvýšené, takže pacienti mohou mít naopak pocit neustálého nadměrného slzení. K suchému zánětu spojivek je někdy přidružena suchost v ústech.

Obdobné potíže jako způsobuje suchý zánět spojivek můžeme zaznamenat také při dlouhodobé práci s počítačem. Pocity únavy očí a pálení jsou často způsobené nadměrným soustředěním na práci a „zíráním“ na obrazovku. Při prácí s počítačem často lidé potlačují přirozené mrkání a mrkají méně často. Tím osychá povrch rohovky, což způsobuje pocit pálení.

Existuje první pomoc?

Pokud se jedná skutečně o nejběžnější mírný typ virového zánětu spojivek, zvládnete jeho léčbu sami oftalmologikem. Zánět se někdy zhojí i bez léčby. Příjemné je také použít výplach chlazenou borovou vodou.

U hnisavého zánětu spojivek je nutné navštívit lékaře, neboť kapky k léčbě tohoto typu zánětu nejsou volně prodejné. Totéž platí pro alergické záněty.

Umělé slzy, kterými se léčí suchý zánět spojivek, dostanete v lékárně bez předpisu, ale je vhodné, aby diagnózu stanovil lékař, neboť může jít i o jiné onemocnění, které se léčí zcela jiným způsobem. Mezi těmito stavy pacient sám často není schopen rozlišit.

Při pocitech suchosti očí je dobré se vyvarovat prostřední s klimatizací, velkému větru (tím se oči ještě více vysušují), zakouřenému prostředí (dráždí oči), při práci s počítačem je dobré myslet na mrkání a občas si oči na chvilku zavřít.

Jako první pomoc rozhodně nelze doporučit obklady heřmánkem, které mají lidé v oblibě, neboť heřmánek často způsobuje alergickou reakci.

U lékaře

Přijdete-li k očnímu lékaři s výše popsanými obtížemi, lékař se Vás zeptá na několik otázek:

  • Pocit, který máte v očích je spíše pálení a řezání ? (typické pro konjunktivitidu)
  • Nebo Vás bolí celé oko nebo za okem? (spíše jde o jinou chorobu)
  • Máte po ránu slepené oči nebo výraznější ospalky?
  • Trpíte alergiemi nebo sennou rýmou? (to může napovídat na alergický původ obtíží)
  • Nejste alergičtí na nějaké léky? (někteří pacienti mohou mít alergii na antibiotika v očních mastí, proto je třeba se těmto látkám vyvarovat).

Lékař na denním světle pohledem posoudí typ a stupeň překrvení spojivek a symetrii nálezu, zjistí typ sekrece ve spojivkovém vaku. Na štěrbinové lampě (tj. mikroskop k vyšetření oka) prohlédne přední část oka. Zjistí tak detailní nález. Tímto vyšetřením vyloučí jinou příčinu obtíží, jako je například cizí tělísko zabodnuté v rohovce nebo pod víčkem, erozi rohovky, zánět nebo již vřed rohovky, zánět víček.

Množství slz se vyšetřuje savými papírovými proužky, které se založí do spojivkového vaku na 5 min a pak se na stupnici papírků odečte množství slz (Schirmerův test). Kvalita slz se může zjistit vyschnutím kapky slz na sklíčku, u kvalitních slz vznikne typický obrazec. Zda je oko „oschlé“, lékař zjistí obarvením oka speciální červenou barvou, která ulpívá na oschlých částech rohovky.

Léčba zánětu spojivek závisí na jeho příčině

Na virový zánět spojivek neexistuje léčba, která by léčila příčinu, proto léčíme jen příznaky - chladnou borovou vodou snižujeme diskomfort. Oftalmologikum v kapkách se snažíme zabránit nasednutí další infekce na oslabenou spojivku.

Bakteriální zánět se léčí antibiotickými kapkami (většinou 5 krát denně jednu kapku do každého oka) a antibiotickou mastí na noc.

Alergický zánět se léčí protialergickými přípravky. V akutní fázi se léčí antihistaminiky, pro pozdější fázi léčby se používají kapky, které stabilizují buňky alergické reakce.

