Inzulínová pumpa
Dobrý den.
Ráda bych se poradila o zdravotním stavu expartnera-diabetika. Inzulín dávkuje perem čtyřikrát denně + jednu dávku na noc. Se životosprávou si příliš hlavu neláme, takže jeho hodnoty lítají od 1,5 do 24. Bohužel jsem mu již několikrát musela podat injekci glukagenu. Čeká ho teď konzultace k zavedení pumpy. Mohla bych se prosím zeptat, jak bude probíhat hospitalizace? (Co se bude dít, jak dlouho...) A co bude následovat potom?
Omlouvám se, že to řeším touto formou, partner se patrně stydí a nechce se o detaily podělit.
Děkuji, Jana
mjr. MUDr. Denisa Gottvaldová
Specializace: Praktické lékařství pro dospělé Pracoviště: Centrum zdravotních služeb Bechyně
Dobrý den,
bohužel životospráva a co nejvíce stabilní hladina cukru v krvi je pro diabetika to nejzásadnější, co by si měl hlídat. V případě neuspokojivých hodnot dochází k poškození mnoha orgánů a z dlouhodobého hlediska mohou vzniknout četné komplikace, včetně třeba slepoty, amputace nohy apod. Čili vřele doporučuji mít hladinu cukru co nejvyváženější. K tomu jistě pomůže i zavedení inzulínové pumpy, cukr se bude lépe monitorovat a inzulín lépe a snázeji dávkovat.
Jinak k průběhu hospitalizace Vám blíže nepovím, to má každá nemocnice jinak. Někde může jít i o ambulantní zákrok (bez hospitalizace), někde jednodenní hospitalizace, někde i vícedenní. Záleží i na domluvě a stavu pacienta, jak mají zavedenou edukaci, zda ji provádějí za hospitalizace, či až po propuštění ambulantně apod. Jinak zákrok je to drobný, nenáročný, senzor se zavádí do podkoží na břiše, hojení je krátkodobé. Po hospitalizaci nenásleduje nic speciálního, pacient je edukován o používání inzulínové pumpy a postupně se s přístrojem sžívá, učí se ho používat, ale vše by mělo být jednodušší a pacient není pumpou nijak omezován. Diabetologické kontroly samozřejmě probíhají i nadále.
S pozdravem, MUDr. Gottvaldová