Bolest lýtka při kořen. syndromu S1
Dobrý den, již 3 měsíce mě trápí bolest lýtka, byla jsem léčena na cévním oddělení, kde nebyl shledán žádný problém. Poté na ortopedii, kde také nebyl žádný problém, nakonec jsem skončila na neurologii, kde mi bylo uděláno CT páteře a výsledek zní: L5/S1: osteochondrosa disku se snížením MOP, nevelká dolevs paramediální hernie disku okolo 4 mm s pravděpodobných tlakem na kořen S1 vlevo. Do telefonu mi bylo řečeno že jsem mladá a že to bude dobré ( 28 let ) a kdybych neřekla že se stavím pro výsledky, tak mi je ani nedali a musela jsem si říct i o vyšetření u RHB lékaře a rehabilitace. Chci se tedy zeptat zda to opravdu dobré, nebo co mě čeká dál? Ještě se mě zeptali zda mám únik moče, tak to nemám, ale kdo ví co bude. Noha mě přestává bolet, ale bolí mě záda - bedra vlevo. Mám strach se ohnout abych to neudělala ještě horší. Jsem objednaná k RHB za 14 dní. Na doma mi dali Diclofenak a Doretu v případě bolesti, ale bolesti nejsou velké, tak prášky neberu protože se po nich necítím dobře.
Děkuji Vám za odpověď. Doplnění informací: Ale hlavne me zajimalo jaka je pravdepodobnost navratu do zivota jako pred vyhrezem. Nebo zda to je trvaly stav.
MUDr. Veronika Horáková
Specializace: Praktické lékařství pro dospělé Pracoviště: Ambulance praktického lékaře Benátky nad JizerouDobrý den, vzhledem k nálezu na CT páteře při tlaku na kořen S1 vlevo, pokud by byl tlak výraznější, klinicky by se tento stav projevil jako kořenový syndrom S1, 55 % případů vykazuje klinické příznaky poškození meziobratlové ploténky L5/S1. Bolesti se šíří po zadní straně stehna, zadní stranu lýtka a mohou končit až V. prstem. Senzitivně je postižen dermatom S1. Motoricky je omezena plantární flexe nohy a pronace, co laicky znamená, že pacient se nedokáže dobře postavit na špičku, při chůzi na končetinu napadá a nezvládá pérování nohy na špičce. Je porušena výbavnost reflexu Achillovy šlachy. Je otázky, do jaké míry jsou tyto příznaky u Vás vyjádřeny. Určitě lze předpokládát, že jak objektivní nález na páteři tak klinické příznaky se budou s postupujícím časem spíše horšit, určitě je proto na místě cílená rehabilitace, která povede k úpravě nevhodných pohybových stereotypů, nerovnoměrného přetěžování jednotlivých svalových skupin a podobně. Tím se proces progrese, zhoršování zpomalí. Do RHB vyšetření klidový režim, páteř nepřetěžovat, nezvedat břemena, na záda suché teplo, analgetika dle potřeby. S pozdravem, Dr. Horáková
MUDr. Tomáš Vilhelm
Specializace: Algeziologie, Balneologie, Fyzikální medicína, Rehabilitační lékařství, Neurologie Pracoviště: MUDr. Tomáš Vilhelm, Šumperk
Vámi popsaný nález na CT je zcela běžný i u lidí vašeho věku a s velkou pravděpodobností nijak nesouvisí s vašimi problémy. Absolutně není důvod k obavám, že se potíže budou horšit. To by muselo mít potíže 80% lidí.
Lokalisované bolesti v oblasti lýtka mají ve vašem věku v absolutní většině případů svalový původ. Problém zobrazovacích metod jako je CT a MRI je ten, že z lidí zbytečně dělá pacienty. S tím , jak se zvyšuje rozlišovací schopnost těchto vyšetření, roste lineárně také záchyt "poškození" plotének, které jsou jinak zcela normálním projevem stárnutí páteře. Protože nemám bližší informace o charakteru potíží a neurologickém nálezu, nelze váš stav konkrétně komentovat.