Suchý zánět spojivek se léčí aplikací umělých slz. Aplikují se většinou 4x denně jedna kapka do každého oka.

Časté otázky:

Jaká je správná aplikace očních kapek a očních mastí?

Oční kapky nejlépe aplikujeme tak, že lehce odklopíme dolní víčko a otevřenýma očima se podíváme směrem k nosu pak do zevního koutku snadno vkápneme l kapku přípravku. Oči na chvilku zavřeme (zlehka, ne s úsilím, aby se kapky nevymáčkly). Vhodné je na chvilku prstem stisknout vnitřní koutek, a tím zabránit odtoku kapky slznými cestami. Oční mast se aplikuje při jemném odklopení dolního víčka, při pohledu nahoru, do spojivkového vaku naneseme asi 1 cm oční masti.

Mohu nakazit zánětem spojivek celou rodinu?

Záleží na příčině zánětu. Jde-li o zánět virový nebo bakteriální, které jsou infekční, tak je infikace ostatních členů rodiny pravděpodobná. Proto je třeba dodržovat preventivní opatření a nepoužívat společný ručník a kosmetické přípravky. Je vhodné si často mýt ruce a nedotýkat se očí a nísledně předmětů, kterých se dotýkají všichni, např. kliky apod. Naopak alergický zánět spojivek nebo suchý zánět spojivek nejsou nakažlivé

(val)

Doporučujeme

Naposledy přečtené dotazy z poradny

Antibiotika doxybene + nealkoholické pivo

Dobrý den, kvůli borelióze mám na 20 dní antibiotika doxybene. Chtěl jsem se...

Vyrážka ve vlasech

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na Váš názor ohledně těchto bílých pupínků...

Stupňující se bolesti oblast ucha, ramene a paže

Prosím můžete trochu osvětlit tuto diagnozu? Uncovert. neoarthr. C5/C6. Kyphptisace...

Jak se lečí Bakerova cysta a co to vlastně je?

Jak se lečí Bakerova cysta a co to vlastně je?

Klíšťová encefalitida

Dobrý den, chtěla bych Vás zeptat, nechala jsem syna očkovat proti klistatum,...

Bolest zad spojená se zvracením

Dobrý den, před několika dny mě začala bolet záda, tak zhruba uprostřed, a zároveň...

Bolest žaludku po antikoncepci

Dobrý den. Už rok beru antikoncepci Katya. Ze začátku mi velmi vyhovovala, neměla...

Točení hlavy, hučení v uších, brnění rukou, pocit na omdlení

Dobrý den, Je mi 18 let a už od listopadu mám problém s motáním hlavy a hučením...

Naražený nebo zlomený prst

Dobrý den,včera večer jsem zakopla o roh taburetu, schytal to prostředníček...

Infekce zubu

Prosim vas, Chtel jsem se zeptat jestli je mozne mit v zubu nejakou infekci...

Jizva po zlomenem nosu

Dobry den, dne 7.6. jsem byl napaden a utrzil jsem zlomeninu nosu. Dnes jiz...

Pád z kola, rána na předloktí

Jel jsem na koloběžce a najednou koleje. Bum bác a bebí. Celkem to bolí, prostěradlo...

PSA

Dobrý den pane doktore. Mám K Vám prosbu, která se týká mého PSA. Na preventivní...

Hořkost na rtech

Dobrý den paní doktorko, již asi půl roku mám stále hořkou chuť na rtech. Když...

Permanentní zahlenění krku

Dobrý den, mám prosím jeden velký problém a to je dlouhodobě zahleněný krk....

Fordyce spot

Dobrý deň, mám problém s (predpokladám) fordyce spot je nejaká liečba poprípade...

Tetanie a panické ataky

Dobrý den, mam tetanii.. Mám ale také vážnou otázku, patří k tetanii náhlý...

Záněty močových cest

Dobrý den, moc prosím o radu, už opravdu nevím, co mám dělat  Mám neustále...

Seboroická dermatitida a kosmetika

Dobrý den, mám potíže s pletí. Pleť je hodně vysusena, odlupuje s, je hodně...

Hučení v uších

Dobrý den, poslední cca týden mi vždy večír hučí v uších. Myslím si, že přes...

Reklama