Bolesti v pravém podžebří
Dobrý den
Je mi 31,mám dvě děti. 166cm a 65 kg.Po prvním porodu (2010 )mě začali přepadávat bolesti břicha v pravém podžebří.bolesti byly nepravidelné třeba jen jednou za půl roku a někdy i to ne.ale poslední rok a půl jsou bolesti každý měsíc jsou silnější a delsi.nekdy i tři dny.vetsinou je to po jakémkoli jídle do hodiny. Začne to mírným tlakem pod žebrem a pocitem že se nafukují .bolest je stálá a jakoby cítím i vlny křečí ,bolí mě se i nadechnou.nemuzu jíst ani pít.obvodni lékař mě poslal na neurologii a sono břicha-bez nálezu.(pan doktor mi řekl že jsem mladá a takové bolesti nemohu mít ať si nevymýšlím).IGastro- bez nálezu ,ovšem jen co jsem z tama odjela měla jsem opět šílené křeče a bolesti. Tucne jim výjimečně,uzeniny nejim a stres jen malokdy.Nevím jestli má cenu ještě někam chodit proto prosím o radu Vas
MUDr. Barbora Suchecká
Specializace: Praktické lékařství pro dospělé Pracoviště: Praktický lékař pro dospělé, Nemocnice Kadaň
Dobrý den, bolesti v pravém podžebří mohou mít původ v poruchách způsobených onemocněním žlučníku. Pokud jste byla na ultrazvuku břicha, byly jistě vyloučeny kameny, jako nejčastější příčina podobných potíží. Porucha žlučníku může být i funkční- tj. nenajde se onemocnění orgánu, ale orgán špatně funguje. Určitě se vyvarujte příliš tučného jídla, nejezte jídla, která Vám potíže vyvolávají (u každého to může být jiné jídlo) a nepijte alkohol. Ještě by Vás mohl vyšetřit gastroenterolog (specializuje se na onemocnění trávicího traktu). Pomoci by mohly také léky - např. Algifen kapky, které zmírňují křeče a pak léky typu Cholagol, Isochol apod. (ale to raději po vyšetření gastroenterologem).
Váš dotaz předám ještě i příslušnému specialistovi, abyste měla jeho názor co nejdříve. Odpověď očekávejte v nejkratším možném termínu. S pozdravem BB.
MUDr. Soňa Boušková
Specializace: Vnitřní lékařství
Dobrý den, je mi líto, že jste se setkala s nedůvěrou ohledně Vašich bolestí, je pochopitelné, že se Vám pak možná nechce do dalších vyšetření.
Vaše potíže, tak jak je popisujete, vypadají jako žlučníkové. To může být dané nějakým podrážděním, zánětem, pískem, ale také funkční poruchou - tedy že se nenajde jasná příčina, ale potíže jsou přítomné a obtěžující.
Ultrazvuk břicha by měl odhalit zánět, změny ve žlučníku a žlučových cestách a slinivce. Pokud se na něm nic neodhalilo, je to dobrá zpráva. Součástí vyšetření by mělo být laboratorní vyšetření zaměřené na játra, žlučník, slinivku, ukazatele zánětu, krevní obraz a další. To předpokládám rovněž máte udělané a je to v pořádku. Pokud ani neurolog a gastroskopie neodhlalili přičinu Vašich potíží, nejspíše se může jednat o fukční poruchu.
Proto Vám doporučuji, abyste se objednala do gastroenterologické poradny se všemi dosavadními výsledky a lékařskými zprávami. Gastroenterolog vše posoudí a navrhne případná doplňující vyšetření (například vyšetření na celiakii, nesnášenlivost laktózy a další). Podle toho, co bude výsledkem, Vám navrhne postup a léčení.
Zatím doporučuji, abyste jedla nadále dietně jako při nemocech žlučníku a žaludku. Nepijte alkohol, kávu, bublinkové nápoje. Nejezte příliš kořeněná ani pálivá jídla, vyhněte se tučnému, mastnému, smaženému, také vynechejte nadýmavá jídla jako čestvé pečivo, luštěniny a košťálovou zeleninu. Vynechejte pochutiny (brambůrky, křupky a pod.), fast food. Doporučuji vynechat obvyklá dráždidla jako česnek, cibuli, papriku a další. Z mléčných výrobků jsou vhodné tvrdé sýry a máslo, případně jogurty. Návodů ohledně diety najdete na internetu spoustu. Pokud kouříte, omezte to, nebo ještě lépe přestaňte. Jezte malé porce častěji. Proti nadmutí můžete bez obav užívat Espumissan, na bolest podobného typu dobře pomáhá lék Algifen nebo Cholagol, který uvolňuje křeče v břiše. Vhodná by byla také probiotika.
Přeji Vám brzké zlepšení Vašich potíží.
S pozdravem MUDr. Soňa Boušková