Mám zlomeninu kotníku WEBER B
Dobrý den, mám zlomeninu kotníku WEBER B, první týden dlaha,
od 2. týdne fixace pouze vysokou ortézou/chirurg nechtěl dát sádru kvůli nebezpečí trombozy ?!/
Kotník stále pobolívá hlavně v noci. Těžká ortéza táhne kotník při každém pohybu.
Nebylo by lépe, abych si opatřila lehkou ortézu nepochozí, která by kotník zafixovala ale netížila, hlavně na noc?
Jaký je váš názor, na následné používání lehké ortézy po ukončení léčby? Jako prevence, při sportu nebo zahradních prací, rýpání apod.
Předpokládám, že dle sdělení lékaře po 6 týdnech budu bez fixace.
Je vhodné nebo dokonce potřebné následně dobré preventivně fixovat ortézou. Pokud ano prosím o info jaký je vhodný typ ortézy.
Nikdy jsem žádnou zlomeninu neměla, netrpím žádnou chorobou.
Žiju aktivně.
Děkuji
MUDr. Veronika Horáková
Specializace: Praktické lékařství pro dospělé Pracoviště: Ambulance praktického lékaře Benátky nad Jizerou
Dobrý den, pro zlomeninu kotníku Weber B platí – fibula zlomena v oblasti syndesmózy (šikmý lom), vždy poraněn vnitřní kotník a deltový vaz, syndesmóza poraněna v 80 % (zlomenina potenciálně nestabilní). Hlavním cílem léčby je obnovení správné délky a osy fibuly (zkrácená fibula predisponuje ke vzniku artrózy), rekonstrukce vidlice hlezenního kloubu, obnovení styku kloubních ploch, zabránění nedostatečnosti kolaterálních vazů kotníku. Z možnosti léčby uvádím některé, platné pro dislokované zlomeniny typu Weber B: osteosyntéza, maleolární šroub s podložkou, tahová cerkláž na dvou K-drátech (na odlomený vnitřní kotník), dlaha (na zlomeninu fibuly),
zajištění syndesmózy kortikálními šrouby a podobně. Bez možnosti nahlédnout na Váš rentgen jenom těžko kdokoli řekne, jaký typ léčby je pro Vás ten pravý. Toto Vám ještě přesněji zodpoví ortoped v naší konzultační ambulanci.
Co se hluboké žilní trombózy (a jejích komplikací typu plicní embolizace) týče, základem prevence je antikoagulační léčba per orálně či v podobě subkutánních injekcí během doby, kdy je končetina fixována, nechodící, která by Vám byla nasazena a toto riziko eliminovala.
S pozdravem, Dr. Horáková
MUDr. Milan Navrátil
Specializace: Balneologie, Dětská chirurgie, Dětská traumatologie, Fyzikální medicína, Chirurgie, Ortopedie, Proktologie, Rehabilitační lékařství, Traumatologie Pracoviště: Úrazová nemocnice Brno
Je málo co doplnit k zevrubné odpovědi pí doktorky.
I když sám bych podle charakteru kostního poranění, rtg snímku, pokud se neoperuje přiložíl sádru s antikoagulační léčbou, skutečně se v poslední době prosazuje více funkční léčba tak jak je u vás postupováno.
Pokud vidlička kosti holenní a lýtkové nevykazuje rozšíření potom se podle vašeho postupu zlomenina zhojí.
Sám bych velmi brzy po ortréze přiložil elastické obinadlo pevně. Zapojil bych se do pohybové a fyzikální léčby na rehabilitaci.
To vše při chirurgických kontrolách, které jsou na místě.