Komplikace po výplachu ucha
Dobrý den.
Ve středu jsem byla na ORL se zalehnutým uchem. Lékař provedl výplach, cerumen se uvolnil na půl. Druhou půlku prováděl ručně pomocí lžiček. Najednou mi projela uchem bolest, upozornila jsem a řekl mi, že suší a že mě škrábl a rýpal dál. Přišla další urputná bolest- vytryslky mi slzy a říkám mu, co se děje, on nic, pokračoval, až jsem řekla prosím už dost, to se nedal. Přestal, sedl ke stolu a zeptal se, zda mám zalehlé ucho stále. Já ano a navíc ucho v jednom ohni a cítím mokro za uchem. Na to řekl, že se ptá, zda mám zalehlé ucho. Já odpověděla ano a on mi dal zprávu a řekl to přejde. Odešla jsem. Příšerný zážitek. Do zprávy napsal- po výplachu- po odstržení otolitu eroze pokožky ve fundu, mírně sákne, bubínek šedý, nechat vyschnout, KO dle potřeby.
Druhý den jsem šla k lékařce, která diagnostikovala perforaci bubínku vlevo, nasadila ATB amoksiklav.
Mimo všeho se lékař nechal slyšet, že perforace bubínku je jedna z možných komlikací a že si není ničeho vědom.
Mám 3 otázky. 1- nesouhlasím s jeho výrokem, mohl udělat další výplachy, možná by se cerumen odstranil úplně? Nebo použít jeho, pro mě drastickou metodu? 2- když jsem lékaři říkala, že mi uchem projela urputná bolest a že se to nedá vydržet a on stále v uchu prováděl úkon- mohl poznat, že došlo k perforaci? 3- nyní to je čtvrtý den- Ucho zalehlé, hučení- jak dlouho tak trvá zacelení perforace bubínku a jak dlouho budou moje přetrvávající pocity?
Moc vám děkuji za odpovědi. Za váš čas a přeji krásné pohodové dny.
MUDr. Barbora Suchecká
Specializace: Praktické lékařství pro dospělé Pracoviště: Praktický lékař pro dospělé, Nemocnice Kadaň
Dobrý den, obecně- pokud lékař provádí nějaký výkon, měl by sledovat stav pacienta. Pokud pacient uvádí bolesti či jiné potíže, mělo by se pátrat po příčině potíží a výkon by se měl přerušit do vyřešení vzniklých potíží.
Pokud uchem projela velká bolest, myslím si, že je potřeba pátrat po příčině a otoskopicky zkontrolovat ucho (tedy i bubínek). Nejsem ale specialista ORL, proto mi nepřísluší plně hodnotit postup lékaře. Váš dotaz specialistovi z ORL předám, aby Váš stav zhodnotil a napsal bližší informace.
Co se týče hojení bubínku- nelze asi dopředu přesně stanovit, za jak dlouho se zahojí (uvádí se, že ke zhojení dochází během několika týdnů až měsíců...). Pokud se ušní bubínek hojí pomalu, může lékař na okraj ušního bubínku nanést speciální roztok, který podporuje a zrychluje růst buněk. Někdo může mít dále komplikace a bubínek se nezahojí sám a pak je potřeba ho spravit chirurgicky. Proto nejsem schopna dát přesnou odpověď- vše se bude řídit podle toho, jaký bude nález (což by Vám měl sdělit lékař při každém vyšetření). Moc se omlouvám, ale opravdu je to individuální a záleží na mnoha dalších okolnostech. Důležité dále je, aby se do ucha v žádném případě nedostala voda (pozor při koupeli, raději se jen sprchujte a dávejte pozor i při mytí hlavy). Také se chraňte před nepříznivým počasím (vítr- nosit čepici, kapuci). Při smrkání je také potřeba opatrnosti.
Dotaz dále předávám specialistovi, aby informace doplnil. Jeho odpověď dorazí v nejbližším možném termínu (prosím o strpení, může to být za nějaký den). Přeji, aby se Vám bubínek co nejdříve zahojil a neměla jste žádné komplikace. S pozdravem BB.

MUDr. Pavel Strnad
Specializace: ORL (ušní, nosní, krční) Pracoviště: Ambulance ORL (ušní, nosní, krční), Ústecká poliklinikaDobrý den zahojení perfgorace je velmi indfividuální proces, záleží na stavu bubínku, choDte na kontroly k lékařce která Vám napsala Amoksiklav, poraďte se s ní