Bolesti zad a rentgen
Dobrý den, už více jak dva roky trpím na časté blokády bederní páteře, zhruba tak 3-4 x do roka.
Mám pocit, že se to pomalu zhoršuje. Někdy bolesti samy postupně odezní ale momentálně jsem na tom za celou dobu nejhůře.
V akutním stavu cca. týden mám problém i se vstáváním z postele.
Momentálně už více jak dva měsíce se nemůžu skoro vůbec předklonit (jakoby mě něco nepustilo a mám tendenci se při předklonu otáčet na levou stranu) a bolí mě to když delší dobu sedím anebo dlouho stojím na místě. Bolest je více na pravé straně a to i v klidu při delším sezení.
Ze začátku jsem měl problém i s otočením vleže nebo se jen trošku "přizvednout" a při pokusu se předklonit (např. obout ponožky) bolest vystřelovala do hýždí a hodně do pravého boku.
Na dva roky starém RTG je kromě počínající spondylosy vše vpořádku. Výsledek je napsaný v lékařské zprávě.
Zde je popis RTG z června 2021 :
RTG vyš. LS páteře ve dvou proj.:
Bederní lordóza ja zachovaná.
Výška obr. těl v normě, bez patol. posunu. Akcesorní menší 13. žebra, částečná lumbarizace S1.
Prostory plotének nejsou výrazněji zúžené, nižší prostor L5-S1 je nejspíše vývojově.
Pedikly bnp.
Počínající spondylosa a spondylartrosa. Menší sklerotická reakce v SI skl. je v.s. degenerativní. Bez známek erosí.
Můžete mi prosím napsat co může způsobovat tyto bolesti ? Děkuji.
1. doplňující informace 24.6.2021:
Dobrý den, děkuji Vám za odpověď ale moje paní doktorka (neurologie) říkala, že jí stačí jen RTG a magnetická rezonance je prý zbytečná. Chtěl jsem zjistit, jestli podle popisů ze dvou RTG s odstupem dvou let nejde zjistit příčina problémů?
2. doplňující dotaz 23.7.2021
můžete mi prosím ještě porovnat snímky RTG, které od sebe dělí 2 roky ? První dva rtg jsou z 26.4.2019., poslední dva z 18.6.2021.
3. Doplňující dotaz dne 27.7: nedozvěděl jsem se, jestli podle snímků RTG můžu mít problémy, které jsem uvedl ?
Popřípadě popis zaslaných snímků a jaký je mezi nimi rozdíl ?
MUDr. Michal Němeček
Specializace: Vnitřní lékařství Pracoviště: Klinik Stephanshorn, St. Gallen, Švýcarsko
Dobrý den ,
děkujeme moc za Váš dotaz. V rámci toho, že potíže přetrvávají již přes dva měsíce, doporučil bych ve Vašem případě vyšetření pomocí magnetické rezonance, aby se vyloučila strukturální příčina potíží. Do té doby bych určitě pokračoval s analgetickou léčbou typu s léky typu ibubrofen, dále jsou určitě indikované rehabilitace. Rentgenový snímek zobrazuje pouze kostní struktury, na magnetické rezonanci se lépe zobrazí měkké tkáně jako jsou ploténky atd.
S pozdravem
Němeček
MUDr. David Bludovský, Ph.D.
Specializace: Neurochirurgie Pracoviště: Neurochirurgické oddělení FN Plzeň
Vážený pane,
bolesti zad jsou na léčení i diagnostiku poměrně obtížné. Bohužel v zaslané dokumentaci chybí neurologický nález. Pravděpodobně je normální. Přesto souhlasím s dr.Němečkem. Jestli dosavadní léčba včetně fyzioterapie neuspěla a jste léčený dva měsíce, MR bederní páteře je zcela na místě. Může najít příčinu Vašich potíží. Nepřímo na ni ukazuje i RTG (jen popis). Snížení disku L5/S1 je nepřímou známkou jeho možného postižení. I tohle může být zdrojem bolestí. Je třeba vyloučit i jiné možnosti. Kromě MR by bylo vhodné zkusit provést i tzv. dynamický RTG LS páteře, kdy se během snímkování pacient pokusí o záklon a předklon. Na těchto snímcích se posuzuje stabilita páteře a také mohou odhalit případný zdroj bolesti. Je tedy ještě řada možností jak doplnit diagnostiku a případně podle toho léčbu upravit. Jestli nejste spokojen se současnými ambulantními lékaři, můžete požádat o vyšetření u jiných, případně v nemocnici.
Doufám, že se Vám podaří uspět, zbavíte se bolestí a budete schopen začít s rehabilitacemi naplno a tím se zase vrátit k normálnímu životu. Fyzioterapie bude jistě důležitá. Už jen pro údaj o někdejší operaci kolene. Problémy s páteří mohou začínat už tam (změna charakteru chůze a stoje).
MUDr. David Bludovský, Ph.D.
Specializace: Neurochirurgie Pracoviště: Neurochirurgické oddělení FN Plzeň
Vážený pane,
mezi dvěma sadami RTG není až tak zásadní rozdíl. Bylo by zajímavé doplnit ještě další projekce, například v předklonu a záklonu. Odpověď ale bude stejná. Diagnostiku je třeba při neúspěšné léčbě rozšířit, změnit charakter léčby. Jestli máte pocit, že se Vám lékařka dostatečně nevěnuje, můžete se objednat k vyšetření u jiného lékaře. Na webu některé informace nejde získat a pro další postup jsou důležité.
MUDr. David Bludovský, Ph.D.
Specializace: Neurochirurgie Pracoviště: Neurochirurgické oddělení FN Plzeň
Vážený pane,
samozřejmě že můžete potíže mít. Bohužel je již máte. A jak jsem již zmínil dříve, podle snímku nemůžete určit další léčbu. MR by pomohla ve zhodnocení meziobratlových plotének, vazů a svalů. Přesto, obrazové vyšetření nenahradí přímé vyšetření lékařem a rozhovor přímo s Vámi. Jestli nejste spokojen se stávajícím neurologem, můžete se objednat jinam. V našem zdravotním systému je taková změna možná a získáte alespoň náhled na možnosti dalšího léčení nebo diagnostiky. Opravdu není možné vše hodnotit jen webovým formulářem. Ve složitějších případech, jako je nejspíš i Váš, nenahradíte ničím jiným přímý kontakt s lékařem. Pevně věřím, že uspějete a uleví se Vám.