Hraniční anémie
Dobrý den, už 2 roky mám problémy s krevním obrazem (možná celý život, ale do té doby jsem nebyla vyšetřena). Vše začalo tím že jsem začala pracovat v laboratoři a ze zvědavosti jsem si vzala krevní obraz a vyšlo mi nízké MCH a MCHC. Poté jsem zkusila opakovaně několikrát si nechat odebrat a je to pokaždé stejné, MCH v rozmezí 26.6-27.2, MCHC rozmezí 306-314. Mám z toho strach, nevím, nakolik je to závažné, děsí mě to. Ostatní parametry KO+diff v normě, poslední dva krevní obrazy: Ery 4.6, Hbl 121, HTC 0.39, MPV 85.7, bílá řada i trombocyty v normě. Další krevní obraz cca po 2 měsících: Ery 4.63, hemoglobin 123, HTC 0.398, MPV 86., bílá řada+tromb.v normě. A takto podobné mám krevní obrazy už 2 roky, rozdíly mimimalni, jen stále to nízké MCH a MCHC. Následně jsem si nechala udělat biochemické vyšetření: MO, krea, Na, K, Cl, Ca,P,Mg, BC, bil.konj.,glu,ALT,AST,ALP, CRP, TSH, fT4 - vše v normě. Následně jsem si nechala vyšetřit hladinu sérového Fe a Ferritin. Fe jsem měla 7.10 (5.83-34.5 norma), ferritin 10.42 (5-150 norma). Odběr byl proveden krátce po menstruaci. Menstruaci mám celý život pravidelnou, i když hodně silnou, gyn.nalez v normě. Objektivně se cítím úplně dobře, potíže žádné nemám,s ničím se nelecim, jenom to MCH a MCHC mi leží v hlavě, bojím se. K PL se nechystam, mám ho docela daleko od nás a navíc kvůli riziku nákazy Covid, u nás je ho stále dost. Nechce se mi postupovat další a další vyšetření. Musím to MCH a MCHC nějak řešit? Je to závažné? Odběry v laboratoři si platím jako samoplatce. Nechce se mi ani užívat substituci železa, pokud to není nezbytně nutné, je mi 45 let, do přechodu už nechci řešit ani silnou menstruaci , když jsem s tím žila až dosud.... Děkuji za odpověď Michaela
MUDr. Kseniia Bilomeria
Specializace: Praktické lékařství pro dospělé Pracoviště: Oblastní nemocnice Mladá BoleslavDobrý den, paní Michaelo, děkuji za Váš dotaz. Parametry MCH a MCHC odrážejí průměrnou koncentraci hemoglobinu v erytrocytech a vždy by se měly hodnotit spolu s celkovým množstvím erytrocytu a hemoglobinu. U vás jsou parametry červené krevní řády na dolní hranice normy, takže bych to vyhodnotila jako hraniční, možná mírnou hypochromní anémii. Odpovídají tomu i hladiny feritinu a železa. Pokud nemáte žádné potíže a menstruace je stejně intenzity a nehorší se to, nechala bych tento nález pouze ke kontrole. Dotaz ještě předávám našim specialistům v oboru. S pozdravem.
MUDr. Veronika Kaššovicová
Specializace: Dětská hematoonkologie, Hematologie Pracoviště: Hematologická ambulance Nemocnice Jablonec nad Nisou
Dobrý den,
vždy hodnotíme celý krevní obraz - moc děkuji, že jste ho kompletně celý vypsala - je pak jednodušší něco hodnotit/radit.
Hodnoty Vašich červených krvinek jsou hraniční - při dolní hranici - na vrub hraničním zásobám železa. Vzhledem k normálnímu hemoglobinu, MCV a žádným subjektivním potížím (únava, spavost, zadýchávání) bych to dále neřešila. Zkontrolovala bych to v případě, že by se zhoršila intenzita menstruačního krvácení nebo byste byla výrazně unavenější nebo dýchavičnější (tato vyšetření běžně platí pojišťovna, máte nárok na preventivní prohlídky - chápu, že teď je COVID a je jiná situace, ale třeba za rok nebo v létě snad bude klidněji...). Jinak kontrola krevního obrazu za 1-2 roky.
Pokud byste chtěla přírodní cestou zvýšit přísun železa v potravě, tak zvyšte tyto potraviny: červené maso - hovězí, vnitřnosti, luštěniny, obiloviny (nejvíc quinoia), brokolice, tofu, dýňová semínka, mák, hořká čokoláda, sušené ovoce, ořechy, různé druhy hub, červená řepa, červené zelí, křen, kopřiva. Železo se špatně vstřebává, jeho vstřebávání zvyšuje kyselé a vitamin C (např. pomerančový džus), naopak jeho vstřebávání zhoršuje thein (čaj) a mléko.
Přeji hodně zdraví
MUDr. Veronika Kaššovicová