Arytmie, palpitace, úzkost
Dobrý den, mám pár dotazů ke své lékařské zprávě, a také ke srdečním projevům.
Na úvod je třeba říci, že jsem jednadvacetiletý student VŠ, sportovně aktivní, rekreačně...Pro představu (anaerobní aktivity - posilování, aerobní aktivity - rekreační běh (max. 1 hodinu, s převýšením i v mrazivém počasí) a především horská turistika (i 50 km)). Váha okolo 85 kg, výška cca. 195 cm, alergie na trávy a pyl, jinak bez zdravotních potíží, bez léků, nekuřák, alkohol příležitostně.
První dotaz spočívá ke srdečnímu šelestu (viz příloha), který byl označen jako funkční. Pochopil jsem tedy, že se nejspíš není čeho moc bát, přesto však se zeptám - hrozí nějaké zhoršení tohoto "onemocnění", případně jsou faktory, kterými si mohu daný SŠ zhoršit? Myslím hlavně do budoucna.
Druhý dotaz se týče dysrytmií - občas mívám takové to přeskočení/zaškobrtnutí srdce, sem tam podivné pocity v této oblasti, které člověka sem tam nenechá klidným. Z přílohy můžete vidět, že jsem prošel EKG, holterem 24hod (se kterým jsem jak cvičil v posilovně, tak i běhal, dokonce i sprintoval pro reprezentaci práce srdce i při zátěži) a Echem (tím již dvakrát, za stejných projevů a problémů). V minulosti (cca. 2,5 let zpět) jsem byl i u sportovního lékaře, kde mi byl dělán poslech, ale hlavně také zátěžový test na kole, zdálo se, že je vše v pořádku i přesto, že jsem tam šel s tím, že mám občas nějaké to přeskočení (ano, tyto pocity už mám dobré 3,4 roky...zhruba). Co se týče krve, na té jsem byl, vše v pořádku. Chci se tedy zeptat, zda se těchto zaškobrtnutí mám bát a hlavně - jak moc se mohu věnovat sportu. Je totiž velmi demotivující takový ten vnitřní strach, že třeba přijdou vázané extrasystoly a může mě to nějak ohrozit. V létě jsem si extrasystol tak nějak nevšímal a byl jsem téměř bez projevů, bohužel, občas se "připomenou", tak zase člověku začnou vrtat hlavou (zvlášť, když otevře noviny, kde se něco dozví o náhlé srdeční smrti u sportovců).
Jsem člověk, který otázku srdce docela špatně snáší, a proto mě jakákoli anomálie v těchto místech dost vyděsí, a tak nějak se pořád člověk kontroluje, zda to tedy funguje, jak má. Jak často by měl muž v mém věku za tím kardiologem přijít? Stačí třeba jednou za 4 roky (5 let)? Někdy mám po aktivitě takový nitkovitý tep (třeba 10 min po skončení aktivity), zrychlený a sotva citelný, ale to přisuzuji právě těmto obavám a následné např. úzkosti nebo zjednodušeně strachu - po určité době (např. hodina) se to totiž většinou urovná a tep je již znatelný tak, jak jsem zvyklý (frekvence kolem 55, tlak 120/70). Jinak žádné problémy nemám (dušnost není - pokud není fakt mráz, na hrudi nic nepálí, hlava se nemotá, ke kolapsu také nikdy nedošlo).
Děkuji Vám za odpověď, omlouvám se za zneužití vašeho času a přeji hezký den.
Specializace: Praktické lékařství pro dospělé Pracoviště: Ordinace praktického lékaře - Jistebnice
Dobrý den Dominiku,
vzhledem k tomu, že jste byl kompletně kardiologicky vyšetřen, není se ...