Celková nemocnost a depresivní ladění
Dobrý den, před 8 měsíci jsem byla na interupci a od té doby mě provází různé problémy. Z gynekologické stránky je údajně vše v pořádku. Stále mám návaly horka, extrémní změny nálad (dobrou náladu už snad ani nemám, nejradši bych už ani nevycházela z domu), akné po celém obličeji i krku (dříve jsem na to netrpěla), motání hlavy, plačtivost- i u reklam v televizi, jsem neustále unavená, protože nemohu v noci spát, v podstatě to samé, jako když jsem byla těhotná, ale nesrovnatelně horší. Zhruba před měsícem se mi udělala boule na prsu, která roste a bolí, už jsem jí jednou měla cca 2 roky zpátky, kdy se zjistilo, že je to nateklá mléčná žláza z důvodu hormonální změny, byla jsem na vyšetření štítné žlázy, které bylo v pořádku a o pár dnů později se potvrdilo těhotenství, i tak jsem se ale raději znovu objednala na sono. K tomu všemu mi v poslední době začaly hodně padat vlasy, za ušima a vzadu na hlavě se mi dělají velké lysiny. Napadlo mě, zda se nemůže jednat opět o nějakou hormonální nerovnováhu a tak jsem se objednala na gynekologii. Paní doktorka mi řekla, že v mém věku (26 let) je to naprostý nesmysl a doporučila mi objednat se na psychiatrii. Přemýšlím, že bych se tedy objednala, ale žádný psychický problém jsem nikdy neměla a ani nemám, chtěla bych to tedy brát jako poslední možnost. Mohla bych poprosit o radu, kam bych se mohla objednat na nějaké vyšetření? Už to pro mě začíná být dost náročné, starám se o 1,5 roku starého syna a jsou dny, kdy přes únavu a úzkost nejsem pomalu schopná ani vstát z postele. Děkuji
MUDr. Soňa Boušková
Specializace: Vnitřní lékařstvíDobrý den, paní Karolíno, děkujeme Vám za důvěru. Myslím, že postupujete správně. Bouli na prsu musí vidět lékař, vyhledejte svého gynekologa a ultrazvuk jistě jděte c nejdříve. Na gynekologii Vám vyšetří, zda nejde o nějaký problém jak s prsy tak s hormony. S padáním vlasů doporučím vyšetření na štítnou žlázu znovu a také základní odběry u praktického lékaře. Pokud se zde na nic nepřijde, pak je vhodné domluvit se na kožním. Padání vlasů může mít mnoho důvodů od vnitřních nemocí, přes nemoci vlasů a i genetické nebo autoimunitní důvody. U Vás bych se vzhledem k popisu domnívala, že to může být i důsledek stresu. Po prodělané interupci jste mohla mít hormonální nerovnováhu, ale po 8 měsících bych již toto nehledala. Pokud nyní neplánujete těhotenství, máte zhoršenou pleť, pak by mohla pomoci i antikoncepce. Nejprve ale bude třeba Vás dobře vyšetřit. Ohledně psychiky, jak naznačuje Vaše lékařka, by vyhledání pomoci také nezavrhla. Nemusí jít hned o psychiatrii, ale třeba o psychologa. Pokud budete chtít, můžeme Vám pomoci nějakého vyhledat. To, že nemáte skoro nikdy dobrou náladu, nemůžete spát a jsou dny, kdy pro únavu a úzkost nemůžete ani vstát z postele, svědčí o tom, že byste to měla s někým probrat. Skutečně může jít o projevy deprese a tu jaké také možné léčit. Myslím, že by se Vám ulevilo. Váš dotaz pošlu ještě odborníkovi na duši. Naše sestřičky se Vám pak ozvou s nabídkou pomoci s vyhledáním lékaře. Držím Vám palce. Jsem s pozdravem.
MUDr. Helena Doležalová
Specializace: Dětská a dorostová psychiatrie, Psychiatrie Pracoviště: TH klinika s.r.o.Dobrý den, paní Karolíno, v první řadě je na místě vyšetřit a případně řešit tělesné příčiny obtíží, jak popsáno podrobně v odpovědi kolegyně praktické lékařky. Pokud se na nic nepřijde, nebojte se vyhledat pomoc odborníka na psychiku, ať psychologa/psychoterapeuta, nebo psychiatra. Rozhodně to neznamená "poslední štaci". Dovedu si představit, že máte za sebou náročné období. Člověk někdy nemusí některá témata a dilemata zpracovat na vědomé úrovni, to pak může být východisko pro různé psychosomatické obtíže. Samotné déledobější narušení spánku, jak popisujete, se může odrazit na náladě, únavě, výkonnosti přes den. A naopak, poruchy nálady jsou spojeny často s narušením spánku. Zmiňujete konkrétně i úzkost... Tyto obtíže je třeba zmapovat a léčit včas. Je možné na úpravu spánku, zmírnění napětí apod vyzkoušet i různé bylinné preparáty volně prodejné v lékárně (na bázi třezalky, kozlíku, levandule), pomohou ale většinou jen s mírnějšími obtížemi. Autogenní trenink či nácvik relaxace před spánkem je také dobrou metodou. Návštěvy "odborníka na psychiku" se ale rozhodně nemusíte obávat. Držím palce, ať se brzy cítíte lépe!