Bolesti hlavy, časté močení, čepy na mandlích, poruchy zraku....
Dobrý den, je mi 15 let a mohl bych vám sem vypsat celý příběh, ale začnu s tím co mě trápí momentálně. Již delší dobu mám migrény, někdy horší někdy lepší, mám také sucho v ústech, už několik měsíců čepy na mandlích,a také puchýře po celém jazylu a rýhy, které jsou nepříjemné,. těžko se to popisuje. Dále chodím velmi často na toaletu a vždy mám pocit na močení, pořád. Stres z ničeho nemám. Měl jsem před rokem podobné problémy které byly po několika vyšetření "vyhodnoceny" jako psychosomatické...cpali do mě antidepresiva přitom jsem byl psychicky naprosto v pořádku, já to tak.citil, poslední maličkost je asi ta že jsem se s tím tak nějak smířil, ale ve sklivci mám bílkovinu ( ze dne na den vidím na bílých plochách barbene tečky, různé věci podobné chromozomům, prodělal jsem zánět spojivek a od té doby mě tohle přepadlo,.ale prý je to normální. Tak nevím. Děkuji za odpověď případná řešení
MUDr. Barbora Suchecká
Specializace: Praktické lékařství pro dospělé Pracoviště: Praktický lékař pro dospělé, Nemocnice Kadaň
Dobrý den, ideální by bylo potíže probrat s praktickým lékařem, který má k dispozici výsledky všech Vašich vyšetření.
Pokud se jedná opravdu o migrény, lze na bolesti užít např. kapky Algifen. Pokud by byly bolesti opravdu velké, lze užít léky ze skupiny triptanů (např. sumatriptan), ale to po konzultaci s neurologem, protože jste ještě velmi mladý a léčba tímto lékem by pro Vás nemusela být úplně vhodná. Dále dostatečně pijte, mějte pravidelný režim a také dostatek spánku. Vynechte alkohol.
Čepy na mandlích samy o sobě nejsou nic nebezpečného, spíše obtěžují. Jsou podmíněny sníženou samočistící schopností mandlí - nejčastěji na podkladě zjizvení při chronickém zánětu mandlí, který pak neumožní vyprazdňování obsahu fyziologickou masáží při polykání. Sekret v mandli stagnuje a vytváří čepy (jsou to odumřelé části mandlí spolu s imunitními buňkami a patogeny). Jestliže nejsou přítomny známky akutní infekce, jejích odstraňování či léčba nejsou potřeba. Pokud Vás obtěžují, můžete zkusit výplachy dutiny ústní nebo kloktání (např. slanou vodou, bylinkami -šalvějí, apod.) či je mechanicky odstraňovat.
Puchýře na jazyku a rýhy by bylo potřeba vidět, aby mohla být stanovena správná diagnóza (měl by je tedy vidět Váš praktický lékař). Mohlo by jít např. o projev nedostatku železa, o afty, jinou infekci apod.
Pokud chodíte často na toaletu, je potřeba vyloučit močovou infekci, popř. zvýšení cukru v krvi (toto může provést Váš praktický lékař).
Pokud máte potíže se zrakem, měl by Vás vyšetřit oční lékař, aby se ujistil, že je vše v pořádku (někdy může člověk vidět na bílém pozadí různé tečky apod., i bez poruchy zraku, ale nejdříve je potřeba vyloučit onemocnění oka).
Navštivte tedy nejdříve svého praktického lékaře k vyšetření. Další postup se bude ubírat dle výsledků vyšetření. S pozdravem BB.