Časté močení a řídká stolice
Dobrý den,
jsem muž, 39 let. Jsem zdravý, neberu žádné léky.
Mým problémem v poslední době (pozoruji to asi 1 - 2 roky) je vyměšování. Poměrně často chodím na záchod (většinou na malou). Při močení mě nic nebolí ani nesvědí, čůrání je ale takové přerušované. Když jdu na velkou, tak mám skoro pokaždé řídkou (průjmovitou) stolici.
Většinou je nástup vykonání velké potřeby hodně rychlý. Vůbec se mi nechce, najednou cítím že bych měl zajít, a v zápětí pospíchám, abych to vůbec stihl. Častokrát je to tak tak, stačí, aby byl záchod obsazený a pokadím se....
Už se mi i stalo, že jsem nestihl na záchod dojít, a to ho mám jen asi 5 metrů daleko.
U močení to tak kritické není, nástup je pozvolnější a když se mi chce, tak to vydržím delší dobu. Myslím ale že ne víc jak půl hodiny. Jednou jsem moč zadržoval co to šlo, až jsem ji nakonec neudržel.
Poslední dobou trpím docela i plynatostí, tak je možné, že to spolu souvisí...
Občas mě mírně bolí břicho, to bych ale dával za vinu únavě a přepracování. A hlavně taky stresu, kterého mám v poslední době dost.
15.10.2018 jsem si značil každý čas, kdy jsem šel na malou. Na velkou jsem šel v 8:28 a písmeno "Ř" značí řídkou stolici:
6:45
7:08
8:28 Ř
10:51
12:59
14:34
15:29
15:50
17:51
20:02
23:15
Asi před 5-ti lety jsem byl na operaci kýly a při předoperačním vyšetření mě zjistili zánět močových cest. Tenkrát jsem na to dostal antibiotika, které pomohly a bylo možné mě odoperovat.
Myslím, že to, co mě teď trápí, může být zase zánětem močových cest...
Co myslíte vy ?
Děkuji za odpověď.
Hezký den.
MUDr. Danica Fričová
Specializace: Praktické lékařství pro dospělé
Dobrý den Jane, u Vás je těch problémů evidentně víc a spolu nesouvisí. Častější přerušované močení může souviset jak s infekcí, tak s onemocněním prostaty. Pokud jde o řídkou stolici a plynatost- je potřeba zjistit proč tomu tak je- zda je přítomno onemocnění střev, zánět, či za problémem stojí například stres. Doporučila bych Vám zajít za Vašim praktickým lékařem rovnou se vzorkem ranní moče, aby bylo možné provést rozbor. Lékař Vás vyšetří a případně nasměruje k dalšímu dovyšetření či specialistovi. Do té doby dodržujte pitný režim, alespoň 2,5-3l denně a bylo by vhodné začít užívat i probiotika, která jsou volně dostupná v lékárně.
S pozdravem