Bolest stehna
Silně mě bolí jedno místo ve svalu na levé straně stehna pod kyčlí levé nohy. Nevidím žádnou souvislost s nějakým pohybem nebo sportem. Nijak jsem se nezranil. Po ničem mi to evidentně nepropuklo. V neděli večer jsem cítil mírnou bolest, v pondělí jsem chodil trochu s bolestí, ale chodil jsem celkem normálně, a to i do schodů. V pondělí večer už jsem měl problém se zvednout ze židle, začal jsem si to ledovat a vzal jsem si prášek proti bolesti. Jedno z toho mi trochu ulevilo. Naměřil jsem si pak 36,9. Večer jsem nemohl dlouho usnout, ale bolestí to nebylo.
Dnes už jsem pracoval jen z domova. Při sezení to trochu cítím, ale nijak silně. Nemohu se ale skoro zvednout ze židle a při chůzi silně kulhám. Nyní už jsem si naměřil 37,7. Vzal jsem si opět analgetikum a odpol jsem se objednal na zítra na neurologii do Radotína. Je to správný postup? Co by mohla být příčina těchto náhlých obtíží?
V září jsem prodělal covid-19, ale jen s mírnými obtížemi. Jinak žádné obtíže nemám, jen lupenku a chodím nyní na fyzioterapii s bolavou achilovkou, která může souviset kromě horšího zapojování špičky nohy i s menší hybností kyčle na pravé noze. Na to praktikuji různá cvičení.
MUDr. Alžběta Vogelová
Specializace: Praktické lékařství pro dospělé Pracoviště: MediClinic, a.s.Dobrý den. Pravděpodobně jde o virózu (či jinou celkovou infekci), doprovázenou "skřípnutým" nervem (pravděpodobně sedací nerv). Zánět kyčelního kloubu, tkání stehna a onemocnění cév považuji za málo pravděpodobné, protože bych předpokládala další příznaky v místě bolesti - např. zarudnutí, otok, hmatná boule, nemožnost pohybu v kloubu... Pokud bolest není silná, nedochází k zhoršení stavu, neregistrujete žádné kožní změny, otok, není změna citlivosti končetiny, neschopnost pohybu končetinou (obrna) či jiné neurologické projevy, pak připadá v úvahu po domluvě s Vaším ošetřujícím praktickým lékařem užívat analgetika (Paracetamol či Ibuprofen), dodržovat klidový režim, zajistit dostatek tekutin a vitaminů zejm, C, D a zinku, k regeneraci nervů poslouží vitaminy sk. B - např. Milgamma, na oblast zad aplikujte suché teplé obklady, dle potřeby aplikujte také protizánětlivý gel na bolestivou oblast (Ibalgin gel, Voltaren gel) a vyčkejte den či dva, jak se stav vyvine: přibyde kašel, rýma, bolest v krku, trávicí obtíže? Teprve poté bych doporučila absolvovat případná specializovaná vyšetření. V případě silných obtíží, otoku, změny barvy končetiny, hmatné boule či nemožnosti chůze se každopádně obraťte na pohotovost. Vzhledem k tomu, že jste již na neurologii objednán, upozorněte předem (telefonicky) zdravotní personál na zvýšenou teplotu. S pozdravem, MUDr. Vogelová