Ekzém
Dobrý den, syn 10 měsíců, má atopický ekzém, jedno ložisko, viz foto. Od narození byl velmi suchý, celý se oloupal,to pak přešlo, a v 6 měsících, začal s prikrmy a to byl celý zase suchý a vytvořilo se mu ložisko v zátylku. Byli jsme u kožní lékařky, dostal Fucidin H, zabral na chvilku, pak Locoid taky jen chvilková pomoc.na to ložisko. Jinak koupu jednou týdne v ovesných vlockach a mazu Leniens a celé tělo dobře. To ložisko si nekdy skrábe a má to do krve. Já od jeho 4 měsíců nejím nic mléčného, měl hlen a krev v plence, to se zlepšilo. Teď mě velmi trápí kojeni, bolí/pálí/řeže nevím jak přesně popsat, tak si říkám, jestli nemůže on nebo já mít kvasinky. Nepoužívám žádnou chemii na něho, peru v non toxic prášku. Nevím, jestli já mám ještě nejak upravit stravu nebo co dělat? Děkuji za odpověď.

MUDr. Štěpánka Čapková
Specializace: Dermatovenerologie Pracoviště:
Dobrý den milá Hanko,
děkuji za zajímavý a trochu netypický dotaz. Je velmi zvláštní, když má kojenec jen jedno takto živé ložisko atopického ekzému. Většinou ve věku Vašeho syna bývají ložiska spíše v obličeji, na pažích a nožkách a na krčku v celé rýze nebo na přední straně krčku. Určitě má na závažnost ekzému vzadu na krčku vliv to, že se v tomto místě kojenci nejvíce potí a zapocení je jednou z nejčastějších zhoršujících příčin atopického ekzému. Dále se domnívám, že Váš chlapeček měl od narození na zadní straně krčku velkou červenou skvrnu, je to zvláštní znaménko z drobných cévek - říkáme mu "čapí kousnutí" a vlivem prokrvení v tomto místě je velké svědění. Trvalým škrábáním se ekzém stále aktivuje.
Řešení není snadné, hlavně pomůže věk, kůže se po roce již stává odolnější vůči zevním vlivům. Tedy co pra Vašeho syna můžete udělat nyní? Všemožně je třeba zabránit škrábání ekzému. Např. přerušit škrábání přiložením chladného obkladu např. z řepíku, zabavit dítě oblíbenou hračkou, oblíbeným jídlem, básničkou, pohybovou aktivitou. Hodně chodit ven, venku v chladu kůže tolik nesvědí a často se dítě v kočárku i hezky prospí. Dále by bylo vhodné kdybyste Vy nebo babička ušily z hladké světlé bavlny takový nákrčník, jako se nosí do bundy místo šály, ale tenký a takový aby neškrtil ale přitom přiléhal. Je třeba zabránit škrábání prsty a nehtíky. Dále by bylo vhodné znovu navštívit Vaši kožní lékařku a požádat jí, zda by nemohla udělat stěr z kůže na bakterie. Z obrázku se mi zdá, že jsou v ložisku bakterie, které zhoršují průběh. Méně pravděpodobná je kvasinka.
A nyní k léčbě: Pokud je tělíčko suché a Váš chlapeček dobře snáší mast Leniens, klidně používejte dál, je to příjemný krém. Na krček však bude nutná léčba, která se zaměří více na zánět, který v tomto místě již dlouho probíhá.
Navrhuji toto opatření: Zakupte v lékárně speciální volně prodejný krém Xeracalm AD krém, tímto ošetřujte krček vzadu nejméně 5 x denně. Obsahuje termální vodu z lázní, která postupně zmírní zánět. Dále vezměte na milost Locoid, který máte doma. Vím, maminky kortikoidy nemají rády, ale tento je velmi šetrný. Doporučuji pravidelně používat tak, že ho dáte vždy jen 2 x v týdnu, např. v úterý a v pátek, vždy večer před promazáním Xeracalm AD. Ostatní dny - zakupte volně prodejnou pastu Vitella Ictamo a tuto dávejte na krček ty ostatní dny v týdnu, velmi tence a až po promazání Xeracalm AD (pasta jinak příliš vysuší). Tento režim a způsob ošetření je vhodné dodržet nejméně 6 týdnů, než dojde ke zlepšení, potom je vhodné vynechat Locoid a vrátit ho do hry zase až při velkém zhoršení. Vaše dieta nemusí být speciální - jen jako u kojící ženy, mléko již vynecháváte. Jistě ani nekořeníte. Vhodné je vynechat i citrusy a exotické ovoce, hořčici, kečup a rajčata - to vše zvyšuje svědění kůže u kojeného dítěte.
Při velké trpělivosti jistě Vašemu synovi pomůžete zlepšit stav kůže. Držím palce. Štěpánka Čapková