Krvácení po kolonoskopii
Dobrý večer,
chtěla bych se zeptat, dnes jsem byla na kolonoskopii a nyní večer mi teče krev při nutkání na stolici. Nemyslím, že by to bylo nějak velké množství jako např. u mens (dřív mi nikdy takto netekla).
Na kolonoskopii mi bylo odebráno 6 vzorků na biopsii, ale byl i moment, kdy paní doktorka při prohlížení nechtěně zajela do střeva a chvíli jsem cítila velmi intenzivní bolest. Břicho mě momentálně ale nijak nebolí, ani není nateklé. Tak sem se jen chtěla zeptat, zda bych se mohla bát např. protržení střeva a zda je tento stav normální.
Velmi děkuji za odpověď.
MUDr. Jarmila Aseemová
Specializace: Praktické lékařství pro dospělé Pracoviště: Praktický lékař pro dospělé, Lipník nad Bečvou
Dobrý večer paní Olgo.
Děkujeme za Váš dotaz a projevenou důvěru. Vzhledem tomu, že jste dnes byla na kolonoskopickém vyšetření je zcela normální, že po vyšetření dochází k drobnému krvácení i bolesti po nutném nafouknutí střeva při endoskopii. Bylo Vám odebráno ve dvaceti centimetrech střeva celkem 6 vzorků sliznice k histologickému vyšetření, což má také podíl na současném krvácení. K protržení střeva během vyšetření rozhodně nedošlo, protože už nyní byste byla po operaci střeva při náhlé příhodě břišní. Bolesti při protržení střeva jsou téměř nesnesitelného charakteru. Při vyšetření byly zjištěny vnitřní hemoroidy. Hemoroidy jsou uzlovitě rozšířené cévní pleteně v oblasti konečníku a řitního kanálu.
Nejběžnějším projevem vnitřních hemoroidů je přítomnost jasně červené krve na povrchu stolice a toaletním papíru nebo odkapávání krve z konečníku po vyprázdnění.
Při léčbě hemoroidů jde především o zmírnění jejich nepříjemných symptomů. Využívá se kombinace lokálního péče s farmakoterapií.
Důležitá jsou režimová dietní opatření pro ovlivnění konzistence stolice – úprava stravy, zvýšení příjmu vlákniny, dostatečná hydratace a pohyb.
Při péči o konečník se jedná o sedací koupele (hypermangan, odvar z dubové kůry), masti, krémy. Mají buď adstringentní (stahující, svíravé), či lokálně anestetické účinky proti bolesti a svědění. (Dobexil, Faktu, Procto-glyvenol).
K medikamentózní léčbě se používají venotonika (při akutních i chronických potížích), nejčastěji Detralex v úvodní dávce 3x2 tablety s postupným snižováním na 2x2, kdy večerní dávku vynecháme. Je na lékařský předpis praktického lékaře. Nemusíte mít obavy, krvácení se zmírní a vymizí. Přeji Vám úlevu od potíží a pěkný zbytek večera.