Bolesti a píchání na hrudníku vlevo
Dobrý den,už asi dva týdny mě trápí bolest na hrudi. Pálení a tupá bolest,občas mě píchá na levé straně,lidově řečeno u srdce. Nejvíce cítím bolest,když se předkloním. Do toho jsem dostala ATB na bronchitidu,kašel minimální. Bolest je stálá,i v klidu. Dnes mě začalo bolet levé rameno. RDG plic v pořádku. Dělám v klimatizaci a vím,že jsem na jedné směně prochladla. Dále od léta chodím po vyšetření kvůli tupé bolesti v levém rameni. Odběry krve,sono,karpaly, RDG krční páteře, neurolog.. Vše v pořádku, pouze jednou mírně zvýšené CRP. Chtěla bych se zeptat,zda to může souviset a jaké vyšetření popřípadě ještě absolvovat. Děkuji.
MUDr. Magdalena Žáková
Specializace: Praktické lékařství pro dospělé Pracoviště: Státní ústav pro kontrolu léčiv
Dobrý den, bolest na hrudníku může souviset nyní s akutní infekcí dolních cest dýchacích, kde pokud by se horšila, v každém případě kontaktujte buď svého ošetřujícího lékaře, nebo při jeho nedostupnosti lékařskou pohotovost nebo, pokud byste byla akutně dušná či byly bolesti náhle šokující či nesnesitelné, s celkovou nevolností apod., volejte RZS (tel. 155),
a dále s chronickou bolestí levého ramene. Z nevyjmenovaných možností původu obtíží může být způsobena asi především poruchou postavení hrudní páteře a žeber, což se může promítat do postavení (a bolestí) ramene, a naopak - porucha v rameni může vyvolat změnu postavení krční a hrudní páteře, a následným pícháním na hrudníku. Z tohoto hlediska by Vám mohl pomoci rehabilitační lékař. Pokud jste u něj nebyla, bylo by přínosné vyšetření u něj absolvovat, je potřeba ale vzít k němu výsledky provedených vyšetření, zejména neurologického a RTG páteře.
Dále kromě vyjmenovaných možností může, spíše ale nahoře na břiše pod výběžkem hrudní kosti nebo pod levým obloukem žeberním, bolet žaludek, ale to přichází častěji v souvislosti s jídlem než změnou polohy těla.
Ze závažných příčin jsou bolesti na hrudi, zejména za hrudní kostí a vlevo, s plošným, neurčitým šířením po hrudníku, projevem poruchy prokrvení srdeční svaloviny ("infarkt", "angína pectoris"), ale ty zpravidla přicházejí náhle, spíše při fyzické námaze (ale i náhle v klidu) a přeci jen postihují spíše pacienty starší 40 let - pokud tedy nemáte nějakou cévní chorobu, která by zvyšovala riziko infarktu, mrtvice apod. (tj.poruchy cévního zásobení - například při vrozené patologicky vysoce zvýšené hladině tuků v krvi, nebo při některých autoimunitních nemocech, nebo při cukrovce apod.).
Doporučuji Vám probrat dosud vyšetřené/co ještě by mohlo být příčinou s Vaším ošetřujícím lékařem, který má nejlepší přehled o Vašich dosavadních nálezech, a podle toho teprve určit, zda má smysl doplňovat další vyšetření, jak u zmíněného RHB lékaře, tak případně na gastroenterologii (vyšetření žaludku, vyšetření břicha ultrazvukem..) či kardiologické vyšetření (předpokládám, že EKG bylo jako jedno ze základních vyšetření provedeno již na počátku obtíží).
Přeji brzké uzdravení a zdravím.